Futbolas vaikščiojant – Europos judumo savaitės akcentas

Rugsėjo mėnesį ypatingas dėmesys yra skiriamas fizinio aktyvumo ir mobilumo renginiams visoje Europoje. Futbolas vaikščiojant (angl. Walking football) pamažu tampa neatsiejama šių renginių dalimi Lietuvoje, įtraukianti senjorus ir futbolo entuziastus į smagų, socialų ir sveikatai naudingą žaidimą. 

Rugsėjo 16 dieną Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras surengs atvirą paskaitą senjorams „Futbolas vaikščiojant“. Ji vyks nuo 9 iki 10 valandos Klaipėdoje, Taikos pr. 61A (atsižvelgiant į oro sąlygas, lauke arba sporto salėje) bei kviečia visus norinčius išbandyti šį žaidimą. Išankstinė registracija nereikalinga. 

Šventės dalyvius su žaidimu supažindins Lietuvos masinio futbolo asociacijos vadybininkas, treneris Martynas Karpavičius. 

LFF.lt svetainė pakalbino Martyną Karpavičių apie futbolo vaikščiojant fenomeną, pastangas populiarinti žaidimą visoje Lietuvoje bei kaip visuomenės sveikatos biurai padeda skleisti šį žaidimą. 

Papasakokite plačiau apie futbolą vaikščiojant bei kodėl šis žaidimas yra fizinio aktyvumo renginių ašis? 

‒ Futbolas vaikščiojant yra gana nauja fizinio aktyvumo forma, dažniausiai orientuota į vyresnio amžiaus žmones, turinčius judėjimo iššūkių. Tai yra puiki alternatyva žaisti futbolą, tačiau viskas orientuota į žmogaus amžių, judėjimo savybes, siekiant neprarasti malonumą žaisti. Futbolas vaikščiojant yra įdomus tuo, kad suvienodina galimybes žaisti, varžytis ir pasimėgauti žaidimu visiems esantiems aikštelėje. 

Kokiu formatu žaidžiamas futbolas vaikščiojant – pagal standartizuotas taisykles, ar pagal rungtynių dalyvių sutartas taisykles? 

‒ Mes turime bendrąsias taisykles lietuvių kalba, kurios publikuotos LFF svetainėje ir esame jas pateikę šiemet organizuodami keturis seminarus, kuriuose dalyvaudavo ir visuomenės sveikatos biurų atstovai. Teko lankytis ne viename mieste ir pačioje pradžioje padėti paaiškinti bendrąsias taisykles. Manęs paprašė parodyti pratimus, supažindinti su žaidimo technikos mokinimu. Iš pradžių, atliekame pratimus, kurie yra ne tik pažintiniai, bet ir žaismingi, jog išvengtume monotonijos. Antras ir svarbiausias akcentas – tai pats žaidimas, jog pasimėgauti žaidimo procesu. 

Mes pagrindines taisykles pritaikome, kad vyktų nevaržomas veiksmas aikštelėje, nustatome ar galima žaisti su arba be vartininko, koks turi būti kamuolio grąžinimas iš užribio ar baudinio vienu žingsniu atlikimas. Jeigu rungtynės pasibaigtų lygiosiomis, dėl įdomumo, visi gali mušti baudinius, nes įvarčio įmušimas yra vienas iš maloniausių dalykų futbole ir sukelia daug emocijų. Rungtynėse gali žaisti ne tik senjorai; pavyzdžiui per renginį Garliavoje buvo sutarta, kad su seneliais žaistų ir anūkai, tad visiems tai buvo naujas potyris. 

Kada prasidėjo futbolo vaikščiojant sklaida Lietuvoje ir kas buvo jos pagrindiniai iniciatoriai? 

‒ Prieš 2 metus Lietuvos masinio futbolo asociacija parodė iniciatyvą skleisti šį žaidimą, išsivysčiusį Anglijoje. Asociacijos direktorius Ignas Marcinkevičius parsivežė ir adaptavo šią idėją, norėdamas ją išbandyti Lietuvoje. Visuomenės sveikatos biurai yra labai aktyviai įsitraukę, tai, aš manau, jų įdėtas indėlis dabar yra didžiausias į šio žaidimo populiarinimą ir įgyvendinimą.  

Ne viena įstaiga organizuoja užsiėmimus, tad kilo mintis, jeigu epidemiologinė situacija nepablogės, surengti vieną bendrą renginį Kaune, jog visi entuziastai atvyktų sužaisti, pasidalintų savo įspūdžiais. Gal kiltų pasiūlymų dėl naujų taisyklių ir korekcijų, kurias išbandytume visi kartu. 

Į ką turėtų kreiptis susidomėję asmenys, norėdami rasti bendraminčių ir reguliariai sportuoti? 

‒ Futbolo vaikščiojant sklaidą vykdo savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, jie yra pagrindiniai organizatoriai savo miestuose. Tad pirmiausiai, reikėtų kreiptis į juos.  

Rugsėjį vyks tiek Europos judumo savaitė, tiek UEFA masinio futbolo savaitė bei kiti dideli sporto renginiai. Jūsų nuomone, ką futbolas vaikščiojant gali naujo pateikti Lietuvos sporto entuziastams?

‒ Manau, šio žaidimo išskirtinumas tas, kad jis yra orientuotas į vyresnio amžiaus žmones. Pavyzdžiui, kai asmuo visą gyvenimą žaidžia futbolą ir vėlesniame amžiuje jis negali mėgautis žaidimu bėgdamas, mes sudarome galimybę ir toliau lygiavertiškai žaisti su savo draugais ir bendraminčiais nauju formatu. 

Reikia laiko, kad futbolas vaikščiojant įgautų dar didesnį susidomėjimą tarp vyresnės kartos. Kaip pavyzdys, labai populiarus Lietuvoje tapo šiaurietiškas ėjimas, jog net specializuoti kursai vyksta. Mes įsispraudžiame į rėmus manydami, kad futbolas turi būti žaidžiamas tik stadionuose, bet dabar yra tiek įvairaus inventoriaus ir futbolą galima žaisti visur, tiesiog pasistačius nešiojamus vartus pievoje ir joje mėgautis žaidimu 3 prieš 3. Tad futbolas vaikščiojant yra žaidimas, neįspraudžiantis į rėmus.