"Trakų" klubo atstovai stažavosi Milane

„Trakų“ futbolo klubo kineziterapeutė Gerda Eidinzonaitė ir su riteriais bendradarbiaujančios „Talentų futbolo akademijos“ treneris Marius Linkevičius praėjusią savaitę viešėjo Italijoje. Ten juos pakvietė AC „Milan“ klubo akademijos vadovai, kurie jaunuosius futbolo specialistus supažindino su legendinio klubo darbo principais.

„Dalyvavau apmokymuose, kuriuose fizinio pasirengimo treneris Giorgio Spadola pasakojo ir praktiškai demonstravo, kaip naudotis  „Milan LAB“ įranga. Sužinojau daug naujo apie tos įrangos naudą futbolininkams pasiruošimo metu bei nuolatiniam organizmo stebėjimui.

Taip pat, turėjau galimybę lankytis ir stebėti AC „Milano“ jaunimo treniruotes. Sporto centre sudarytos puikios sąlygos treniruotėms ir žaidėjų tobulėjimui. Centre yra dirbtinės ir naturalios dangos aikštelės, sporto salė, laboratorija ir kitos patalpos. Ten dirba įvairūs specialistai: psichologai,  dietologai, kineziterapeutai, medikai, fizinio pasiruošimo treneriai, treneriai ir analitikai, kurie daro treniruočių ir varzybų filmuotų medžiagų apžvalgas. Įspūdį paliko klubo psichologo paskaita apie vaikų kognityvinį mąstymą ir jo lavinimą“, - savo įspūdžiais iš kelionės dalinosi G.Eidinzonaitė.

„Talentų futbolo akademijos“ treneriai ir vadovai į Italiją kviečiami ne pirmą kartą. Kaskart jie grįžta su naujausia AC „Milan“ klubo metodika bei naujausiomis technologijomis.

„Šios kelionės tikslas buvo iš labai arti pamatyti profesionalų virtuvę. Ir, sakyčiau, tikslas pasiektas.  Viešėjau modernoje klubo labaratorijoje,  išmokau dirbti su „Milan LAB“, pietavau su Silvio Broli, kuris yra atsakingas už „Milan“ akademijas pasaulyje, jų veiklą, bei plėtrą. Teko sudalyvavau seminare, kuriame buvo pristatinėjami AC „Milan“ jaunimo ugdymo tikslai ir koncepcija, stebėjau parodomąją treniruotę“, - savo įspūdžiais dalinosi M.Linkevičius.  

Pateikiame platesnį trenerio pasakojimą:

„Vienas iš tikslų kelionės metu, buvo išmokti dirbti su „Milan LAB“. Šio projekto koordinatorius yra garsus fizinio rengimo treneris Italijoje Giorgio Spadola, iš kurio sužinojau labai daug informacijos apie itališką futbolą ir jų mentalitetą. Bendrai kalbant „Milan LAB“ yra mobili laboratorija, kurią AC „Milan“ akademijos fizinio rengimo treneriai naudoja stebėti akademijos auklėtinių fizinę būklę ir jos augimą, atsigavimą po fizinių krūvių, traumų. Iš esmės ši technologija padeda moderniai, visapusiškai planuoti, organizuoti treniruočių procesą, stebėti veiksmingumą arba regresą . Ši technologija bus naudojama ir „Talentų futbolo akademijoje“.

Tai labai informatyvi, patogi priemonė, kuri padės treneriams stebėti  vaikų fizinę būklę, įvertinti jų koordinacinius gebėjimus, matyti kuriame lygyje futbolininkai dabar yra ir kilti aukštyn žingsnis po žingsnio, atitinkamai organizuojant savo treniruotes.                                                                               

Talentų kalvė Vismara, man padarė didžiausią įspūdį.  Tai aštuonių aikštynų sporto kompleksas, kuriame treniruojasi AC „Milan“ akademijos komandos nuo U-7 iki U-16. Ten esantys vaikinai yra neeilinių gebėjimų. Jie visi yra įveikę didžiulę atranką tam, kad galėtų treniruotis vilkėdami „Milan“ klubo marškinėlius. Ten jaučiama didžiulė pagarba klubui ir treneriams.

