F. Černychas: pavyzdinis rinktinės kapitonas, kuris prie Europos Top 5 lygų bandys priartėti žaisdamas gimtajame mieste (straipsnis)

Dviejų pastarųjų metų geriausias Lietuvos futbolininkas Fedoras Černychas sausį persikėlė į Rusiją, o sekmadienį jis atstovaudamas Maskvos „Dynamo“ ekipai debiutavo aukščiausioje šios šalies lygoje. EuroFootball.lt skaitytojams nori priminti lietuvio kelią futbolo pasaulyje bei pasižiūrėti į mūsų šalies atstovo galimybes naujoje ekipoje.


Gimtinė ir karjeros pradžia

Šį sausį Fedoras Černychas sugrįžo į savo gimtąjį miestą: pastarųjų metų geriausias Lietuvos futbolininkas Lenkijos „Jagiellonia“ ekipą iškeitė į Maskvos „Dynamo“ klubą. Visgi, jei 26-erių metų atletas būtų likęs Maskvoje, dabar jis galbūt atstovautų visai kitai sporto šakai.

„Aš gimiau Maskvoje, tačiau vėliau tėvai išsiskyrė ir mes su mama bei broliu persikėlėme čia. Mano senelis buvo kareivis ir jam nuolat tekdavo keliauti po visą Sovietų sąjungą. Kai šeima gyveno čia, jį užklupo liga ir visi apsistojo Lietuvoje.

Kai dar gyvenau Maskvoje, lankiau baseiną ir mano mama norėjo, jog tapčiau plaukiku. Ten buvo pažįstamas treneris, kuris su manimi dirbo. Kai persikėliau į Vilnių baseiną lankiau čia ir net pavyko tapti Vilniaus čempionu, tuomet man buvo šešeri.

Kad ir kaip būtų keista, bet mano kieme Vilniuje visi žaidė futbolą, o ne krepšinį, kaip visa Lietuva. Draugai kartą pakvietė mane pažaisti tokioje kiemo komandėlėje ir man visai neblogai sekėsi, tad likau ten, o po dviejų metų mane pastebėjo treneris Nikolajus Pupkinas. Dar dabar juokiamės, jog pirmo mano transferio kaina buvo du kamuoliai“, - apie savo karjeros pradžią dar prieš keturis metus kalbėdamas su futbolo.tv pasakojo F. Černychas.

Nepaisant to, jog F. Černychas gimė Rusijoje, būtent Lietuva yra šalis, kurią jis laiko savo gimtine. Nors iki kol žaidėjui sukako 14 metų, jis vis dar turėjo rusišką pasą, lietuviu save laikęs jaunuolis norėjo žaisti mūsų šalies rinktinėje bei nusprendė pasikeisti pilietybę ir po porą metų trukusios procedūros tapo pilnaverčiu Lietuvos piliečiu.

Savo profesionalo karjerą pradėjęs Vilniaus „Granito“ ekipoje, taip ir nedebiutavęs A lygoje, krašto saugo pozicijoje rungtyniavęs žaidėjas sulaukė galimybės pradėti legionieriaus karjerą. Rungtyniaudamas „Granito“ ekipoje draugiškame turnyre F. Černychas paliko teigiamą įspūdį „Dnepr“ vadovui, kuris pasiūlė jaunam žaidėjui atvykti ir išbandyti savo jėgas šios ekipos peržiūroje. Iš antros Lietuvos lygos atvykęs futbolininkas įtiko „Dnepr“ vadovams ir pasirašęs penkių metų sutartį jis persikėlė į Baltarusiją.

Legionieriaus karjera

Savo legionieriaus karjerą F. Černychas pradėjo „Dnepr“ dublerių ekipoje. Kaip vėliau pripažino pats Lietuvos rinktinės kapitonas, atstovaujant dubleriams jam nepavyko išsiskirti, tačiau žaidėjo talentu neabejojęs tuometinis komandos treneris Andrejus Skorobogatko vis tiek nusprendė suteikti galimybę jaunuoliui patekti ant „Dnepr“ pagrindinės ekipos suolo.

