Futsal karaliai brazilai: ar pavyks į sostą sugrįžti Lietuvoje?

Jei futbolo tėvyne laikoma Anglija, futsalo žaidimo tėvyne galima būtų laikyti Braziliją – ši šalis buvo viena iš žaidimo pradininkių, turi tituluočiausią rinktinę ir net užaugino būrį žaidėjų kitoms rinktinėms ir stipriausiems Europos klubams.

Išvystė žaidimą

Nors daugelyje šaltinių salės futbolas pirmiausia kildinamas iš Urugvajaus, panašiu metu žaidimas pradėjo plisti ir San Paulo mieste. Žaidimo metraštininkai sutaria, kad sportas užaugo būtent Brazilijoje, kur įkurta pirmoji žaidimo asociacija, ten sukurtas ir seniausias formalus taisyklių rinkinys. Pirmajai tarptautinei asociacijai (FIFUSA) taip pat vadovavo brazilas.

Pirmąjį Pietų Amerikos čempionatą po FIFUSA skėčiu laimėjo Paragvajus, bet likusius 11 kartų nugalėjo brazilai. Jie užtikrintai laimėjo ir per pirmuosius du FIFUSA organizuotus pasaulio čempionatus.

Salės futbolui perėjus į FIFA vadžias Brazilijos dominavimas tęsėsi. Per pirmąjį dešimtmetį jie triskart laimėjo Pasaulio čempionatą ir visus 7 „Copa America“ turnyrus. Iš viso „Selecao“ sąskaitoje dabar yra 5 šiuolaikinio pasaulio čempionato laimėtojų titulai ir 10 kartų laimėtos Pietų Amerikos varžybos.

Penkiskart čempionai

Startas pirmajame pasaulio čempionate nebuvo lengvas – 1989 metais brazilai grupių varžybose dar patyrė du netikėtus pralaimėjimus – Vengrijai ir JAV, o pusfinalyje įveikti belgus prireikė baudinių.

1992 ir 1996 metų varžybos laimėtos be nesėkmių, o 2000 m. tik finale dramatiškai pralaimėta ispanams. 2004 m. tiems patiems varžovams po baudinių nusileista pusfinalyje, o 2008 ir 2012 m. brazilai ant sosto sugrįžo be suklupimų.

Paskutinis Pasaulio čempionatas Kolumbijoje prieš penkerius metus tapo netikėtu fiasko. Aštuntfinalyje „Selecao“ neišsaugojo nuo rungtynių pradžios turėtos persvaros prieš Iraną ir pralaimėjo po baudinių.

Papildoma druska ant žaizdos tapo tai, kad tą čempionatą laimėjo amžina varžovė Argentina.

Bet atranka į 2021 metų Pasaulio čempionato finalinį etapą Lietuvoje parodė, kad tai nebuvo vien atsitiktinumas. Turnyro finale Brazilijoje Argentina įveikė šeimininkus rezultatu 3:1.

Talentų kalvė

Brazilijos Futsal įtaka matuojama ne vien titulais, bet ir užaugintais žaidėjais. Šis žaidimas prisidėjo ir prie ryškiausių žvaigždžių karjeros – juo užsiėmė ir tokios praeities legendos, kaip Pele, Ronaldo, Ronaldinho, dabartinės žvaigždės Philippe`as Coutinho ir Neymaras bei daugelis kitų.

„Nėra abejonių, kad Futsalas padėjo mano karjerai. Tai mano viena didžiausių aistrų“, – yra sakęs Neymaras, kuris aktyviai žaidė iki 14 metų.

Brazilai užaugino tiek puikių Futsalo žaidėjų, kad daugelis jų tiesiog neturi galimybės prasibrauti į šalies rinktinę ir natūralizacijos būdu papildo kitų šalių rinktines.

Pavyzdžiui, 2014 metų Europos Futsal čempionato finale tarp Italijos ir Rusijos visus keturis įvarčius pelnė brazilų tautybės žaidėjai.

Rusijai atstovaujantis Ederis Lima pelnė daugiausiai įvarčių tiek tame turnyre, tiek 2012 m. vykusiame Pasaulio čempionate. Pastarajame antras pagal rezultatyvumą buvo ir Italijos brazilas Rodolfo. 2008 m. čempionate rezultatyviausias buvo kitas Rusijos žaidėjas Pula.

