Europos grupių etapo svajonės besivaikant - kai pritrūksta sėkmės (straipsnis, 2 dalis)

Po Lietuvos nepriklausomybės ir šalies įstojimo į UEFA, stipriausios lietuvių komandos pradėjo ginti šalies garbę Europinėse varžybose. Nuo pat pirmųjų rungtynių, kurios įvyko 1992 metų rugsėjo 16 dieną, kai „Žalgiris“ Čempionų lygoje žaidė su Olandijos PSV komanda, Lietuvos ekipos jau 24 metus į Europines varžybas keliauja su svajone papulti į grupių etapą. Šiame trijų straipsnių cikle bus apžvelgi lietuviškų klubų pasirodymai visose kontinento varžybose, sėkmingiausi pasirodymai, geriausiai ir blogiausiai Lietuvą atstovavę klubai bei daugybė kitų faktų apie A Lygos komandų dalyvavimą Europiniuose turnyruose.

Šioje dalyje bus atsižvelgta į 2011 metų vasaros „Ekrano“ žygį Europoje, kai iki grupių etapo pritrūko laiku pelnyto įvarčio , o savo prisiminimais apie tų metų dvikovas su Eurofootball.lt sutiko pasidalinti tuometinis ekipos saugas ir vienas komandos lyderių Marko Andjelkovičius.


2011-2012 metų sezono „Ekrano“ pasirodymas

Čempionų lygos antrasis atrankos etapas:

„Valleta“ 2 – 3 „Ekranas“

„Ekranas“ 1 – 0 „Valleta“

Pirmose rungtynėse išvykoje „Ekranas“ labai gerai pradėjo rungtynes ir įgijo trijų įvarčių persvarą, tačiau pirmojo kėlinio pabaigoje Maltos atstovai įmušė pirmajį įvartį, o per pridėtą rungtynių laiką realizavę 11 metrų baudinį, mačą pralaimėjo vos vieno įvarčio persvara.

„Tai buvo pirmosios mano rungtynės su „Ekranu“ Europoje ir aš puikiai prisimenu šias dvikovas. Pirmoje dvikovoje svečiuose mes puikiai pradėjome rungtynes ir parsivežėme pergalę iš Maltos išvykoje pelnę tris įvarčius. Mano atmintyje įstrigo tai, kad šiose rungtynėse buvo labai sunku, dėl itin didelio karščio rungtyniu metu“, - apie išvyką į Maltą kalbėjo Andjelkovičius.

Antrose rungtynėse namuose „Ekranas“ stengėsi nesuteikti progų varžovams ir iškovojo dar vieną minimalią pergalę.

„Prieš varžovus stengėmės žaisti protingai. Manau, tai itin pavyko antrose rungtynėse namuose prie savo žiūrovų palaikymo. Žinojome, kad sulauksime savo progos pasižymėti ir Dedura pelnė įvartį po standartinės situacijos, kas garantavo kelialapį į kitą etapą. „Ekranas“ labai gerai sužaidė abi dvikovas“, - teigė buvęs „Ekrano“ saugas.

Čempionų lygos trečiasis atrankos etapas:

„Ekranas“ 0 – 0 „Bate“

„Bate“ 3 – 1 „Ekranas“

Kitame etape „Ekrano“ laukė galingas varžovas iš Baltarusijos – „Bate“ klubas. Pirmose rungtynėse namuose žaidę panevėžiečiai 58 minutę liko žaisti mažumoje, kai raudona kortele buvo nubaustas Andjelkovičius.

„Toliau mūsų laukė galinga „Bate“ komanda, kuri savo pajėgumą įrodo gerais rezultatais Europoje tiek tuo metu, tiek dabar. Pirmose rungtynėse užsidirbau kvailą raudoną kortelę, atlikdamas nereikalingą pražangą iš nugaros. Tokie epizodai Europinėse varžybose būna baudžiami raudonomis kortelėmis... Jaučiausi labai blogai, kad palikau savo komandos draugus žaisti aikštėje turint vienu žaidėju mažiau.“, - savikritiškai savo žaidimą prieš „Bate“ vertino serbas.

Tačiau „Ekranas“ namuose įvarčių nepraleido ir į Baltarusiją išvyko pasiekę nulines lygiąsias namuose.