Prieš trejus metus buvo visiškai restruktūrizuoti akademijos tikslai ir treniruočių programos. Treniruotės pradėtos vesti visapusiškos, kuriose neišskiriamas techninis, taktinis, fizinis, psichologinis rengimas, o visa tai apjungiama įvairiapusiškose treniruotėse.

Jie pabrėžia, kad šiuolaikiniame futbole žaidėjas turi būti stiprus visapusiškai. Ypač yra akcentuojamas kognityvinis futbolininkų rengimas, t.y. daug dėmesio skiriama futbolininkų koncentracijai, motyvacijai, dėmesiui, pasitikėjimo savimi kėlimui,  žaidimo supratimui, skaitymui ir inteligencijai aikštėje ir už jos ribų.

Taktiniai pratimai leidžia žaidėjui tobulėti tiek mentaliai, tiek fiziškai, tiek techniškai. Keletas įdomių faktų: rungtynių metu, AC „Milan“ akademijos vartininkas įprastai kamuolį liečia daugiau kartų negu varžovų komandos vidurio saugas (ne visada) . Turbūt tai daugeliui bent jau girdėta tezė, tačiau vėl gi, vien girdėti nepakanka, o reikėtų suprasti kada ir kodėl.

Pavyzdžiui, vienoje treniruotėje 30 minučių buvo skiriama žaidimui pirmojoje žaidimo fazėje vartininkas ir keturi gynėjai  prieš tris puolėjus situacijai. Buvo akcentuojami vartininko ir vidurio gynėjų rizikingi perdavimai, taip pat pozicinis judėjimas aikštėje, drąsūs veiksmai ir persvara prieš varžovus, krašto gynėjų mobilumas, veiksmai vienas prieš vieną.

Visuose veiksmuose aktyviai dalyvauja vartininkas, nes jis padeda keisti žaidimo kryptį, ritmą, esant reikalui nuraminti žaidimą, ar atlikti aštrinantį perdavimą. Taip pat svarbus ir gynėjų judėjimas, pavyzdžiui vienam iš vidurio gynėjų nusileidus arti vartininko, krašto gynėjai kyla aukštyn, o antrasis vidurio gynėjas pakyla į atraminio saugo poziciją. Tokioje situacijoje vartininkas įvertinęs situaciją turi galimybę pats aktyviai dalyvauti žaidime ir būti dar vienu iš kuriančių žaidėjų aikštėje. Tai tik viena iš daugybės naudojamų variacijų.                           

Bendrai treniruotėje veiksmai su kamuoliu turi užimti ne mažiau negu 70% viso treniruotės laiko. Taip pat esant reikalui treniruotės yra individualizuojamos.                                                                                                  

Vienai Akademijos komandai, iki 24 futbolininkų, vadovauja treneris ir jo asistentas, o treniruotes stebi sporto psichologas, kuris vertina trenerių, žaidėjų būsenas, bendravimo stilių. Taip pat visos treniruotės yra filmuojamos ir yra daromos jų analizės.

Itališkas futbolas iš esmės yra  labai disciplinuotas, klube yra aiški struktūra, strategija ir tikslai, treniruočių aikštynai kokybiški, o treneriai kompetetingi. Be jokios abejonės, atranka padeda siekti geriausių rezultatų, o AC „Milan“ akademija paruošia daugiausiai futbolininkų, kurie atstovauja įvairaus amžiaus rinktinėms.

Šis faktas taip pat daug pasako apie akademijos veiklą. Visi klube dirbantys asmenys siekia bendrų tikslų, žino kaip jų siekti, yra savo sričių profesionalai ir yra viena didelė komanda, kurioje vieni kitus gerbia, neišskiriant savo pareigų, ar pasiekimų.  Gavau labai daug geros informacijos, praplėčiau savo akiratį, pasisėmiau daug idėjų treniruotėms ir judėsim pirmyn!“

fkt.lt