Minima pirmųjų nepriklausomos Lietuvos rinktinės rungtynių sukaktis © JumpStory nuotr.

Suėjo lygiai 30 metų nuo pirmųjų Lietuvos futbolininkų tarptautinių rungtynių, atkūrus valstybės Nepriklausomybę, kurios buvo sužaistos su Sakartvelo rinktine.

Šių rungtynių akimirkas atkūrė futbolo istorikas Gediminas Kalinauskas, aprašęs knygoje „Lietuvos futbolo raida“ (1040 psl.).

„Po trumpo pabuvimo namuose „Žalgiris“ išskrido į istorinę kelionę po Gruziją. Šios respublikos futbolo komandos taip pat buvo pasitraukusios iš SSRS pirmenybių. Tik nuvykus į Tbilisį, buvo susitarta, kad bus žaidžiama rinktinių lygiu.

Į centrinį stadioną iš visų šalies kampelių suplaukė 55000 futbolo mėgėjų. Plevėsavo abiejų respublikų vėliavos, prieš rungtynes buvo atlikti himnai. Rungtynėms teisėjavo tbilisietis M. Miminošvilis.

Nors žaidimas vyko draugiškoje aplinkoje, tačiau aštrių momentų buvo daug. Jau 12-ąją minutę į šeimininkų vartus buvo skirtas baudinys, kurį realizavo A. Narbekovas. Po pertraukos atakų bangos ritosi tai prie vienų, tai prie kitų vartų. 62-ąją minutę iš toli šovė gruzinas G. Gurulis. Baudos smūgis buvo klastingas ir kamuolys atsidūrė V. Martinkėno ginamuose vartuose – 1:1. Po keturių minučių mūsiškių ataka baigėsi V. Baltušniko įvarčiu galva. Likus žaisti devynias minutes K. Kačarava rezultatą išlygino ir buvo užfiksuotos lygiosios 2:2.

Dėl šių rungtynių pripažinimo oficialiomis tebekyla daug ginčų, nes tada abi respublikos dar nebuvo pripažintos tarptautiniu mastu, nebuvo FIFA narės; tačiau ar kažkam už mus spręsti laisvės klausimus? Neseniai teko lankytis Gruzijoje ir kalbėtis futbolo istorijos klausimais su įvairaus amžiaus žmonėmis – net paaugliai vienbalsiai kartojo, kad Sakartvelo pirmosios tarpvalstybinės rungtynės buvo su Lietuva“.

1990-05-27. Sakartvelas – Lietuva 2:2 (1:0)

Tbilisis, Nacionalinis stadionas, 55000 žiūrovų.

Teisėjas M. Miminošvilis (Sakartvelas).

Lietuvos rinktinės sudėtis: Valdemaras Martinkėnas (82 min. Alvydas Koncevičius), Vladimiras Buzmakovas, Rytis Naruševičius, Romas Mažeikis, Arvydas Janonis (17 min. Virginijus Baltušnikas), Robertas Tautkus, Romas Čirba, Valdas Ivanauskas, Robertas Fridrikas, Viačeslavas Sukristovas, Arminas Narbekovas. Vyriausiasis treneris Benjaminas Zelkevičius

Įvarčiai: 12 min. Arminas Narbekovas, 32 min. Gia Guruli, 66 min. Virginijus Baltušnikas, 81 min. Kachaber Kačarava.