Rungtynės Baltarusijoje klostėsi atkakliai. Pirmieji pasižymėjo šeimininkai, tačiau netrukus rezultatą išlygino Andrius Velička. Kėlinio pabaigoje Renanas Bressanas persvėrė rezultatą „Bate“ naudai, tačiau 40 minutę gavo antrą geltoną kortelę ir kiekybinę persvarą šį kartą įgijo „Ekranas“. Lietuvos čempionai antrajame kėlinyje bandė spausti varžovus, o rungtynių pabaigoje susikūrė progų rezultatą išlyginti ir patekti į kitą etapą, kuris garantuotų grupės varžybas Europos lygos turnyre, tačiau „Ekranas“ savomis progomis nepasinaudojo, o panevėžiečiams metus visas pajėgas į puolimą, 89 rungtynių minutę „Bate“ surengė kontraataką, kurioje pelnė trečiajį savo rungtynių įvartį ir nusprendė mačo baigtį.

„Antros rungtynės buvo labai atkaklios. Nors „Bate“ buvo stipresni, tačiau mes turėjome puikią progą išlyginti rezultatą ir keliauti į kitą etapą, bet pritrūko šiek tiek sėkmės. Tenka pripažinti, kad atsižvelgus į visus faktorius, „Bate“ tuo metu buvo stipresni už „Ekraną“, - apie rungtynes, kurias turėjo praleisti dėl diskvalifikacijos teigė Andjelkovičius.

Europos lygos paskutinis atrankos etapas:

„Ekranas“ 1 – 0 „Hapoel Tel Aviv“

„Hapoel Tel Aviv“ 4 – 0 „Ekranas“

Europos lygos paskutinį atrankos etapą „Ekranas“ pradėjo puikiai ir namuose įveikė „Hapoel“ ekipą, tačiau antrose rungtynėse pristigo jėgų ir buvo priversti pripažinti varžovų pranašumą triuškinančiu skirtumu.

„Pagrindinė priežastis, kodėl mes nesugebėjome iškovoti teigiamo rezultato per rungtynes su „Bate“ ir „Hapoel“, buvo tai, kad mes nesugebėjome išlaikyti žaidimo ritmo. Abi komandos buvo iš lygų, kurios yra stipresnės už A lygą ir jie turi sunkias varžybas kiekvieną savaitgalį. „Ekrano“ situacija buvo kitokia, ir tuo laikotarpiu iššūkį mums mesti galėjo tik „Sūduva“ ir „Žalgiris“. Rungtynės su kitomis komandomis tuo metu tikrai nebuvo Europinio lygio.“

Marko Andjelkovičiaus mintys

Apie tuometinį „Ekraną“:

„Ekranas“ tuo metu buvo stipri komanda su pajėgiais žaidėjais. Mes turėjome patyrusių žaidėjų ir labai talentingų jaunų futbolininkų mišinį. Sporto direktorius Deimantas Bička puikiai atliko savo darbą. Treneriai Urbonas ir Skrupskis turėjo stiprų ryšį su žaidėjais ir visa tai padarė mūsų ekipą stiprią, kompaktišką, vieningą ir gerai atrodančią aikštėje.“

Apie du metus Lietuvoje ir „Ekrano“ bankrotą:

„Be abejonės, jaučiausi labai blogai, kai išgirdau apie „Ekrano“ bankrotą. Klubas su tokia ilga istorija ir giliais pėdsakais Lietuvos futbole neturėtų taip paprastai išnykti. Aš praleidau du puikius metus klube ir laimėjau du aukso medalius, tad mintys apie tai, kad „Ekrano“ nebėra sukelia liūdnus jausmus.“

Žinutė Lietuvos futbolo gerbėjams:

„Visiems žmonėms kurie myli futbolą Lietuvoje – žaidėjams, treneriams, klubus valdantiems žmonėms, federacijai ir fanams norėčiau pasakyti: atiduokite visą save futbolui ir atlikite viską su šimtaprocentine koncentracija darbui tobulinti futbolą Lietuvoje. Nesvarbu ar jūs klubo direktorius, žaidėjas ar fanas besilankantis tribūnose – kiekvieną minutę, kurią skiriate futbolui, darykite viską su aistra, atsiduokite šiam žaidimui ir futbolas jums atneš daugybę gražių akimirkų. Kad tai galite padaryti jau įrodėte su krepšiniu. Nors visi mano, kad jūs itin talentingi krepšinyje, tačiau iš tiesų, visi žmonės kurie yra susiję su krepšiniu dirba labai sunkiai dėl šio sporto ir atiduoda viską, kad pasiektų teigiamą rezultatą. Tai yra sėkmės formulė – aistringas darbas kiekvieną dieną. Atlikus tai, rezultatai tikrai ateis.

Linkiu viso ko geriausio futbolo gerbėjams Lietuvoje.“

Tautvydas Sakalauskas