Pasaulio čempionato atrankoje - netikėta anglų nesėkmė © Eurofootball.lt
Trečiadienį vykusiose 2006 metų Pasaulio čempionato atrankos Europos zonos varžybose futbolo gurmanams netrūko nieko - buvo nemažai įvarčių, įtemptų, dramatiškų ir permainingų varžybų bei staigmenų. Didžiausias netikėtumas užfiksuotas Šiaurės Airijoje, kur vietos rinktinė minimalia persvara įveikė Angliją, Kroatija netikėtai nepalaužė Maltos, o pergalės paskutinėmis minutėmis išplėšė Bulgarija, Švedija ir Graikija.

Šiaurės airiai prieš anglus nebuvo laimėję nuo 1927-ųjų, ir sensacingą pergalę pasiekė smūgiu iš baudos aikštelės prieigų 74-ą minutę pasižymėjus D.Healy. Šiuo suklupimu pasinaudojo 6 grupėje pirmaujanti Lenkija, namuose minimalia persvara įveikusi Velsą ir padidinusi pranašumą prieš Angliją iki 5 taškų. Nepaisant to, anglams norint laimėti grupę dabar vis tiek užtektų pergalių namuose vyksiančiose paskutinėse dviejuose mačuose prieš Austriją ir Lenkiją. Staigmeną pateikė ir Azerbaidžanas, su austrais sužaidęs nulinėmis lygiosiomis ir taip praktiškai palaidojęs varžovų viltis kovoti dėl atnrosios vietos.

1 grupės lyderė Olandija, turinti daugiausiai taškų iš visų Europos komandų, namuose neturėjo vargo su Andora ir sutriuškino ją 4-0, Čekija taip pat nesunkiai 4-1 įveikė Armėniją ir aplenkdama Rumuniją grįžo į trečią vietą, o Suomija sutriuškino Makedoniją bei dar visiškai neprarado vilčių užimti trečią vietą. Likusiose rungtynėse olandams pergalei grupėje užteks taško mače prieš čekus, tuo tarpu pastariesiems užsitikrinti antrą vietą reikia dviejų.

2 grupėje kelialapį kitiems metams į Vokietiją jau užsitikrinusi Ukraina savo aikštėje nusileido Turkijai, Danija 6-1 sutriuškino dešimtyje didelę dalį rungtynių žaidusią Gruzijos ekipą, o Europos čempionė Graikija turėjo gerokai pavargti rungtynėse prieš Kazachstaną ir pergalę išplėšė tik po įvarčio paskutinę minutę. Kovoje dėl antros vietos graikams pakaktų dviejų pergalių, bet jiems dar reiks įveikti vilčių dar nepraradusius danus, šioje pozicijoje dabar įsitvirtinę turkai savo ruožtu norės abiejų pagrindinių varžovų lygiųjų.

3 grupėje pirmaujanti Portugalija išvykoje sužaidė nulinėmis lygiosiomis su Rusija ir jau beveik gali ruoštis Pasaulio čempionato finaliniam turnyrui - tam užtektų taško prieš Latviją arba Lichtenšteiną. Rusų lygiosiomis vėl nepasinaudojo Slovakija, šį kartą nesugebėjusi nugalėti latvių, taigi komandoms likus susilyginus taškai antrosios vietos laimėtojas paaiškės komandų tarpusavio susitikime. Trečiose grupės rungtynėse Lichtenšteinas sutriuškino taškų dar neiškovojusį Liuksemburgą.

Iš lyderių ketverto 4 grupėje buvo išstumta Airija, namuose po puikaus T.Henry įvarčio nusileidusi Prancūzijai, tačiau nepaisant Izraelio ir Šveicarijos pergalių dviejų įvarčių skirtumu prieš atitinkamai Farerų salas ir Kiprą išvykose dar turinti vilčių, nes paskutiniame susitikime žais su šveicarais. Pastarųjų dar laukia varžybos su prancūzais, šie, kaip ir airiai, dar žais prieš Kiprą, o maču daugiau sužaidusiam Izraeliui liko rungtynės prieš Farerų salas namie.

