Tribūna: Didysis Riva © Eurofootball.lt
Europos futbole laikinai įsivyravus štiliui Jūsų dėmesiui pateikiame portalo lankytojo Daliaus, geriau žinomo kaip zebediejus, rašinį apie vieną garsiausių pastarojo dešimtmečio futbolininkų brazilą Rivaldo.

Pats Dalius šį straipsnį teigė nusprendęs parašyti todėl, kad, anot jo, "jaunesnieji futbolo mėgėjai apie Rivaldo sprendžia tik iš žaidimo "Olympiakos" arba geriausiu atveju Brazilijos rinktinėje".

"Tačiau Rivaldo žibėjo, savo karjeros viršūnėje buvo 1990-2000 metais. Apie tai ir nusprendžiau parašyti," - motyvavo Dalius.


Kodėl Rivaldo?
Citatos iš tinklalapio Eurofootball.lt lankytojų minčių:
„Rivaldo.. nerealiai daug dave Barcai. Vienas geriausiu visu laiku zaideju.. ir kaip zmogus buvo super.“

„Rivaldo dave daug Barcai tai turiu galvoje jo zaidima.. nes kaip zaidejas jis visad atiduodavo save ir tempdavo komanda“

„Kas jau kas bet Rivaldo zaidimas groziu tikrai abejoju ar nusileido Romario, isvis laikau , kad Rivaldo zaisdamas uz
Blaugrana demonstravo pasakiska, stulbinanti futbola!“

„Nesumenkinu Rivaldo. Juk penkeri patys geriausi jo karjeros metai buvo atiduoti Barcai... Mano pirmieji blaugrana marškinėliai – kaip tik su Rivaldo pavarde. Kai juos rinkausi - nė abejonių nekilo“.

„2000/01 sezonas. Lemiamos rungtynes 2:2. Barcai abu įvarčius įmušė Rivaldo...
Likus minutei iki pabaigos užstotas gynėjų per save įkala trečią, lemiamą... Fantastika...
...ir Barca La Lygoje uzemusi 4 vieta, gauna kelialapi i Cl... Klasika“.


Apie žmogų ir žaidėją – trumpai:
Pilnas vardas: Rivaldo Vitor Borba Ferreira
Gimė: 1972 m. Balandžio 19 d., Recife, Brazilija.
Ūgis: 186 cm.
Pozicija: Puolėjas, atakuojantis saugas.
Pravardė: Rivaldo arba Ribo

Karjera:
1989 – 1991 m. : Santa Cruz FC
1992 m.: “Mogi Mirim EC” – 27 rungtynės, 9 įvarčiai
1993 m.: “Corinthians” – 41 rungt. 17 įvarčių
1994 – 1996 m.: Palmeiras” – 104 rungt. 53 įvarčiai (1994 m. Brazilijos čempionas)
1996 – 1997 m.: “Deportivo” – 41 rungt. 21 įvartis
1997 – 2002 m. “FC Barcelona” – 157 rungt. 86 įvarčiai (1998 ir 1999 m. Ispanijos čempionas)
2002 – 2003 m.”AC Milan” – 22 rungt. 5 įvarčiai (2003 m. Čempionų lygos nugalėtojas, Italijos taurės laimėtojas)
2003 m. – “Cruzeiro FC” – 11 rungt. 2 įvarčiai
2004 - ? m. “Olimpiakos CFP” – 46 rungt. 26 įvarčiai (2005 m. Graikijos čempionas, Taurės laimėtojas)
Brazilijos rinktinė:
1993 – 2003 m.: 72 rungt. 34 įvarčiai (1997 ir 1999 m. . – Copa America; 2002 m. – Pasaulio čempionas)

Asmeniniai pasiekimai:
Copa America rezultatyviausias žaidėjas (1999)
Copa America naudingiausias žaidėjas (1999)
European metų futbolininkas (1999)
FIFA metų žaidėjas (1999)
Ispanijos čempionato metų žaidėjas (1999)
Čempionų lygos rezultatyviausias žaidėjas (2000)

“Kreivakojis ančiukas”

Jeigu neturtingoje Brazilijos šeimoje paklaustų, kokia didžiausia jos svajonė, daugelis atsakytų – užauginti sūnų, kuris galėtų gerai žaisti futbolą. Iš neturtingų lūšnų į turtingesnį gyvenimą Brazilijoje galima prasimušti įvairiais keliais… tačiau 9 iš 10 tų kelių veda arba į kalėjimą, arba į narkotikų reabilitacijos centrą. Bet į gerą gyvenimą brazilai gali prasimušti ir per riaumojančius bei tavo vardą skanduojančius stadionus, per treniruotėse išlietą prakaitą… ir pasakiškus kontraktus.

