Lietuva nenusileido pasaulio čempionei Italijai © Eurofootball.lt
Lietuvos nacionalinė rinktinė 2008 metų Europos čempionato atrankos varžybas pradėjo sensacija - puikiai žaidę Algimanto Liubinsko auklėtiniai Neapolyje po atkaklios kovos nenusileido planetos čempionei Italijai ir iškovojo pelnytas lygiąsias. Lietuviai netgi pirmavo po Tomo Danilevičiaus įvarčio, tačiau rezultatą išlygino Filippo Inzaghi.

Neapolio San Paolo stadionas, 60000 žiūrovų
Teisėjas - Martin Hansson (Švedija)
Italija 1 - 1 Lietuva
21' [0 - 1] Tomas Danilevičius
30' [1 - 1] Filippo Inzaghi

Italija: Buffon; Grosso, Cannavaro, Barzagli, Oddo; Gattuso, Pirlo, De Rossi (61' Marchionni), Perrotta (71' Gilardino); Inzaghi (86' Di Michele), Cassano

Lietuva: Karčemarskas; Džiaukštas, Skerla, Žvirgždauskas, Stankevičius; D.Česnauskis, Preikšaitis, Savėnas (65' Kalonas), Mikoliūnas (82' Tamošauskas); Poškus (79' Labukas), Danilevičius

Skirtingai nei buvo prognozuota, Neapolio "San Paolo" stadionas nebuvo pilnutėlis ir Italijos pergale Pasaulio čempionate susirinko apie 60 tūkstančių sirgalių. Lietuvos gretose mačą pradėjo po traumos atsigavęs Robertas Poškus, dėl kurio žaidimo buvo abejojama, o Italijos gretose lyginant su prognozuota sudėtimi buvo padarytas vienas pakeitimas - vietoje puolime turėjusio žaisti atakuojančio saugo Marco Marchionni į aikštę išbėgo kiek labiau gynybinio plano saugas Simone Perrotta.

Pirmąją progą turėjo pasižymėti netikėtai turėjo svečiai - po Sauliaus Mikoliūno perdavimo kamuolys atsidūrė pas laisvą Deividą Česnauskį, tačiau lietuviui smūgis visiškai nepavyko. Netrukus į puolimą perėjo italai ir kartą apsisukdamas pro šalį mušė Filippo Inzaghi, o dar vienas bandymas iš toli buvo nesėkmingas.

Tačiau Lietuvos rinktinė taip pat nesiruošė gintis ir po Mariaus Stankevičiaus perdavimo neblogą galimybę turėjo iš gynėjų globos išsilaisvinęs Tomas Danilevičius, tačiau puolėjo smūgis galva buvo netikslus.

Vėliau iniciatyvą perimė italai ir po Andrea Pirlo perdavimo Gennaro Gattuso vienu lietimu atmetė kamuolį F.Inzaghi, but Žydrūnas Karčemarskas buvo pirmas prie kamuolio. Geltoną kortelę už pražangą prieš S.Perrottą gavo Rolandas Džiaukštas, ir atlikus baudos smūgį Grosso perdavimas-smūgis nuo Mariaus Stankevičiaus kojos laimei rikošetu atšoko vartininkui.

18 minutę padirbėti turėjo ir vienas geriausių pasaulio vartininkų Gianluigi Buffonas, kuris po Manto Savėno smūgio galva atmušė į vartus besileidžiantį kamuolį ir nukreipė jį už galinės linijos. Pakėlus kampinį grėsmę italų vartams sukėlė gynėjas Tomas Žvirgždauskas, bet jo iš arti muštas kamuolys skriejo aukštai virš vartų.

Visgi šeimininkai nepasimokė ir 21 minutę lietuviai sukrėtė pasaulio čempionus po gražios kombinacijos - Deividas Česnauskis gavo kamuolį baudos aikštelėje ir atmetė į vidurį įbėgusiam Tomui Danilevičiui, kuris nedengiamas tiksliu smūgiu į vartų kampą nepaliko jokių vilčių G.Buffonui. Tai buvo pirmasis visų laikų Lietuvos rinktinės įvartis į italų vartus ir svečiai sensacingai išsiveržė į priekį.

