LFF prezidentas L.Varanavičius atsako į EuroFootball.lt lankytojų klausimus (II dalis) © Eurofootball.lt
Kaip ir žadėjome pateikdami savo naująjį skyrelį "Užduok klausimą...", į gausybę EuroFootball.lt portalo lankytojų klausimų mielai atsakė LFF prezidentas Liutauras Varanavičius.

Šiandien pateikiame antrąją šio išskirtinio interviu dalį, o pirmąją galite rasti paspaudę ant šios nuorodos.

- Kodėl “A lygos” čempionato organizavimą perleidote NFKA?
- Todėl, kad klubai labai norėjo, ir mes galvojam, kad uždrausti jiems pabandyti neturime teisės.

- Kodėl LFF taurės finalas ir kai kurios “A lygos” rungtynės yra žaidžiamos viduryje savaitės darbo laiku?
- Mano manymu, dėl “A lygos” varžybų, problema buvo su tvarkaraščiu, kuris buvo pradėtas perkelinėti. Dabar tenka žaisti beveik visas rungtynes iš eilės, ir kai žaidžiama trečiadienį nėra apšvietimo, tad kito varianto ir nėra. Pirmame projekte buvo numatyta, kad rungtynės vyks tik savaitgaliais, tačiau mūsų komandoms gerai sudalyvavus Europos taurėse buvo gana atmestinai nukelinėjama, tada ir atsirado ši problema. Lygiai taip pat problema atsirado ir su taurės finalu, nes liko vienintelė data, kada buvo galima jį surengti. Kadangi Vilniuje yra labai didelis stadionų užkrovimas, mes ten negalime rengti šio finalo, o Kaune negalime, nes “Kaunas” jame dalyvauja. Išeina taip, kad esame priešpastatyti prieš faktą – galimybė rengti yra tik kituose miestuose, o nė vienas iš jų neturi apšvietimo. Dėl to esame patys labai nepatenkinti, ir kitais metais darant tvarkaraštį bus viskas labai griežtai – į tą vietą nieko nebus galima perkelti.

- Kas pagrindinis “A lygos” rėmėjas ir kokią sumą jis skiria sezonui?
- Šį klausimą reikėtų pateikti klubams, ir man atrodo, kad šiais metais “A lyga” apskritai neturi rėmėjų.

- O gal galėtumėte pasakyti kiek siekia “A lygos” klubų biudžetai?
- Galiu pasakyti tik tiek – klubų biudžetai per pastaruosius tris metus patrigubėjo. O kiek siekia yra klubų paslaptis, ir jei norės, jie tą gali atskleisti.

- Prieš sezoną buvo žadamos “A lygos” rungtynių transliacijos. Kodėl įvyko tik viena, ir ką bandysite šioje srityje pakeisti?
- Skausmingas dalykas. Prieš sezoną mes su “A lygos” žmonėmis tarėmės apie bendrą rinkodarą. Ir buvo tam tikros išlaidos kurias reikėjo dengti – tame tarpe rungtynių transliacijos, laidos, apžvalgos ir panašiai. Buvome sutarę, tačiau po kelių projektų pakeitimų ne visi sutiko finansuoti, į rodymą investuoti, ir todėl tas neįvyko. Manau kitais metais mes tokios klaidos nebepadarysime ir tai bus daroma kitaip.

- Ar yra minčių surengti kažką panašaus į Baltijos čempionatą, kuriame dalyvautų Lietuva, Latvija ir Estija? Esate minėjęs, kad finansiškai tai neapsimoka, gal galėtumėte paaiškinti konkrečiau?
- Idėja karts nuo karto vis atsiranda, bet kolkas ji vis užgęsta. Anksčiau labai aktyviai reiškėsi latviai, estai visą laiką sakydavo, kad jų nedomina, po to latviai laimėjo teisę dalyvauti Europos čempionate ir jiems pasidarė nebeįdomu. Atvirai pasakius, didžiausia problema yra tai, kad mes būtumėm pirmieji, iš visų UEFA valstybių, kurie tą dalyką padarytų, ir mes nes nesame tie “žaidėjai” kurie galėtų diktuoti sąlygas UEFA. Beje dar ir suomiai išreiškė savo norą, o dabar laukiam kaip startuos Danijos, Švedijos ir Norvegijos bendra lyga. Jeigu jinai bus pavykusi, tada mums bus lengviau UEFA įpiršti šią idėją. Formulės jau maždaug yra sudėliotos, ir manau tai yra įmanoma. Dar viena didelė problema - mes Baltijos šalyse neturime pigių avialinijų, ir kolkas skraidymas yra brangus. Jei skrydžių kainos sumažėtų, tada tikrai būtų galima šią lygą kurti.