Po dviejų mačų, kuriuose lietuvis taip ir liko ant atsarginių žaidėjų suolelio, mače su „Smogron“ besibaigiant rungtynėms „Dnepr“ turėjo dviejų įvarčių persvarą ir komandos strategas nusprendė suteikti galimybę F. Černychui debiutuoti Baltarusijos čempionate. Krašto saugo debiutas turėjo gerokai nustebinti ir patį ekipos strategą: vos per 19 minučių 18-metis surengė fantastišką pasirodymą ir pelnė du įvarčius taip įtikindamas komandos vadovus kitą sezoną jį padaryti pilnaverčiu pagrindinės ekipos nariu. Į puikiai debiutavusį žaidėją netruko dėmesį atkreipti ir Baltarusijos rinktinės atstovai, tačiau kaip vėliau pripažino F. Černychas, jam niekada nekilo minčių iškeisti Lietuvos pilietybę į baltarusišką pasą.

F. Černycho žaidimo epizodai „Dnepr“ ekipoje:

Savo pirmąjį pilną sezoną Baltarusijos aukščiausiose lygoje lietuvis užbaigė su 5 įvarčiais, bet šio rodiklio jam pagerinti taip ir nebepavyko. Per kitus tris sezonus jo statistiniai rodikliai negerėjo, o pasibaigus jo sutarčiai su ekipa jis galiausiai paliko Baltarusiją, kai jam progą sužibėti nusprendė suteikti Lenkijos aukščiausios lygos „Leczna Gornik“ komanda.

Sprendimu pasikviesti F. Černychą lenkai galėjo džiaugtis nuo pat sezono pradžios: jau ketvirtose savo rungtynėse lietuvis pelnė du įvarčius ir atliko rezultatyvų perdavimą, o atidaręs savo įvarčių sąskaitą ir perkeltas į puolėjų grandį jis vis dažniau įsirašydavo savo pavardę į rungtynių protokolą. Sustabdyti įsibėgėjusio futbolininko nesugebėjo ir prasidėję pėdos skausmai: prieš žiemos pertrauką per tris mačus pasižymėjęs keturis kartus, jis į save dar daugiau žmonių dėmesį atkreipė fantastišku pasirodymu prieš „Legia“, kai jis pelnė du įvarčius ir atliko rezultatyvų perdavimą.

Nors po priverstinės pėdos operacijos, po kurio jis porai mėnesių iškrito iš rikiuotės, sezono pabaigoje jo rezultatyvumas krito, F. Černychas į save atkreipė pajėgesnių ekipų dėmesį. Nors žiniasklaidoje buvo minimas ne vienas jo besidomintis klubas, pats žaidėjas atskleidė, jog turėjo konkrečius pasiūlymus iš dviejų Lenkijos ekipų ir karjeros tęsiniui pasirinko „Jagiellonia“ ekipą.

Pirmasis sezonas naujame klube tiek pačiam žaidėjui, tiek ekipai nebuvo sėkmingas: F. Černycho rezultatyvumas gerokai krito, o „Jagiellonia“ net nepateko tarp dešimties stipriausių „Ekstraklasa“ pirmenybių ekipų. Visgi, viskas pasikeitė kitais metais: futbolininkas tapo savo ekipos lyderiu, o iki Lenkijos čempionato aukso jo ekipai pritrūko vienintelės pergalės.

2016-2017 metų sezone tiesiogiai prisidėjęs prie 21 įvarčio (12 įvarčių ir 9 rezultatyvūs perdavimai), šiame sezone iki persikėlimo į Rusiją F. Černychas spėjo prisidėti prie dešimties tikslių smūgių (3 įvarčiai ir 7 rezultatyvūs perdavimai).

F. Černycho įvartis į „Legia“ vartus:

Lietuvos rinktinė

Lietuvos rinktinę F. Černychas visada įvardindavo kaip vieną didžiausių savo svajonių, o pirmą kartą ginti nacionalinės ekipos garbę jis buvo pakviestas 2012 metų draugiškose rungtynėse su Armėnija. Po metų žaidėjas pirmą kartą užsivilko rinktinės marškinėlius oficialiame mače ir iš karto sužavėjo Lietuvos rinktinės gerbėjus – jo įvartis ir rezultatyvus perdavimas leido lietuviams namuose 2:0 nugalėti kaimynus iš Latvijos.