Tiesa, tai buvo tik mačo pradžia ir po akimirkos kitoje aikštės pusėje vos nepasižymėjo į rinktinę po metų pertraukos grįžęs Antonio Cassano, bet susistabdęs kamuolį krūtine jis smūgiavo visiškai šalia virpsto. Šeimininkai užgulė Lietuvos vartus ir nors kelis kartus pavyko sėkmingai apsiginti, 30 minutę rezultatas tapo lygus - S.Perrota apsikeitė perdavimais A.Cassano ir šis įsiveržęs į baudos aikštelę perdavė kamuolį viduryje buvusiam F.Inzaghi, kuriam beliko įmušti iš kelių metrų ir pradėti viską iš naujo.

Lietuvių gynėjams sunkiai sekėsi stabdyti itin aktyviai žaidusį greitajį Cassano ir šis prasimetęs kamuolį pro tris gynėjus atsidūrė vienas prieš vieną ir mušė maždaug 14-os metrų, tačiau savo komandą fantastiškai išgelbėjo ir pirštų galais kamuolį atrėmė Ž.Karčemarskas. Pačioje kėlinio pabaigoje tas pats A.Cassano atsidūrė greitos kontratakos smaigalyje, bet gynėjams šiaip ne taip pavyko pavojų likviduoti, tad pirmasis kėlinys baigėsi visiems netikėtomis lygiosiomis 1-1.

Po pertraukos kontratakoje sukelti didesnio pavojaus nepavyko G.Gattuso, o po Massimo Oddo perdavimo šalia vartų galva smūgiavo F.Inzaghi. Lietuviai atsakė stipriu R.Poškaus smūgiu iš toli, kurį turėjo atremti G.Buffonas. Vėliau A.Preikšaitis paskutinę akimirką išmušė kamuolį S.Perrotai nuo galvos, o kiek vėliau gynėjams pavyko išmušti kamuolį iš po pastarajo kojų.

Šeimininkų atakoms tęsiantis A.Cassano baudos aikštelėje surado F.Inzaghi, bet nuo šio smūgio vėl nuostabiai gelbėjo Ž.Karčemarskas. Vėliau A.Cassano smūgį pavyko užblokuoti pasiaukojamai žaidusiems gynėjams, o lietuviai taip pat nesiruošė vien gintis ir po dar vienos tikslios kombinacijos į vartus smūgiavo R.Poškus, bet kamuolys skriejo tiesiai į G.Buffoną.

Italai žinodami, kad toliau laukia rungtynės išvykoje su Prancūzija, metė visas pajėgas į puolimą ir po kampinio šalia vartų smūgiavo F.Grosso, o 75 minutę "auksinę" progą turėjo F.Inzaghi - A.Cassano suklaidino M.Stankevičių bandė pakartoti pirmąjį įvartį atmesdamas kamuolį F.Inzaghi, bet šiam kiek sukliudė kitas puolėjas Alberto Gilardino ir iš arti italo muštas kamuolys skriejo pro šalį.

Nors šeimininkams nesisekė visiškai užspausti varžovų jie kūrė pavojingus išpuolios ir 87 minutę Lietuvos rinktinę išgelbėjo fortūna Tomo Tamošausko pavidale - aikštėje po keitimo pasirodęs saugas neįtikėtinai sugebėjo ant svečių vartų linijos sustabdyti A.Gilardino galva muštą kamuolį.

Paskutinės italų pastangos išplėšti pergalę buvo bevaisės, o lietuviai stengėsi kuo daugiau palaikyti kamuolį. Penktą pridėtinio laiko minutę šeimininkai dar turėjo paskutinę galimybę, bet po baudos smūgio įmušti nesugebėjo ir atsilaikiusi Lietuvos rinktinė iškovojo istorines lygiąsias su Pasaulio čempionais bei įgavo pasitikėjimo savo jėgomis prieš trečiadienio susitikimą su Škotija Kaune.