- Jūs būdamas LFF prezidentu dar esate Ūkio banko tarybos pirmininku? Ar tai jums neatrodo kaip interesų susikirtimas, juk vienas iš Ūkio banko akcininkų p.Romanovas yra FBK “Kauno” savininkas? Ar už darbą LFF imate atlyginimą? Jei nedirbtumėte banke gal daugiau dėmesio skirtumėte LFF?
- Pasakysiu taip – pajamų iš LFF neturiu, mašiną apmoka bankas, vieną telefoną apmoka bankas, kitu naudojuosi iš federacijos, socialines garantijas man irgi suteikia bankas. Dėl interesų konflikto – paimkime taip vadinamas “postkomunistines” šalis, ir turbūt nerasime nė vienos šalies kur nebūtų interesų susikirtimo: Estijoje susiję, Latvijoje tiesiogiai susiję, Ukrainoje tiesiogiai susiję – tai yra Kijevo “Dinamo” savininkas ir federacijos prezidentas yra tas pats žmogus. Tokia jau turbūt yra mūsų situacija, bet manau, kad normalioje valstybėje ir normalioje federacijoje tai neturėtų būti problema, po truputį einame į tą normalų lygį, pvz. lyga pasidarė beveik savarankiška, atsiranda vis daugiau sprendimų, kurių aš vienas negaliu priimti, ir tai neįtakoja tiesioginio darbo su klubais. Dėl ko atėjo ta žmonių pusė, kuri susijusi su Kaunu? Paprasčiausiai, kol Kaunas investuodavo į futbolą, kiti tuo metu sėkmingai vogdavo. Vienu metu neapsikentėme ir nusprendėme, jog užtenka – mes dedame pinigus, o kažkas kitas iš to gyvena. Norėjome, kad nustotų būti tuo naudojamasi, o toliau žiūrėsime – atsiras daugiau užsakovų, atsiras daugiau žmonių investuoja į futbolą – tada ir jie gales savo žodį pasakyti.


- Ar vadovaudamas LFF remiatės kokios nors šalies praktika, ir ar bendradarbiaujate su kitų šalių federacijomis?
- Vienos šalies ne, yra daug įvairių pavyzdžių ir daug įvairių klaidų padaryta. Mes žiūrime į visokius pavyzdžius: geras pavyzdys yra latviai, nes jie turėjo labai panašią padėtį prieš 10 metų, kai jie pradėjo tą darbą daryti, ir daugiau pasižiūrime į tai ką jie padarė. Yra daug gerų pavyzdžių, kurie veikia skirtingai, pvz. jeigu mes nuėjome lygos kūrimo keliu, tai latviai to nedarė. Bendradarbiaujame su daug šalių, o turiu gerus santykius su Anglijos, Belgijos federacijų prezidentais, taip pat nuostabūs santykiai su serbų prezidentu, geri santykiai su baltarusių naująja vadovybe, su Gruzija, su Moldavija, su Rusija, Suomija, generalinis direktorius turi ypatingus santykius su Vokietijos federacija, nes yra pats žaidęs Vokietijoje ir moka vokiečių kalba bei daug bendrauja.


- Pagal ką žmonės išrenkami dirbti LFF ir ar renkamieji yra nors kiek susiję su futbolu? Ar jums neatrodo, kad LFF labai trūksta profesionalių vadybininkų?
- Sutinku, kad tūksta profesionalių vadybininkų, bet ateinant į futbolą, turiu omenyje vadovavimo sferą, negali taip būti, kad dirbtų žmonės neturintys ryšio su šia sporto šaka iš anksčiau. Jeigu ateini į šį sportą neturėdamas jokios patirties iš ankščiau, tikrai negali priimti kažkokių nestandartinių sprendimų, kad ir kaip to norėtum, nes turi atsižvelgti į kitų žmonių nuomonę, kurie visą gyvenimą atidavė futbolui – jie su juo kėlėsi, su juo ėjo miegoti. Taigi iš pradžių tokie žmonės, kurie gyvena futbolu turi sukurti “produktą”, o tada jau nesunkiai galime rasti žmonių kurie šį “produktą “ galės parduoti.