Pirmasis F. Černycho įvartis rinktinėje:

Po šio mačo F. Černychas vis dažniau žaisdavo pagrindinėje rinktinės sudėtyje, o 2015 metais jis visiems įrodė, kad gali būti lyderiu tiek aikštėje, tiek už jos ribų. Kai po mačo su Anglijos rinktine su žurnalistais nusprendę nebendrauti rinktinės žaidėjai vienas po kito nekreipdami dėmesio į žiniasklaidos atstovus traukė pro šalį, vienintelis F. Černychas sustojo paaiškinti, jog rinktinė priėmė susitarimą po rungtynių nekalbėti su žurnalistais ir tik jų atsiprašęs jis pasuko į persirengimo kambarį.

Nenuostabu, jog rinktinės vairą perėmus Edgarui Jankauskui, jis komandos kapitono raištį patikėjo būtent F. Černychui, o netrukus pati komanda išrinko jį naujuoju ekipos kapitonu. Atrankoje į pasaulio čempionatą tris įvarčius per pirmus tris mačus pelnęs futbolininkas tapo pagrindine sėkmingo rinktinės starto priežastimi, o po ne itin sėkmingo atrankos ciklo finišo, jam teko atlaikyti ir pirmą išbandymą būnant rinktinės kapitonu, kai po mačo su Maltos rinktine tribūnose buvę lietuviai į žaidėjus paleido necenzūrinių žodžių mišinį.

2016 metais įmušęs šešis įvarčius, praėjusiais metais F. Černychas pasižymėti nesugebėjo, tačiau iš viso per 37 rinktinėje sužaistus mačus jis pelnė 8 įvarčius ir iš karjerą dar tęsiančių futbolininkų jis yra rezultatyviausias Lietuvos rinktinės žaidėjas.

Klubų susidomėjimas ir neišsipildžiusios galimybės

Dar žaisdamas Baltarusijoje F. Černychas turėjo ne vieną galimybę persikelti į stipresnį čempionatą. Iš pradžių jo norėjo Ukrainos aukščiausioje lygoje žaidusi „Karpaty“ komanda, tačiau daugiau nei mėnesį šiame klube praleidęs lietuvis po nesėkmingų klubų derybų buvo priverstas sugrįžti į Baltarusiją.

Kiek vėliau jis galėjo atsidurti aukščiausioje Turkijos lygoje, kurioje jį savo gretose norėjo matyti dabartinė Žydrūno Karčemarsko „Osmanlispor“ ekipa. Visgi, tuo metu dar kitą pavadinimą turėjusi komanda nesugebėjo gauti aukščiausios lygos licencijos ir futbolininkui vėl teko grįžti į Baltarusiją, kurioje jis liko iki pat penkių metų trukmės kontrakto pabaigos.

Po pirmojo lietuvio sezono Lenkijoje buvo kalbama apie įvairius žaidėju besidominčius klubus, tarp kurių ryškiausia neabejotinai buvo Italijos „Serie A“ žaidžianti „Atalanta“ ekipa. Visgi, susitarti su „Leczna“ ekipa dėl žaidėjo perėjimo sumos pavyko tik dviem Lenkijos ekipoms, iš kurių F. Černychas išsirinko „Jagiellonia“.

Jei po ne itin sėkmingo debiutinio sezono Balstogėje susidomėjimas žaidėju kiek prislopo, antrasis sezonas „Jagiellonia“ ekipoje sutraukė dar didesnį susidomėjimą šiuo žaidėju. 12 įvarčių pelnęs ir 9 rezultatyvius perdavimus „Ekstraklasa“ pirmenybėse per sezoną atlikęs žaidėjas domino ekipas iš visos Europos.