Kaip tik apie tokį kelią savo sūnums Ricardo, Rinaldo ir Rivaldo svajojo neturtingas Recife miestelio Pernambuco provincijoje tarnautojas Romildo Vitor Gomes Fereirra ir jo žmona Marliucia. Vyresnieji Ricardo ir Rinaldo pradėjo lankyti futbolo treniruotes pagrindinio Pernambuco provincijos klubo “Santa Cruz” vaikų sekcijoje, o jauniausiasis Rivaldo… sirgo. Jis dėl nuolat kamuojančių ligų retai keldavosi iš lovos, augo silpnas ir labai jautria imunine sistema, todėl neatsilaikydavo prieš jokią ligą. Tačiau donja Marliucija pažinojo ir dažnai bendraudavo su donja Manuela iš netoliese esančio Zakarzinho, kuri taip pat augino silpną ir mažaūgį sūnų, o tas vėliau tapo garsiu bei turtingu futbolininku, žinomu Romario pavarde…

“Santa Cruz” mokykloje Rivaldo treniravosi iki 1989 m. Atrankos į pagrindinę komandą metu žlugo visos Rivaldo viltys. Gal įtakos turėjo tragiška tėvo mirtis po autobuso ratais, o gal komandos vadovai tiesiog nenorėjo mažo, silpno, nelabai greito, nors ir techniško žaidėjo.

Rivaldo “komandiruojamas” į kaimų lygoje žaidžiančią “Recife Paulista”. Į treniruotes naujokas 20 km. eina pėsčiomis, o geriausiu atveju – važinėja dviračiu. Kad turėtų ką valgyti, laisvalaikiu jis stadione pardavinėja traškučius, ledus ir spragintus kukurūzus.

Tačiau jau kitais metais pasikeitė “Santa Kruz” vadovai, ir Rivaldo sugrąžinamas į pagrindinę komandą. Trapus Rivaldo užima centro puolėjo poziciją, tačiau nors ir stengiasi, apeina du – tris gynėjus, bet leidžiasi nesunkiai pargriaunamas, ir tuo jo atakos baigiasi…

Sirgaliai, nesulaukę iš naujojo puolėjo įvarčių, Rivaldo praminė “kreivakoje antimi”, ir kai tik jis gaudavo kamuolį, stadionas imdavo kvaksėti, švilpti. Klubas pirmai progai pasitaikius už dyka atidavė Rivaldo kaip priedą kartu su nupirktu gynėju Dievo užmirštam provincijos “Mogi Miritim” klubui.

“Didysis Riva”

Per tą laiką fiziškai sustiprėjęs ir pasitikėjimo savimi įgavęs Rivaldo pradėjo žaisti pagal devizą “Nė rungtynių be įvarčio ar rezultatyvaus perdavimo”. Tuo labiau, kad naujame klube jis rado ir savo poziciją – atakuojančio saugo. Naujokas sužaidė sezoną taip, kad atkreipė į save galiūno “Corinthians” dėmesį. 17 įvarčių, fantastiška technika, braziliška fantazija ir nestandartiški sprendimai – ir vos per metus Rivaldo tampa naująja Brazilijos žvaigžde, “naujuoju Pele”, o gimtojo miestelio sirgaliai daužo vieni kitiems „snukius”, kad kažkas drįso jų dievaitį pavadinti kreivakoje antimi, o klubo ofiso langus – kad nemokamai paleido tokį talentą… Pikčiausi “Corinhians” priešai “Palmeiras” pasiūlo negirdėtą Brazilijoje 4 mln. dolerių sumą už jaunąjį talentą. Su šiuo klubu Rivaldo tampa Brazilijos čempionu, o finalinėse rungtynėse į savo buvusio klubo “Corinthians” vartus įmuša 3 įvarčius.

1993 m. rinktinės treneris Alberto Pereira pakviečia Rivaldo į “Selecao”, ir jau debiutinėse rungtynėse prieš Meksiką naujokas muša įvartį,o žaidėjo akcijos rinkoje dar labiau kyla. “Palmeiras” sulaukia pasiūlymo parduoti Rivaldo iš “Werder”, tačiau išgirdęs, kad vokiečiai siūlo 5 milijonus markių, tik gardžiai pasijuokia.

