"Auksinio berniuko" laureatų pakilimai ir nuosmukiai: R. Sterlingas (straipsnis)

Futbolo pasaulyje nuolatos kalbama apie talentingiausius ir perspektyviausius futbolininkus, kurie netrukus turėtų tapti ryškiausiomis šio sporto žvaigždėmis. Nuo 2003 metų talentingiausiam pasaulio žaidėjui yra įteikiamas „Auksinio berniuko“ apdovanojimas, į kurį pretenduoja visi 20-ties metų amžiaus arba jaunesni futbolininkai.

Tačiau ar visi šį apdovanojimą gavę žaidėjai tapdavo ryškiausiomis pasaulio futbolo žvaigždėmis? Paskelbus 2017 metų „Auksinio berniuko“ nugalėtoją, Eurofootball.lt nusprendė pasidomėti, kaip susiklostė visų šį apdovanojimą laimėjusių žaidėjų karjeros ir garsiausius žaidėjus, kuriems šio titulo laimėti nepavyko.

Prieš tai buvę straipsniai:

2003 metai – Rafaelis van der Vaartas; 2004 metai – Wayne`as Rooney; 2005 metai – Lionelis Messi; 2006 metai – Cescas Fabregasas; 2007 metai – Sergio Aguero; 2008 metai Andersonas2009 metai – Alexandre`as Pato, 2010 metai – M. Balotelli, 2011 metai – M. Gotze, 2012 metai - Isco, 2013 metai - P. Pogba.

Kita šio straipsnio dalis – kitą savaitę.


2014 metai: Raheemas Sterlingas

Tuometinė ekipa: „Liverpool“

Dabartinė ekipa: „Manchester City“

 

Raheemas Sterlingas gimė Jamaikoje, tačiau būdamas penkių metų amžiaus jis su mama emigravo į Angliją. Ten futbolininkas pradėjo lankyti ir futbolo treniruotes atstovaujant „Queens Park Rangers“ jaunimo ekipai.

Po beveik dešimties metų vaikinas į save atkreipė dėmesį, kai būtent dėl jo buvo pakeistos FIFA taisyklės. 2009 metais Anglijos, Škotijos, Velso ir Šiaurės Airijos futbolo asociacijos kreipėsi į šią organizaciją prašydamos pakeisti prieš tai galiojusią tvarką ir leisti penkis metus šalyje praleidusiems ir besimokiusiems žaidėjams atstovauti nacionalinėms rinktinėms. Nors pagal anksčiau buvusią tvarką R. Sterlingas būtų buvęs priverstas laukti pilnametystės, pakeisti nuostatai leido jam debiutuoti Anglijos jaunimo iki 16 metų rinktinėje.

Pats futbolininkas, dėl kurio buvo pakeista ilgus metus FIFA galiojusi taisyklė, tuo metu žaidimo Anglijos jaunimo rinktinėse pernelyg nesureikšmino ir neatmetė galimybės ateityje atstovauti Jamaikos nacionalinei ekipai.

„Kai ateis laikas pasirinkti rinktinę, aš ją ir pasirinksiu. Jei man paskambins Jamaikos treneriai ir pasiūlys žaisti jų rinktinėje, kodėl gi ne?“, - kalbėjo jaunuolis.

Visgi, 15-metis iš savo bendraamžių išsiskyrė taip stipriai, kad tuometinis „Liverpool“ strategas Rafaelis Benitezas už jį nepagailėjo sumokėti 600 tūkstančių svarų sumos, kuri vėliau papildomais bonusais išaugo iki beveik penkių milijonų svarų. Persikėlęs į „raudonųjų“ ekipą jis toliau dominavo jaunimo pirmenybėse, o vasarą buvo pakviestas atstovauti Anglijos jaunių iki 17 metų rinktinei pasaulio čempionate. Anglams turnyras baigėsi ketvirtfinalyje, o R. Sterlingas per čempionatą pelnė du įvarčius.

Kitą sezoną jis jau leido rezervinėje ekipoje, o sezono pabaigoje 2012 metų kovo 24 dieną, jis būdamas 17 metų ir 107 dienų amžiaus sužaidė pirmą mačą už „Liverpool“ komandą „Premier“ lygoje. Netrukus jis sužaidė dar du susitikimus, visus juos kildamas nuo suolo.