- Pasaulyje nemažai šalių skelbia konkursus lygos pavadinimui nusipirkti, klubai parduoda stadionų vardus. Kodėl nesiimama tokių būdų pritraukti remėjus?
- Pernai turėjome “Tauro” taurę, šiais metais per vėlai pradėjome bendrauti su rinkodara, o kitiems metams jau yra bendraujama su įmonėmis, kurios norėtų, kad jų vardu vadintusi lyga ir taurė, ir netgi jau esame sutarę dėl pavadinimo.

- Daugelis sporto mėgėjų apie Lietuvos futbolą yra susidarė nuomonę, kad jame klesti korupcija, vykdomi nešvarūs sandoriai, dėl kai kurių rungtynių baigties iš anksto susitariama. Ar manote, kad tai nors kiek atitinka realybę? Kokių veiksmų būtų galima imtis bandant atsikratyti tokio neigiamo įvaizdžio?
- Aš nežinau valstybės, kurioje nebūtų tokių šnekų. Jeigu nebūtų tokių šnekų, tai totalizatoriai apskritai neegzistuotų, nes visi sporto aistruoliai žaisdami totalizatoriuose mano, kad žino rungtynių nugalėtoją - anaiptol. Aišku prieš 4-5 metus situacija Lietuvos futbole buvo išvis baisi. Aš neneigiu, kad viskas apskritai išnyko, bet norėčiau pasakyti, kad korupcija palaipsniui tikrai mažėja.

LFF prezidentas taip pat sutiko atsakyti į portalo lankytojams rūpimus konkrečius klausimus.

Klausia 'ghostface':
- Londono universitete studijuoju Sporto mokslus ir treniravimą. Turiu UEFA B licenzijos pirmos dalies sertifikatą, ruošiuosi gauti pilną UEFA B
licenziją.Taip pat dirbu futbolo treneriu. Ar turiu šansų gauti trenerio darbą Lietuvoje? Kol kas paieškos buvo bevaisės.

- Įdomus klausimas. Visų pirma iškyla užmokesčio klausimas, nes kaip suprantu žmogus studijuojantis Anglijoje, norėtų Lietuvoje uždirbti didelius pinigus. Kol kas gerų trenerių paklausa Lietuvoje nėra didelė, tačiau situacija keičiaisi ir galbūt neužilgo tokių trenerių Lietuvoje tikrai reikės. Kitas dalykas yra tai, kad treneriui mokant didelį atlyginimą, tikimasi gerų komandos rezultatų, tad jeigu žmogus tik studijuoja treniravimą, o pats dar nėra treniravęs jokios komandos, atvažiavus į Lietuvą iškart gauti darbą gerame klube bus labai sudėtinga.

Klausia 'Cafu':
- Prieš pora metų, gavus pinigų is UEFA, taip pat is LFF, pradėtas statyti futbolo aikštynas Marijampolėje, tačiau dabar yra vos viena normali aikštė. Kas atsitiko?

- Kiek žinau, Marijampolėje yra dvi normalios aikštės, o ne viena. O atsitiko taip, kad tuo metu turėjome tiek lėšų, kiek turėjome ir netgi buvo paimtos lėšos kurios buvo nepanaudotos Kauno stadionui, tai sudarė apie 300 tūkstančių litų. Nuo 2001 metų UEFA taisyklėse nurodoma, kad kiekviena šalis gali gauti vienodai lėšų iš šios organizacijos fondų. Prisimenant 1996–uosius, kai Lietuva galėjo vaidinti labai skurdžią valstybę ir gauti daugiau pinigų už kitas šalis, tai jau yra pasikeitę, ir pinigų skiriama mums tiek, kaip ir pvz. Anglijos federacijai.