Skambiausi vardai besidomintys F. Černychu 2017 metų vasarą buvo į Anglijos „Championship“ divizioną iškritęs „Middlesbrough“ klubas ir dar dvi Italijos „Serie A“ ekipos – „Udinese“ bei „Verona“. Visgi, visą vasarą Lenkijos spaudoje aprašinėtas „Jagiellonia“ ekipos kontaktas su Anglijos klubu baigėsi nesėkmingai, o šios derybos atbaidė ir kitas komandas, kurios žinojo, jog žaidėjo sutartis su Lenkijos klubu baigs galioti jau po metų ir netrukus futbolininkas galės pakeisti klubą be jokio perėjimo mokesčio.

Vasaros pradžioje milijonu eurų įkainoję savo lyderį „Jagiellonia“ netruko sulaukti pasiūlymo: Anglijos ir Lenkijos spaudoje buvo sutartinai kalbama apie tai, jog „Middlesbrough“ pateikė būtent tokios vertės pasiūlymą. Visgi, Lenkijos ekipa jį atmetė motyvuodama tuo, jog neparduos savo žaidėjų, kol ji rungtyniaus Europos lygos turnyre.

Iš Europos lygos ekipai pasitraukus jau antrajame etape, atsinaujino kalbos apie galimą futbolininko persikėlimą į Angliją, tačiau šį kartą anglus nuo atnaujinto pasiūlymo pateikimo atbaidė pati Lenkijos komanda. Komandai pasitraukus iš europinių kovų, „Jagiellonia“ staiga pakeitė savo nuomonę ir padidino prašomą sumą iki 1,5 milijono, o vis labiau artėjant sezonui „Middlesbrough“ nesutiko veltis į derybas ir pasitraukė iš kovos dėl žaidėjo. Lygiai taip pat į derybas su Lenkijos vicečempionais nebuvo linkusios veltis ir jau minėtos „Serie A“ ekipos, tad futbolininkui sezoną teko pradėti Lenkijoje.

Nesugebėjusi parduoti savo žaidėjo už padidintą sumą, „Jagiellonia“ siekė pratęsti sutartį su savo lyderiu, tačiau F. Černychas su jų pasiūlymu nesutiko ir Lenkijos spaudoje pasirodė informacija, kad klubas paskutinėmis transferų lango dienomis dar kartą intensyviai ieškojo ekipos, kuri už Lietuvos rinktinės atstovą sutiktų sumokėti bent 700 tūkstančių eurų. Kiek mažesnį Kroatijos čempionės „Rijeka“ pasiūlymą lenkai taip pat atmetė, o nepaisant pasirodžiusios informacijos apie „Dynamo“, „Rostov“ ir „Anzhi“ susidomėjimą, šioje ekipose lietuvis vasarą taip pat neatsidūrė.

Po dar vieno pusmečio „Jagiellonia“ ekipoje ir futbolininko kontraktui artėjant prie pabaigos, Lenkijos klubas įsitikino, jog įtikinti jį pratęsti sutartį vilčių nėra, tad Lenkijos komanda siekė F. Černychą parduoti sausį ir taip gauti bent kokią išpirką. Dar prieš parduodami lietuvį jie įsigijo Dejaną Lazarevičių, kuris ir turėjo užimti atsilaisvinusią F. Černycho vietą, o Lietuvos rinktinės nariui teko rinktis: persikelti į vieną iš pasiūlymus pateikusių ekipų, ar likti dar pusmetį „Jagiellonia“ klube bei pačiam vasarą laisvai rinktis naują klubą. Visgi, pasilikimas Lenkijoje taip pat neapsieitų be rizikos: komandoje jam veikiausiai būtų skirta kur kas mažiau žaidybinio laiko – jau gruodį jis porą kartų buvo neįtrauktas į startinį vienuoliktuką, kai per prieš tai buvusius pusantrų metų jis į startinę sudėtį nebuvo patekęs vos kartą.

Pasak spaudos pranešimų, sausį pasiūlymus už F. Černychą pateikė keturios ekipos. Visgi, vieniems iš savo konkurentų lygoje - „Legia“ klubui „Jagiellonia“ savo žaidėjo parduoti nenorėjo, tad lietuviui teko rinktis iš trijų variantų, kurie visi buvo iš Rusijos „Premier“ lygos: „Anzhi“, „Ural“ bei „Dynamo“. Lietuvis nusprendė pasirinkti būtent Maskvos komandą, o toks pasirinkimas yra suprantamas tiek dėl pačio miesto, tiek dėl perspektyvų ekipoje.