Jau kiek vėliau futbolininkas prisipažino, jog po debiuto „Liverpool“ komandoje jis sulaukė dar vieno ypatingo momento. 2012 metų vasarą dar pilnametystės nesulaukęs žaidėjas tapo tėvu, kai mergina, su kuria jis turėjo trumpalaikius santykius, pagimdė jos ir R. Sterlingo dukrą.

2012-2013 metų sezoną krašto puolėjas pradėjo debiutuodamas Europos lygos mače, o futbolininkui buvo suteikiama vis daugiau šansų pagrindinėje „Liverpool“ komandoje. Spalio mėnesį jis pelnė savo pirmąjį įvartį šioje ekipoje, tapdamas antru jauniausiu pasižymėjusiu žaidėju „raudonųjų“ istorijoje, nusileisdamas tik Michaelui Owenui. Negana to, jaunuolis prieš savo aštuonioliktą gimtadienį jau spėjo debiutuoti ir Anglijos rinktinėje, draugiškame mače su Švedija.

Pirmasis R. Sterlingo įvartis „Liverpool“ ekipoje:

Per sezoną gavęs net 36 progas pasirodyti aikštėje, jaunasis „Liverpool“ talentas pelnė du įvarčius bei atliko šešis rezultatyvius perdavimus, o jo pasirodymai aikštėje buvo įvertinti dar sezono metu. Gruodį jis u komanda pasirašė naują, ilgalaikį kontraktą bei gerokai padidino savo atlyginimą.

Visgi, sezono pabaigoje futbolininkas laikraščių pirmuose puslapiuose atsidūrė ne dėl malonių priežasčių. Gegužės pabaigoje R. Sterlingas buvo apkaltintas moters užpuolimu, o futbolininkui rimtesnių problemų išvengti pavyko tik dėl to, kad prieš pat prasidedant teismui, į jį atvykti atsisakė du liudininkai.

Taip, kaip užbaigė praėjusį sezoną, taip R. Sterlingas atidarė ir naująjį – rugpjūčio pradžioje jis buvo suimtas dėl smurto prieš savo buvusią merginą. Tiesa, teismas žaidėją pripažino nekaltu, kai kaltintojas nesugebėjo pateikti pakankamai įrodymų pagrindžiant tai, kad anglas smurtavo prieš į policiją besikreipusią merginą.

Visgi, problemos už aikštės ribų netrukdė jam blizgėti Anglijoje. Sezoną pradėjęs įvarčiu lygos taurės mače, vėliau jis mušė ir „Premier“ lygoje, o netrukus tapo vienu iš svarbiausių savo ekipos žaidėjų. Per 2013-2014 metų sezoną nuo R. Sterlingo kentėjo ir „Tottenham Hotspur“, ir „Manchester City“, ir „Arsenal“ ekipos, o į pastarosios vartus jis siuntė du įvarčius. 10 įvarčių ir 9 rezultatyvūs perdavimai per 38 sezono dvikovas prisidėjo ir prie puikaus „Liverpool“ sezono, kuriame jie tik per plauką liko nuo „Premier“ lygos aukso, galiausiai užimdami antrąją poziciją.

Vasarą, nepaisant futbolininko grubios pražangos draugiškose rungtynėse, po kurios kilo konfliktas su Antonio Valencia, po kurio jie abu buvo nubausti raudonomis kortelėmis, R. Sterlingas su Anglijos rinktine išvyko į 2014 metų planetos pirmenybes. Čempionatas anglams nesusiklostė taip, kaip jie norėtų, o šios šalies rinktinė namo vyko jau po grupių etapo. Tiesa, pats „Liverpool“ krašto puolėjas BBC buvo išrinktas geriausiu pirmojo Anglijos mačo žaidėju.

Kitų metų „Premier“ lygos sezoną R. Sterlingas pradėjo fantastiškai: pirmajame mače pelnė įvartį bei atliko rezultatyvų perdavimą, padėdamas jo ekipai iškovoti pergalę 2:1. Vėliau futbolininkas pasižymėjo susitikime su „Tottenham“, o po debiuto Čempionų lygoje, jis gruodį atsiėmė ir „Auksinio berniuko“ apdovanojimą.