Klausia 'baba2_ra':
- Kada pagaliau mokyklose bus ne tik krepšinio,
karate ir pan. būreliai (treniruotės), o futbolo?

- Na šis projektas mums sekasi sunkiai, nes norint įgyvendinti tokius projektus, reikia bendradarbiauti su vyriausybe, todėl dabar laukiame naujosios vyriausybės. Yra paruoštas specialus planas dėl futbolo būrelių paprastose mokyklose ir tą, ką mes vasarą darėme su “Ežiu”, mes tikimės kažką panašaus padaryti kitais metais visose vidurinėse mokyklose ir jeigu tai pavyks įgyvendinti mūsų laukia kažkas panašaus į turnyrą, kurį krepšinyje rengia “Karūna”.

Klausia 'Jotvingis':
- Mažų Universalių dirbtinės dangos aikštelių programa: iš Lazdijų rajono savivaldybės LFF priėmė tik vieną paraišką, nors vietos valdžia bendrafinansuotų 2-3 tokių aikštelių įrengimus. Ar bus ši programa išplėsta, ar gali UEFA (LFF) prisideti prie antrosios, trečiosios aikštelės įrengimo tame pačiame rajone? Į ką LFF kreiptis dėl bendrų projektų?

- Mes galvojome, kad pinigų užteks įrengti tik 40-čiai aikštelių, bet po kelių konkursų aikštelių statybai, numušę kainą pastebėjome, jog pinigų užteks net 50-čiai dirbtinės dangos aikštelių. Pas mus yra 10 apskričių ir kiekvienoje apskrityje yra, ar bent jau turėtų būti po 4 aikšteles. Jeigu pavyks įrengti daugiau aikštelių, tai mes tikrai pasistengsime tai padaryti. Mes prašėme vyriausybės įrengti dar 50 tokių aikštelių, bet kol kas atsakymo negavome, taigi jei valdžia prisidėtų. manau Lazdijuose tikrai išvystume dirbtinės dangos aikštę. Apskritis pati sprendžia kur įrengti tas keturias aikšteles. Mes į tai nesikišame. Dėl bendrų projektų reikėtų kreiptis į mūsų projektų skyrių.

Klausia 'Thenris':
- Mūsų mokyklos stadionas yra žvyro paviršiaus ir aš norėčiau sužinoti ar įmanoma jį iš UEFA skirtų pinigų padaryti dirbtinės dangos? Jeigu taip tai kur kreiptis ir ar tokie pinigai iš viso yra?

- Čia taip pat reiktų kreiptis į mūsų projektų skyrių. Galiu duoti el. pašto adresą - [email protected] . Šiems žmonėms reiktų parašyti savo informaciją, pridėti savo mokyklos aikštės nuotraukas ir pateikti savo projektą, bet jeigu esate moksleivis, tai iniciatyvą turėtų rodyti jūsų mokyklos direktorius. Beto pilnų matmenų stadioną padaryti tikrai nebus galima, nes UEFA finansuoja tik 40x25 metrų aikštelių įrengimą.

Klausia 'ezys2000':
- Žadu kurti alternatyvią mėgėjų futbolo lygą (AMFL). Ar paremsite šį projektėlį?

- Nežinau, ar čia klausia tas pats žmogus, su kuriuo jau buvau susitikęs. Ir aš sakiau, kad jeigu tai bus kelių klubų iniciatyva, tai tikrai mes palaikysime šią idėją, nes mes matome, kad kai kuriose apskityse nesusitvarkoma su apskričių čempionatais.

Klausia 'nedved':
- Kodėl nėra rengiamos tarpmokyklinės futbolo varžybos?

- Kaip jau minėjau tokios varžybos tikrai bus rengiamos, tik dabar dar yra daugybė kitų planų, tad nenorėčiau dabar išsiplėsti.

EuroFootball.lt dėkoja portalo lankytojams už klausimus, o L.Varanavičiui už atsakymus. Jeigu sulauksime pakankamai dėmesio ir komentarų, tikimės šį skyrelį pratęsti ir pateikti interviu su žmogumi, kurio labiausiai norite paklausti - Lietuvos nacionalinės rinktinės treneriu A.Liubinsku.