F. Černycho įvartis į Slovėnijos rinktinės vartus:

Perspektyvos „Dynamo“ klube

F. Černycho „Dynamo“ ekipa norėjo ne veltui: pirmoje sezono dalyje šioje komandoje buvo nemažai problemų puolimo grandyje, o dešinio krašto saugo pozicija apskritai buvo problematiška. Ne vienoje pozicijoje sėkmingai žaisti galintis lietuvis iš karto buvo pristatytas kaip universalus žaidėjas, kurio ekipai ir reikėjo, o jis į klubą buvo kviečiamas ne sėdėti ant suolo – tai parodė ir pats pirmasis oficialus mačas sekmadienį, kuriame F. Černychas į aikštę buvo metamas nuo pat pirmųjų minučių.

Jei puolimo grandį Maskvos klubas sustiprino pasipildydamas Jevgenijumi Markovu ir šioje pozicijoje būtinybės į aikštę leisti F. Černychą neliko, tai dešinio krašto saugo pozicija, kurioje pirmajame mače ir žaidė lietuvis, yra ta vieta, kurioje konkurencijos klube yra bene mažiausiai. Pirmoje sezono dalyje šioje pozicijoje buvo bandomas Ivanas Temnikovas, tačiau jam jau ne pirmą kartą karjeroje įsitvirtinti Rusijos „Premier“ lygoje nepavyko, o atsižvelgus į tai, kad jam jau 29-eri metai, jo galimybės sužibėti kasmet vis menkesnės.

Savo vertės aukščiausioje Rusijos lygoje nepavyko įrodyti ir kitam krašto saugui Anatolijui Kastrichui, o Antonas Terekhovas bei Viačeslavas Grulevas dar per jauni, kad būtų pagrindinės „Dynamo“ sudėties žaidėjais. Kraštuose buvo bandyti ir aikštės viduryje įpratę žaisti saugai, tačiau ir jiems sužibėti nepavyko, tad vienintelis žaidėjas, kuris galėtų užimti dešinio krašto saugo vietą šioje ekipoje – Aleksandras Tashaevas, tačiau jam pasitraukus iš kairės į dešinę, lygiai tokia pati spraga atsivertų kitoje aikštės pusėje.

Dar visai neseniai pats „Dynamo“ ekipoje rungtyniavęs, o dabar jau vyriausias klubo treneris Dmitrijus Kokhlovas pastaruoju metu renkasi taktiką į aikštę leisti du puolėjus, o krašto saugams tenka prisiimti nemažai atsakomybės ir gynyboje. Visgi, su tokia taktine schema komandos rezultatai pagerėjo ir treneris vargu ar ryšis artimiausiu metu ją keisti. Tokia formacija darbo gynyboje nebijančiam F. Černychui turėtų būti palanki, tad lietuviui naujoje ekipoje yra visos viltys sužibėti ir įrodyti, kad jis vertas žaisti ir šiame lygyje.

Rusijos „Premier“ lygos lygis ir galimybės keltis į stipresnį čempionatą

Prieš porą metų EuroFootball.lt duotame interviu F. Černychas atskleidė, jog būtų laimingas, jei per karjerą jam pavyktų patekti į vieną iš Top 5 Europos lygų. Visgi, po to, kai žaidėjas nusprendė Lenkiją iškeisti į Rusijos „Premier“ lygą, dauguma futbolo gerbėjų svarstė, ar tai buvo protingas sprendimas, siekiant prisijungti prie stipriausių Europos lygų ir manė, jog jam būtų geriau buvę likti Lenkijoje. Tačiau ar taip yra iš tikrųjų?

Iš Rusijos „Premier“ lygos į Europos Top 5 lygas šį sezoną persikėlė 8 žaidėjai – lygiai tiek pat, kiek ir iš „Ekstraklasa“ pirmenybių. Visgi, iš visų iš Lenkijos į stipresnius čempionatus persikėlusių žaidėjų, vieninteliam Armando Sadiku yra daugiau nei 25 metai (26 metai), o aštuoni į Top 5 lygas išvykę futbolininkai šį sezoną lygose kartu sužaidė vos 18 rungtynių.

