P. Malžinskas: "Liverpool" sezono startas nuteikia pozityviai

Po savaitgalio dvikovų Europos lygose, dėl Pasaulio čempionato atrankos buvo paskelbta pertrauka klubų batalijose, per kurią vieni žaidėjai atstovaus savo šalių rinktinėms, o kiti ruošis tolimesnėms kovoms vietinėse pirmenybėse. Per klubinio sezono pertrauką, lankomiausias šalies futbolo naujienų portalas – „Eurofootball.lt“, pakalbino buvusį teisėją, o dabar rungtynių inspektorių ir SFL prezidentą Paulių Malžinską, kuris sutiko pasidalinti savo mintimis apie daugybę metų palaikomą „Liverpool“ ekipą, „Premier“ lygą bei artėjančias Lietuvos rinktinės rungtynes.


- Nuo kada ir kodėl pradėjote palaikyti būtent „Liverpool“ ekipą?

- Sakyčiau, kad iš pradžių atsirado palaikymas visam Anglijos futbolui. Sovietiniais laikais, maždaug 1980-aisiais, vienintelis šansas pamatyti kitų šalių futbolo klubus buvo tada, kai tarybiniai klubai žaisdavo Europos taurės turnyre – dabartinėje Čempionų lygoje bei dabartiniame Europos lygos analoge – Europos taurių laimėtojų taurėje. Tas transliacijas būdavo galima pamatyti ir tai būdavo didžiulis įvykis.

Kas tuo metu įstrigo labiausiai, tai, kad tuo metu visoje Europoje buvo įprasti dideli stadionai su bėgimo takais, o Anglijoje buvo grynai vien futbolui skirti stadionai. Tas vaizdas, kai matai pilnas tribūnas žmonių visiškai šalia aikštės, buvo kažkas įspūdingo. Nuo to laiko Anglijos futbolas mane patraukė, o jis patiko ir savo žaidimo stiliumi. Tuo metu Anglijos klubų žaidžiamas futbolas nepriminė dabartinės „Premier“ lygos – komandos žaidė kitokiu stiliumi, kuris buvo panašus visuose klubuose.

O pats „Liverpool“ klubas didelį įspūdį paliko 1985 metais, kai man buvo 15 metų. Tuomet „Liverpool“ žaidė Čempionų lygos finale su „Juventus“ ir po to finalo įvyko tragedija, dėl kurios visi Anglijos klubai Europiniuose turnyruose buvo suspenduoti penkiems metams. Tuo metu būdamas 15 metų jaunuolis negalėjau tinkamai įvertinti tų įvykių ir tokio politinio sprendimo, o be to trūko ir pateikiamos informacijos, tad man tuo metu tai atrodė kaip labai didelė neteisybė. Todėl būtent šis Čempionų lygos finalas, nors jis ir pažymėtas neigiamu atspalviu dėl žmonių žūties, buvo tas, nuo kurio pradėjau domėtis „Liverpool“ klubu, jo istorija, pradėjau ieškoti naujienų apie jį ir tai tapo komanda, už kurią aš sergu.

- Nuo „Liverpool“ triumfo Čempionų lygoje, 2004-2005 metų sezone, komanda per dešimtmetį džiaugėsi tik viena lygos taure, vienu „Community Shield“ apdovanojimu ir viena Anglijos taure. Jūsų nuomone, ko „raudoniesiems“ labiausiai per tuos metus pritrūko, kad gausiau papildytų ekipos trofėjų kolekciją ir iškovotų bent vieną prestižiškesnį apdovanojimą?

