Iš C. Streicho lupų – ilgas monologas apie trenerių situaciją šiuolaikiniame futbole © IMAGO/Eibner nuotr.

„Freiburg“ treneris Christianas Streichas spaudos konferencijoje labai plačiai pakalbėjo apie dabartinę trenerių situaciją Bundeslygoje.

„Stuttgart“ net du kartus šiame sezone jau keitė vyriausiąjį trenerį, kitos komandos – po kartą. Darbus Bundeslygoje prarado 39 procentai trenerių, kurie pradėjo sezoną.

Kaip pavyzdys, „Ligue 1“ situacija dar prastesnė. Sezono metu darbą prarado 11 vyr. trenerių, daugiau nei 50 procentų. „Serie A“ tokių nelaimėlių yra 8. „Premier“ lygoje – rekordiniai skaičiai. Net 12 strategų buvo atleisti, o ant karštųjų kėdžių šiuo metu sėdi ir Davidas Moyesas su Steve'u Cooperiu.

Sedėti ant karštosios kėdės klube toli gražu yra nelengva, tai pasakė „Leipzig“ treneris Marco Rose. Vokietis sakė, kad jis jaučia lyg klube būtų pasaulio pabaiga dėl šlubuojančios komandos formos.

„Sport1“ žurnalistas Martinas Quastas spaudos konferencijoje paklausė C. Streicho tokio klausimo: „Treneri, norėčiau jūsų paklausti vieno arba dviejų klausimų apie bendrą trenerių situaciją. „Bayern“ atleido savo trenerį, kadangi sezono tikslai kybojo ant plauko. Marco Rose iš „Leipzig“, aštuonis turus prieš sezono pabaigą, kalba kaip jis jaučia, kad klube vyksta pasaulio pabaiga. Sandro Schwarzas („Hertha“ treneris) jau kelias savaites yra „spardomas“ žiniasklaidos ir sirgalių. „Stuttgart“ pasamdė trečią trenerį šiame sezone. Dabartinis trenerių darbo laikas siekia maždaug 1 metus. Tik jūs ir dar keli treneriai dirba šiek tiek ilgiau. Žinoma, jūs esate išskirtinis, kadangi nesate susijęs su „atleisk ir samdyk“ filosofija. Kaip jūs žvelgiate į tokius įvykius? Ar galite suprasti Marco Rose žodžius? Net jeigu jie yra taurės pusfinalyje, o Bundeslygoje penktoje vietoje, šiek tiek už „Freiburg“ ekipos. Kaip jūs matote trenerių situaciją Bundeslygoje šiuo metu?“

57-erių stratego atsakymas buvo labai ilgas ir išsamus: 

„Spaudimas yra nežmoniškas. Tačiau tai normalu, kadangi spaudimas pačioje visuomenėje yra toks. Visuomenė pastoviai yra prilipusi prie televizoriaus ekranų, o dauguma žmonių myli futbolą.. nors ir jame yra vyksta katastrofiškų dalykų. Tragiškų dalykų. Tačiau tai tuo pačiu metu yra visuomenės atspindys.

Spaudimas yra milžiniškas. Jeigu taip kalbant, paklauskite žmonių, kurie yra atsakingi už švarą viešbučiuose, kurie valo kambarius. Paklauskite jų per kiek laiko jie turi išvalyti kambarius. Viskas yra invidualizuota. Retai kada gyvenime yra jungčių grandinė. Tai sakydamas turiu omeny praeity, viešbučiai dažniausiai būdavo valdomi vienos šeimos. Tu pažinojai tuos žmonės, kurie ten dirbdavo. Nuo kaimų iki miestų. Tu juos pažinodavai. Buvo ryšiai. Per dešimtmečius viskas vykdavo per šeimą.

Dabar viskas yra kitaip. Gyvename didelių įmonių pasaulyje. Turime daug problemų. Visada kalbame apie vidutinę klasę. Mažos ir vidutinės įmonėms šiuo metu yra labai sunku, tačiau vidutinė klasė mus atvedė iki šios neįtikėtino klestėjimo ir turtų, ne didelės įmonės tai padarė. Jos viską gadina. Jos trukdo klestėjimui. Jos tapo nepriklausomos. Ir futbole galima tai tiesiogiai pamatyti.

Tai yra labai sudėtinga, žinant, kaip viskas išsivystė. Turime begalę žmonių, kurie serga psichologinėmis ligomis. Šie žmonės serga psichologinėmis ligomis, kadangi jie visiškai perdega, kadangi jie visiškai nesulaukia šilumos, palaikymo, kadangi nebelieka atskaitos taškų, jokio ryšio. Tai yra visos visuomenės problema. Tai mane neramina. Tai gąsdina.

Nenoriu kalbėti už visus trenerius. Manęs tai tiesiogiai neliečia, todėl nieko ir negaliu sakyti. Reikia kalbėti su treneriais, kurie atliko gerą darbą, tačiau vis tiek buvo atleisti po aštuonių, dešimties, dvylikos ar keturių mėnesių.

Futbolas visada buvo visuomenės atspindys. Sporto direktoriai taip pat susiduria su milžinišku spaudimu. Tai beprotiška. Kadangi ryšio su kitais nėra. Socialiniai tinklai... klubas pralaimi du, tris mačus ir žmonės iškart prarandą kantrybę, pradeda lieti tulžį socialiniuose tinkluose, tai yra baisu. Anksčiau to nebuvo, bent jau ne tokiame lygyje. Nėra taip, kad anksčiau žmonės buvo geresni, tikrai ne. Nebuvome nei kiek geresni. Ir buvo anksčiau tikrai prastesnių laikų, 80 metų prieš ar dar anksčiau.

Trūksta atskaitos taškų, atramos. Jeigu tu žmogų pažįsti asmeniškai, tu prieš tai pagalvoji. Kuo toliau, tuo labiau trūksta kalbėjimo akis į akį. Aišku, mes patys esame didelė įmonė, jei taip atvirai. Tai neskamba taip patraukliai, kadangi esame futbolo klubas, tačiau tuo pačiu metu ir įmonė. Visgi pas mus viskas veikia kitaip. Mes turime tęstinumą, nes turime ryšius klube. Aš jau pasakiau. Svarbiausia bus, kaip mes susitvarkysime su augimu. Ar mes sugebėsime prieiti prie tų pačių sprendimų ir susitvarkyti vienas su kitu.

Ten kur viskas yra kitaip, viskas eina žemyn. Aišku, didelės įmonės egzistuoja šiais laikais.. mažos įmonės moka visus jų mokesčius ir taip yra teisinga, žinoma. Kadangi jos turi palaikyti visuomenę. Tačiau milžiniškos įmonės retai kada moka mokesčius ir kai jau juos reikia mokėti, tuomet prasideda valstybių keitimas ir šantažas. Tokia jau ta situacija. Neokapitalizmas. Gyvename neokapitalizme. Tai yra mano asmeninė nuomonė. Aišku, aš esu tik futbolo treneris. Kadangi buvau paklaustas šio klausimo, todėl daviau savo atsakymą“, – ilgą monologą užbaigė C. Streichas. 

Pagrindinei „Freiburg“ komandai patyręs specialistas vadovauja jau 12 metų, o klube iš viso dirba net 28 metus.