Panašiai kaip ir Portugalijai, labai nedaug iki patekimo į Pasaulio čempionato finalinį turnyrą trūksta Italijos rinktinei, Baltarusijoje atsilikinėjusiai prieš šeimininkus 4 minutę pasižymėjus V.Kutuzovui, tačiau vėliau įtikinamai nugalėjusi po trijų L.Toni ir vieno M.Camoranesi įvarčio. Penkiais taškais nuo įtalų atsilieka Norvegija, namuose nusileidusi atsigaunančiai Škotijai, ir Slovėnija, tik po sunkios kovos palaužusi Moldovos pasipriešinimą. Dabar italams reikia tik lygiųjų prieš Slovėniją arba Moldovą, dėl antros vietos kausis geresnėje pozicijoje šiuo metu esanti Norvegija ir Škotija su Slovėnija, dar susitiksiančios tarpusavyje.

Kaip žinome, Lietuva 7 grupės rungtynės pralaimėjo prieš Bosniją ir Hercogoviną, kuriai iškovoti trys taškai suteikė naujų vilčių, tuo tarpu lyderių dvikovoje Serbija ir Juodkalnija išvykoje sužaidė lygiosiomis 1-1 su Ispanija ir dabar laimėjusi prieš lietuvius ir bosnius galėtų užimti pirmą vietą. Ispanų ir bosnių dar laukia potencialūs trys taškai rungtynėse su San Marinu, o Belgija "sutrypusi" mažosios valstybės ekipą net 8-0 įsiterpti į kovą galėtų tik įveikdama Lietuvą išvykoje ir Ispaniją namuose.

Lyderių pasikeitimas įvyko 8 grupėje - Kroatija išvykoje nesugebėjo palaužti Maltos ir pirmą poziciją užleido Švedijai, po paskutinę minutę pelnyto Z.Ibrahimovičiaus įvarčio nugalėjusiai Vengriją. Tai reiškia, jog prieš artėjančią dvikovą dėl pirmosios vietos Zagrebe švedai prieš kroatus įgijo vieno taško persvarą. Kitame mače, nors vilčių kovoti dėl kelialapio į Pasaulio čempionatą Islandija ir Bulgarija nebeturėjo, vienos įspūdingiausių dienos rungtynių vyko būtent tarp šių komandų - islandai išvykoje pirmavo 2-0, tačiau vėliau praleido tris įvarčius, iš jų paskutinį likus keturioms minutėmis iki mačo pabaigos, ir turėjo nusileisti varžovams.

Pasaulio čempionato atrankos Europos zonos statistika

1 grupė:

Čekija 4 - 1 Armėnija
48' [1 - 0] Marek Heinz
52' [2 - 0] Jan Polak
58' [3 - 0] Milan Baros
76' [4 - 0] Jan Polak
85' [4 - 1] Ara Hakobyan

Suomija 5 - 1 Makedonija
11' [1 - 0] Mikael Forssell
13' [2 - 0] Mikael Forssell
40' [3 - 0] Hanny Tihinnen
48' [3 - 1] Goran Maznov
55' [4 - 1] Aleksei Eremenko
62' [5 - 1] Mikael Forssell

Olandija 4 - 0 Andora
23' [1 - 0] Rafael van der Vaart
27' [2 - 0] Phillip Cocu
42 [3 - 0] Ruud van Nistelrooy
89' [4 - 0] Ruud van Nistelrooy

38' Phillip Cocu (Olandija) pašalintas iš aikštės

Kazachstanas 1 - 2 Graikija
53' [1 - 0] Nurbol Zhumaskaliyev
78' [1 - 1] Stylianos Giannakopoulos
90' [1 - 2] Nikos Liberopoulos

86' Andriy Karpovich, 90' Denis Radionov (abu - Kazachstanas) pašalinti iš aikštės