- Kartais to net negalima paaiškinti ir kai kuriais atvejais tiesiog nusisuka fortūna. Nors daugumą iš tų metų „Liverpool“ nebuvo taip arti titulų, tačiau 2014 metais jie buvo labai šalia „Premier“ lygos trofėjaus. Tikriausiai atsimenate rungtynes su „Chelsea“ namuose, likus keliems turams iki sezono pabaigos, kuriose komandos kapitonas Stevenas Gerrardas paslydo ir komanda praleido įvartį. Manau, kad jei šiose rungtynėse būtų iškovota pergalė, jie būtų iškovoję čempionų titulą. Tais metais komanda žaidė labai galingai ir šios rungtynės, veikiausiai ir parodo, ko labiausiai trūko ekipai – fortūnos šypsnio. Kai taip suklysta žmogus, kuris atidavė klubui visą savo gyvenimą ir jau buvo aišku, kad jam tai bus paskutinis sezonas... Net neabejoju, kad kituose turuose jie būtų surinkę reikiamus taškus ir būtų tapę čempionais.

Tačiau komandai kartais pritrūkdavo ir geresnių žaidėjų ar tinkamesnės sudėties komplektacijos. Skirtingai nei kiti didieji klubai, „Liverpool“ tik vėliau pasidarė tokiu verslo gigantu. „Manchester United“, „Chelsea“ ir kitiems didiesiems „Premier“ lygos klubams tai pavyko pasiekti daug anksčiau.

Taip pat pats „Liverpool“ klubas labai ilgai rėmėsi vietiniais treneriais, kai kitos ekipos kvietėsi specialistus iš užsienio. Taip pat galima pasakyti ir dėl žaidėjų iš kitų šalių, „raudonųjų“ ekipoje legionierių niekada nebuvo labai daug,  visada buvo stengiamasi remtis savo mokykla ir žaidėjais iš Didžiosios Britanijos. „Liverpool“ klube niekada nebuvo daug legionierių ir tikrai negalėdavai sakyti, kad tai yra iš visų Europos šalių surinktas futbolininkų žvaigždynas.

Galbūt šie dalykai ir pakišo koją siekiant iškovoti daugiau titulų.

- Pernai komandos treneriu tapo Jurgenas Kloppas, su kuriuo siejamos didelės viltys. Kokia jūsų nuomonė apie vokietį ir ko iš jo tikitės dirbant „Liverpool“ klube?

- Sunku pasakyti, treneriui tai dar tik antras sezonas klube, tačiau stabilumas komandos sudėtyje yra svarbus. Labai svarbu, kad treneris turi savo aiškią viziją, yra gan autoritentingas specialistas ir gali atnešti į komandą drausmės bei daugiau pasitikėjimo. Kiek skaičiau spaudoje, tai yra daug dirbama su žaidėjais, komunikuojama ir ieškoma geriausių sprendimų, tad tai tikrai džiugina.

Vien tik atsiminkime, kokį ažiotažą sukėlė Kloppo atėjimas į „Liverpool“ klubą – dėl to buvo daug spėliojama, daug kalbama bei diskutuojama. Iš tikrųjų, tai komandos fanų gretose apie trenerį yra atsiliepiama labai teigiamai. Jis buvo labai puikiai sutiktas ir su juo ne veltui siejamos labai didelės viltys.

- Šią vasarą „Liverpool“ pasipildė vartininku Lorisu Kariusu, gynėjais Joeliu Matipu ir Ragnaru Klavanu bei atakuojančiais žaidėjais Georginio Wijnaldumu bei Sadio Mane. Kokia jūsų nuomonė apie naujokus ir ko iš jų tikitės kitame sezone?

- Daugiausiai tikiuosi iš Wijnaldumo ir Mane. Praėjusiai metais Mane pasiekė greičiausią „hat-tricką“ „Premier“ lygos istorijoje, kai tam jam prireikė vos trijų minučių, o ir pirmosiose rungtynėse su „Arsenal“ jis žaidė labai gerai. Georginio dar nėra iki galo atsiskleidęs, bet to iš jo galima tikėtis ateityje. Gynėjai – Matipas ir Klavanas taip turi gebėjimų, kuriais gali sustiprinti komandą, o Kariusas yra labai perspektyvus vartininkas.