Panaši situacija buvo ir praėjusį sezoną: iš Rusijos aukščiausios lygos į stipriausias Europos lygas išvyko 8 žaidėjai, o iš Lenkijos pirmenybių – 7. Tiesa, ir vėl iš „Ekstraklasa“ pirmenybių dažniausiai buvo perkamas jaunimas ir 25-ąjį gimtadienį buvo atšventęs vienintelis į Europos Top 5 lygas persikėlęs futbolininkas.

Nuvertinti negalima ir paties Rusijos „Premier“ lygos lygio – šiuo metu UEFA lygų reitinge jie užima šeštąją poziciją ir tik šiek tiek nusileidžia penktoje vietoje reitinguojamam Prancūzijos „Ligue 1“ čempionatui.

Tokias pozicijas jiems garantuoja sėkmingi klubų pasirodymai Europoje: šiemet UEFA Čempionų lygos turnyre CSKA bei „Spartak“ iki paskutinio turo kovojo dėl patekimo į atkrintamąsias varžybas, tačiau galiausiai jie buvo priversti tenkintis žaidimu Europos lygos atkrintamosiose varžybose. Be šių klubų į Europos lygos atkrintamąsias varžybas pateko ir „Zenit“ bei „Lokomotiv“, o iš keturių ekipų po atkrintamųjų varžybų starto su turnyru atsisveikino tik „Spartak“ klubas, tad trys Rusijos komandos ir toliau tęsia kovą Europoje.

Prie keturių paminėtų komandų pridėjus antroje Rusijos čempionato vietoje žengiančią „Krasnodar“ komandą, Rusijos čempionate madas diktuoja penki aukšto lygio klubai, o neskaičiuojant užtikrintai paskutinę vietą užimančios „SKA Khabarovsk“ komandos, likusios ekipos yra labai panašaus pajėgumo ir kovoja dėl 6-15 pozicijų. Tuo tarpu finansinės Rusijos klubų galimybės visiems puikiai žinomos: nors pastaraisiais metais jų ekipos kiek sumažino savo išlaidavimą, šį sezoną naujiems žaidėjams rusų klubai išleido daugiau nei 152 milijonus eurų.

Tiesa, iki 2020 metų pabaigos su „Dynamo“ sutartį pasirašiusiam lietuviui ir jo komandos draugams vietą kitam sezonui Rusijos „Premier“ lygoje dar reikės išsikovoti. Po praėjusio turo Maskvos klubas žengia tryliktoje pozicijoje, kurioje likusi ekipa žais pereinamąsias rungtynes dėl išlikimo lygoje, o nuo 15 pozicijos, kurią užėmusi komanda tiesiogiai iškris iš lygos, „Dynamo“ skiria vos trys taškai. Rusijos pirmosios lygos pirmenybių lygis gerokai žemesnis, nei stipriausios šalies lygos, o antroje šalies lygoje rungtyniauti daug noro tikriausiai neturėtų ir pats F. Černychas.

„Ar aš turėčiau dėl to jaudintis? Dabar mes esame tokioje situacijoje, tačiau komanda auga ir stiprėja. Kartu mes galime padėti „Dynamo“ išlikti „Premier“ lygoje, o vėliau ir siekti aukštesnių tikslų“, - sports.ru paklaustas ar nesibaimina iškritimo iš lygos kalbėjo F. Černychas.

Ar išvykęs į Rusiją F. Černychas priėmė teisingą sprendimą parodys ateitis, o dabar geriausiam Lietuvos futbolininkui reikės iš naujo įrodinėti, jog jis gali sėkmingai rungtyniauti ir Rusijos „Premier“ lygoje. Kad ir kaip susiklostytų jo karjera „Dynamo“ ekipoje, Lietuvos futbolo gerbėjai po ilgos pertraukos ir vėl turės galimybę stebėti tautiečio pasirodymą šiame čempionate bei galės savo akimis įvertinti, ko šiose pirmenybėse vertas F. Černychas.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...