„Visa tai pasiekiau sunkiu darbu. Aš labai džiaugiuosi, kad žmonės pastebėjo mane ir mano pastangas tobulėti bei atiduodamas visas jėgas už „Liverpool“ klubą. Aš esu labai dėkingas, galėdamas laikyti šį trofėjų“, - tuo metu kalbėjo žaidėjas.

Visi R. Sterlingo įvarčiai „Liverpool“ gretose:

Jau po kelių savaičių jo sunkų darbą atspindėjo ir „raudonųjų“ ekipos pranešimas, jog dėl nuovargio futbolininkui buvo skirtos trumpos atostogos, kurias jis praleido gimtojoje Jamaikoje. Sugrįžusiam į rikiuotę atletui „Liverpool“ pasiūlė dar kartą pratęsti sutartį ir padidinti žaidėjo atlyginimą, tačiau futbolininkas nesutiko su nauju pasiūlymu ir taip prasidėjo konfliktas tarp jo bei trenerio Brendano Rodgerso.

2015 metų vasario 9 dieną B. Rodgersas pareiškė, kad R. Sterlingas nepriėmė „fantastiško pasiūlymo“ pratęsti sutartį. Buvo rašoma, jog „Liverpool“ futbolininkui siūlė 100 tūkstančių svarų per savaitę siekiantį atlygį. Negana to, vėliau treneris pridėjo ir dar vieną frazę skirtą žaidėjui: „mūsų ekipa tikrai nėra ta, kuri sumokės daug, daug didesnę sumą jaunam žaidėjui, nei jis yra vertas tuo karjeros momentu.“

Šiek tiek užsimiršus problemoms dėl kontrakto, 2015 metų kovo 27 diena R. Sterlingui tapo įsimintina. Futbolininkas „Wembley“ stadione išbėgo į aikštę susitikime su Lietuvos rinktine bei pelnė savo pirmąjį įvartį atstovaujant Anglijos rinktinei.

Po šio mačo prabėgus vos porai dienų, R. Sterlingas davė išskirtinį interviu BBC, kuriame jis pareiškė, kad kontrakto atsisakė ne dėl pinigų, pabrėždamas, jog dabar rungtyniauja gaudamas tris kartus mažesnį atlygį – 35 tūkstančius svarų per savaitę. Anglas taip pat atskleidė, jog naujos sutarties nepasirašys iki pat sezono galo, o toks žaidėjo interviu itin nepatiko B. Rodgersui, kuris sukritikavo žaidėjo agentą Aidy Wardą.

„Taip nebūna, kad 20-metis pakelia telefoną ir paprašo pokalbio su BBC. To taip paprastai nebūna, ypač tokiam žaidėjui kaip jis. Bet, žinoma, jei jo tai padaryti paprašo kiti žmonės, jis taip ir padaro“, - kalbėjo „Liverpool“ treneris.

Strategas taip pat pateikė savo nuomonę ir po to, kai futbolininkas buvo užfiksuotas rūkantis kaljaną, pareikšdamas, jog toks elgesys paprasčiausiai yra netoleruotinas.

Į pažertus kaltinimus netruko savo argumentu atsakyti ir jau minėtas žaidėjo agentas A. Wardas, kuris nieko neslėpdamas pareiškė, kad jo atstovas nebepratęs sutarties su „raudonųjų“ ekipa.

„Man nusispjauti į komandos viešųjų ryšių politiką ar klubo situaciją. Jis jokiu būdu nepasirašys naujos sutarties. Nesvarbu ar jam bus pasiūlyta 700, 800 ar net 900 tūkstančių per savaitę“, - teigė A. Wardas.

Vasarą 11 įvarčių pelniusio ir 9 rezultatyvius perdavimus atlikusio futbolininko paslaugomis susidomėjo „Manchester City“, kuri dar birželį pateikė 30 milijonų svarų pasiūlymą už futbolininką, kuris buvo atmestas. „Liverpool“ vėliau atmetė ir 40 milijonų svarų vertės pasiūlymą, o tai itin nepatiko R. Sterlingui, kuris komandos paprašė nesivežti jo į komandos pasirengimo sezonui stovyklą Azijoje bei praleido pirmas dvi komandos treniruočių stovyklos dienas. Nors futbolininkas vėliau teisinosi, kad tai padarė dėl ligos, komandos draugai neslėpė kritiško vertinimo žaidėjo atžvilgiu.