Mane džiugina, kad komanda pasipildo tikslinėse pozicijose, kurias nori stiprinti. Taip pat įsigyjami žaidėjai, kuriuos perkama žiūrint į perspektyvą ir komandos ateitį. Nėra bandoma visko nusipirkti iš karto ir padaryti kažkokį perversmą transferų rinkoje, keičiant pusę ekipos sudėties. Manau, kad tokia transferų politika yra labai veiksminga ir apgalvota. Bent jau mane, tokie komandos veiksmai transferų rinkoje tikrai džiugina.

- Po pirmų trijų turų „Liverpool“ turi 4 taškus. Kaip vertinate sezono startą?

- Visų pirma, reikia turėti omenyje, kad visi trys turai buvo žaisti išvykose. O „Premier“ lygoje išvykos ir namų rungtynės turi labai didelę reikšmę. Žaidžiant išvykoje iškovoti beveik 50 procentų taškų nėra labai blogai.

Susitikimą su „Arsenal“ vertinčiau labai teigiamai. Galbūt šiek tiek nuvylė pralaimėjimu pasibaigęs mačas su „Burnley“, bet ir tose rungtynėse pagal žaidimą, mano nuomone, „Liverpool“ buvo verti bent taško. O paskutiniame mače lygiosios 1-1 prieš „Tottenham“ yra dėsningas rezultatas pagal rodytą žaidimą, kuris, vėlgi, tikrai nebuvo blogas.

Viską susumavus startą vertinčiau pozityviai. Buvo žaidžiama išvykose bei atimti taškai prieš „Arsenal“, kurie gali būti tiesioginiai konkurentai kovoje dėl aukštesnių vietų. Tai nuteikia pozityviai.

- Po trijų rungtynių „Premier“ lygoje taškų dar neprarado „Manchester City“, „Manchester United“ ir „Chelsea“ klubai. Jūsų nuomone, ar šios ekipos ir bus pagrindinės pretendentės į titulą?

- Turbūt taip, dauguma prognozuoja, kad tai ir bus pagrindiniai pretendentai į titulą. Tą patvirtino ir jų darbas vasarą transferų rinkoje. Kitas dalykas, kuris leidžia joms būti tarp favoričių – šių komandų treneriai. Į šias ekipas atvyko pasaulio trenerių elito atstovai – trys treneriai, kurie, neabejotinai, šiai dienai priklauso geriausių trenerių dešimtukui. Tad visi ženklai rodo, jog pagrindinė kova ir turėtų vykti tarp šių komandų.

Tačiau praeitų metų sezonas ir „Leicester City“ žygis parodo, kad „Premier“ lyga yra labai neprognozuojama, stipri ir itin konkurencinga. Todėl išvadas daryti dar šiek tiek ankstoka. Reikėtų palaukti bent jau 7-8 turo pabaigos, po kurio pažiūrėjus į tai, kaip atrodo komandos ir turnyrinė lentelė, būtų galima daryti platesnes išvadas.

- Kalbant apie Lietuvos futbolą - sekmadienį startuoja naujas atrankos į Pasaulio čempionato ciklas. Ko galima tikėtis iš rinktinės per pirmąsias rungtynes su Slovėnija ir viso šio atrankos ciklo metu?

- Rungtynėse su Slovėnija visi tikimės pozityvo ir teigiamo rezultato. Rinktine reikia tikėti ir ją reikia palaikyti. Labai norėtųsi, kad startas būtų pozityvus ir bent jau nepralaimėtume. Tikiu, kad tokį rezultatą mes galime pasiekti: rinktinėje daug naujovių, aplink ją keliama daug ažiotažo, o žaidėjai supranta jiems tenkančią atsakomybę.

Apie visą atrankos ciklą kalbėti būtų sudėtingiau. Vis tiek reikia pripažinti, jog įvyko kartų kaita, kuri vis dar tęsiasi, tad ilgalaikėje perspektyvoje rinktinę vertinti yra sunku. Tačiau reikia tikėtis, kad bent jau bus kova ir žaisti su Lietuvos rinktine nebus lengva niekam. Iš rinktinės belieka tikėtis pozityvių dalykų.

Tautvydas Sakalauskas