Ukraina 0 - 1 Turkija
55' [0 - 1] Metin Tumer

Danija 6 - 1 Gruzija
9' [1 - 0] Claus Jensen
30' [2 - 0] Christian Poulsen
36' [2 - 1] Georgi Demetradze (11m.)
42' [3 - 1] Daniel Agger
55' [4 - 1] Jon Dahl Tomasson
79' [5 - 1] Soren Larsen
83' [6 - 1] Soren Larsen

18' Otar Khizaneishvili (Gruzija) pašalintas iš aikštės

Rusija 0 - 0 Portugalija

44' Aleksei Smertin (Rusija) pašalintas iš aikštės

Latvija 1 - 1 Slovakija
35' [0 - 1] Robert Vittek
73' [1 - 1] Jurijs Laizans

Lichtenšteinas 3 - 0 Liuksemburgas
38' [1 - 0] Mario Frick
78' [2 - 0] Benjamin Fischer
90' [3 - 0] Thomas Beck

58' Joachim Aurelien (Liuksemburgas) pašalintas iš aikštės

Farerų salos 0 - 2 Izraelis
55' [0 - 1] Avi Nimni
80' [0 - 2] Yaniv Katan

Airija 0 - 1 Prancūzija
68' [0 - 1] Thierry Henry

Kipras 1 - 3 Šveicarija
14' [0 - 1] Alexander Frei
35' [1 - 1] Stathis Aloneftis
70' [1 - 2] Philippe Senderos
84' [1 - 3] Daniel Gygax

Norvegija 1 - 2 Škotija
21' [0 - 1] Kenny Miller
31' [0 - 2] Kenny Miller
89' [1 - 2] Ole Martin Arst

Baltarusija 1 - 4 Italija
4' [1 - 0] Vitaliy Kutuzov
6' [1 - 1] Luca Toni
14' [1 - 2] Luca Toni
45' [1 - 3] Mauro Camoranesi
55' [1 - 4] Luca Toni

Moldova 1 - 2 Slovėnija
31' [1 - 0] Sergei Rogachev
46' [1 - 1] Klemen Lavric
57' [1 - 2] Matej Mavric

Lenkija 1 - 0 Velsas
53' [1 - 0] Maciej Zurawski (11m.)

Šiaurės Airija 1 - 0 Anglija
74' [1 - 0] David Healy

Lietuva 0 - 1 Bosnija ir Hercegovina
29' [0 - 1] Sergej Barbarez

75' Edgaras Česnauskis (Lietuva) pašalintas iš aikštės

Belgija 8 - 0 San Marinas
34' [1 - 0] Timmy Simons (11m.)
39' [2 - 0] Koen Daerden
44' [3 - 0] Thomas Buffel
52' [4 - 0] Mbo Mpenza
53' [5 - 0] Kevin Vandenbergh
67' [6 - 0] Koen Daerden
72' [7 - 0] Mbo Mpenza
83' [8 - 0] Daniel van Buyten

Ispanija 1 - 1 Serbija ir Juodkalnija
18' [1 - 0] Raul Gonzalez
69' [1 - 1] Mateja Kezman

90' Igor Duljaj (Serbija ir Juodkalnija) pašalintas iš aikštės

Bulgarija 3 - 2 Islandija
9' [0 - 1] Gretar Rafn Steinsson
16' [0 - 2] Hermann Hreidarsson
21' [1 - 2] Dimitar Berbatov
69' [2 - 2] Georgi Iliev
86' [3 - 2] Martin Petrov

Malta 1 - 1 Kroatija
19' [0 - 1] Niko Kranjcar
74' [1 - 1] Stephen Wellman

Vengrija 0 - 1 Švedija
90' [0 - 1] Zlatan Ibrahimovic

1. Švedija 8 7 0 1 27-2 21
2. Kroatija 8 6 2 0 20-5 20
3. Vengrija 8 4 1 3 13-12 13
4. Bulgarija 8 3 2 3 14-16 11
5. Islandija 9 1 1 7 13-24 4
6. Malta 9 0 2 7 3-31 2