Galiausiai žaidėjo situacija buvo išspręsta, kai „Manchester City“ už 44 milijonus svarų įsigijo šį futbolininką, o tuo metu jis tapo vienu iš brangiausių visų laikų pasaulio žaidėjų. Su futbolininku buvo pasirašyta penkių metų sutartis, o su juo buvo siejamos didžiulės viltys.

Prisijungęs prie „City“ jis galingai pradėjo savo karjerą šioje ekipoje: debiutinėse draugiškose rungtynėse už klubą jam prireikė vos trijų minučių pelnyti pirmąjį įvartį. Spalį žaidėjas pelnė savo pirmąjį karjeros „hat-tricką“ į „Bournemouth“ vartus, o gruodį pačioje susitikimo pabaigoje pasiuntė du įvarčius į „Gladbach“ vartus padėdamas komandai per paskutines dešimt minučių iš 1:2 pakeisti rezultatą į 4:2.

Puikus R. Sterlingo pasirodymas rungtynėse su „Bournemouth“:

Visgi, antroji sezono dalis jam nebuvo tokia sėkminga, o vienu metu jis netgi buvo praradęs vietą startinėje komandos sudėtyje. Statistiškai jis užfiksavo panašius rodiklius kaip ir praėjusį sezoną: pelnė 11 įvarčių bei atliko 10 rezultatyvių perdavimų.

2016 metų vasarą komandos vairą perėmė Pepas Guardiola, kuris neslėpė savo susižavėjimo šiuo žaidėju. Prie naujojo trenerio sublizgėjo ir žaidėjas, kuris sezoną pradėjo tapdamas „Premier“ lygos mėnesio futbolininku. R. Sterlingo tobulėjimą buvo galima matyti ir stebint žaidėjo statistinius rodiklius: nors jis pelnė vienu įvarčiu mažiau - 10, tačiau stipriai pagerino savo rezultatyvių perdavimų statistiką, per metus atlikęs net 19 rezultatyvių perdavimų.

Tiesa, vasarą buvo pasirodę gandų, kad P. Guardiola už A. Sanchezą kartu su pinigine kompensacija buvo pasiūlęs būtent R. Sterlingą, tačiau abu žaidėjai galiausiai liko savo ekipose. Nepaisydamas šių gandų, sezoną R. Sterlingas pradėjo fantastiškai ir yra viena iš sėkmingo „Man City“ sezono pradžios priežasčių: vos per 15 mačų jis jau pasiekė praėjusio sezono rezultatyvumo rodiklį, o prie 10 įvarčių jis pridėjo ir tris rezultatyvius perdavimus. Tiesa, žaidėjas taip pat spėjo užsidirbti ir kvailą raudoną kortelę, kai prieš save antrą geltoną kortelę jis išvydo už įvarčio šventimą kartu su sirgaliais už aikštės ribų.

Vos 22-ejų metų futbolininkas jau yra sužaidęs ir 35 mačus atstovaudamas Anglijos rinktinei, tačiau joje, be įvarčio į lietuvių vartus, jam pasižymėti pavyko vos dar vieną kartą.

Gražiausi R. Sterlingo žaidimo epizodai:

Raheemo Sterlingo karjera:

2002-2015 metai „Liverpool“ – 129 rungtynės, 23 įvarčiai;

2015- metai „Manchester City“ – 109 rungtynės, 31 įvartis.

Anglijos rinktinė – 35 rungtynės, 2 įvarčiai.

Garsiausi šios amžiaus grupės (1994-1995 metų gimimo) žaidėjai, kurie nelaimėjo šio titulo:

Johnas Stonesas, Adnanas Januzajus, Saulis Niguezas, Gerardas Deulofeu, Sandro Ramirezas, Mateo Kovačičius, Kingsley Comanas, Marquinhosas, Adrienas Rabiot, Arkadiuszas Milikas.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...