Brazilas Leo Higuita, kuris atstovauja Kazachstano rinktinei, jau penkis kartus išrinktas geriausiu Futsal vartininku, kartą juo tapo ir Rusijos rinktinės vartų sargas Gustavo.

Klubiniame lygmenyje reta elitinė komanda apsieina be brazilų tautybės žaidėjų. Lietuvoje 2018-2019 m. Lietuvos čempionas Kauno „Vytis“ turėjo visą būrį brazilų žaidėjų ir trenerį. Pagrindinį komandos penketą dažniausiai sudarydavo keturi brazilai ir vienas lietuvis. Toks legionierių pastiprinimas padėjo patekti tarp 16 geriausių Europoje.

Geriausias pasaulyje

Nuo 2000-ųjų, kai renkamas geriausias Pasaulio Futsal žaidėjas, juo tris kartus tapo Manoelis Tobias, keturiskart – Falcão. Paskutinius du metus šis titulas priklauso Ferrão.

30 metų Carlos Vagner Gularte Filho būdamas 18 metų galėjo rinktis pabandyti žaisti futbolą „Gremio“ klube, bet liko Futsale ir po metų išvažiavo rungtyniauti į Rusiją, „Tiumen“ futsal klubą. 2014 metais žaidėją įsigijo „Barcelona“.

Katalonijoje Ferrão žaidžia iki šiol ir vadinamas „Futsalo Ronaldo“. Į legendinį puolėją jis panašus ne tik pagal išvaizdą ir sudėjimą, bet ir pagal sugebėjimą mušti įvarčius.

2019 metais jis lankėsi ir Lietuvoje, kur „Barca“ žaidė Čempionų lygos atrankos rungtynes su Kauno „Vyčiu“.

Kapitono įtaka

Ne mažiau svarbus Brazilijos rinktinėje – komandos kapitonas, gynėjas Rodrigo Hardy.

Šis žaidėjas pernai geriausių pasaulio žaidėjų rinkimuose užėmė trečią vietą, bet yra mažiau žinomas Europoje, nes visuomet žaidė tėvynėje. Nuo 2014 metų jis atstovauja Sorokabos „Magnus Futsal“ klubui.

Kodėl šis klubas, o ne vienas iš Europos grandų? Paskutinius tris kartus būtent Sorokabos ekipa laimėjo Pasaulio klubų taurę, todėl gali pelnytai vadintis stipriausia pasaulyje klubine komanda.

Rodrigo – ne tik geriausias gynėjas Brazilijos lygoje, bet ir praėjusį sezoną ketvirtą kartą tapo rezultatyviausiu žaidėju.

Jo įtaka svarbi ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. 2019-ųjų pabaigoje komandos laukė 12 valandų kelionė autobusu į Brazilijos lygos finalo rungtynes. Rodrigo buvo diskvalifikuotas, bet vyko su komanda. Kai vykstant į paskutinę treniruotę sugedo autobusas, kapitonas sugebėjo įtikinti pro šalį važiavusios transporto priemonės vairuotoją kad tai ne kokie nors plėšikai, ir visa ekipa sėkmingai nuvyko iki salės treniruotei.

36 metų veteranas – vienas iš nedaugelio 2012 m. Pasaulio čempionų, kurie vis dar profesionaliai žaidžia Futsalą. Po 2016-ųjų fiasko jis nusiteikęs pabandyti susigrąžinti titulą į „Selecao“ rankas.

Tarp pagrindinių varžovių jis įvardina Argentiną, Rusiją, Ispaniją, Portugaliją, nepamiršta ir prieš penkerius metus nuskriaudusio Irano. Tačiau pagal žaidėjų talentą, pasak Rodrigo, brazilams nėra lygių.

„Manau, kad tuo ir skiriamas nuo kitų. Rinktinėje turime bent 14 puikių žaidėjų. Treneriui tenka galvos skausmas rinktis iš 14 žaidėjų, kurie savo klubuose lyderiai. Todėl kai kuriems reiks atlikti daugiau juodo darbo. Tačiau esame vieningi labai stiprūs ir neabejoju, jog būsime geriausios sportinės formos siekiant sugrąžinti titulą į Braziliją“, – sakė žaidėjas.

Brazilijos rinktinė šešto čempionų titulo sieks rugsėjo 12 – spalio 3 dienomis Lietuvoje. 2021 m. FIFA pasaulio salės futbolo čempionato finalinio etapo kovos vyks Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.