1995 m. Rivaldo keliasi į La Korunijos “Deportivo”. Šiame klube žaidęs Bebeto jau pradėjo kurti “Super Deporo” įvaizdį, o Rivaldo savo žaidimu tik dar labiau sustiprino klubo autoritetą. Jau pirmame sezone Rivaldo užima trečią vietą Ispanijos snaiperių sąrašuose, įmušdamas 21 įvartį. Jis išrenkamas geriausiu Ispanijos atakuojančiu saugu, o svarbiausia, kad Rivaldo formuoja visą komandos žaidimą. Jo puikūs perdavimai, absoliučiai varžovams nenuspėjami veiksmai aikštėje, kai gynėjai nežinodavo, ar Rivaldo veršis pats, ar atliks perdavimą, o gal smūgiuos iš toli, brazilą pavertė “Didžiuoju Riva”. O pats savo vertę pajutęs Rivaldo, sulaukęs didžiųjų klubų dėmesio, nusprendė La Korunijoje neužsilaikyti – adaptacija Europoje baigta, laikas pradėti didžiuosius darbus…

Penkeri metai su Blaugrana
Už rekordinę tiems laikams “Barcelonai” 27 milijonų dolerių sumą Rivaldo apsivelka blaugrana marškinėlius. “Barcelona” kaip tik vasarą į Milano “Inter” parduoda savo žvaigždę Ronaldo, kuris per sezoną įmušė 34 įvarčius ir buvo pripažintas geriausiu Europos žaidėju. “Barca”, už 4 milijardus pesetų (27 mln. dolerių) perpirkusi iš “Deporo” Rivaldo, tikėjosi, kad jis kompensuos netektį.

Tačiau “Barcoje” treneris van Gaalis Rivaldo verčia žaisti kairiojo krašto saugu, žaidėjui ši pozicija netinka, įvarčių nėra. Ir tik traumas gavus brazilams Giovanni ir Anderson, Rivaldo ištraukia “laimingą bilietą” – treneris jį gražina į atakuojančio saugo poziciją. Jau pirmame sezone Rivaldo tampa “Camp Nou” numylėtiniu ne tik už įmuštus įvarčius, bet ir už perdavimus, techniškus reidus, nenuspėjamus veiksmus važovų baudos aikštelėje. “Barca” tampa 1997/98 metų Ispanijos čempione, dar po metų iškovojamas antrasis titulas. Rivaldo indėlis į šiuos titulus – 43 įvarčiai, ir antra tiek perdavimų, po kurių komandos draugai triumfuodami keldavo į dangų rankas. 1999 m. Rivaldo FIFA surengtuose geriausio žaidėjo rinkimuose pagaliau užima pirmąją vietą, į šoną pastumdamas Davidą Beckhamą ir Gabrielį Batistutą. Tais pačiais metais geriausiu žaidėju jį pripažįsta ir “France Football”.

“Cules” niekada nepamirš fenomenalaus Rivaldo žaidimo 2000 metų “El Classico” Madride, trijų įvarčių į “AC Milan” vartus “San Siro” stadione ir bene svarbiausio ir gražiausio jo karjeros įvarčio – taip, to paties, garsiojo, į “Valencia”: vartus. Apie tas rungtynes verta papasakoti išsamiau:

2000/01 metų sezonas “Barcelonai” susiklostė siaubingai. “Real” pavogė Figo. Naujasis prezidentas Gaspartas ne tik ištaško 52 mln. dolerių, gautų už Figo, bet ir prisidaręs skolų tempia “Barcą” į bankrotą. Pergales Primeroje keičia apmaudūs pralaimėjimai. Pavasarį komanda ne tik iškrenta iš visų turnyrų, bet ir netenka vilčių kovoti dėl čempionės titulo. Ką ten čempionės, jeigu paskutinysis sezono mačas su “Valencia” turi lemti, ar “Barca” užims bent 4 vietą, leidžiančią rudenį dalyvauti Čempionų lygos kvalifikacinėse rungtynėse. “Valencia” buvo savo galybės viršūnėje, du kartus žaidė Čempionų lygos finale. Visas 90 minučių ji atrodė geriau už “Barcą”, kuri niekaip negalėjo rasti komandinio žaidimo. Komandą gelbėjo vienintelis Rivaldo, kuris įmušė du įvarčius ir išlygino rezultatą. Tačiau Barcai lygiųjų nepakako. Ir štai 89 min. baudos aikštelės prieigose esantis Rivaldo keturių gynėjų apsuptyje gauna perdavimą iš Franko de Boero. Ne tik kad apsisukti – gynėjai Rivaldo nė kvėptelėti neleidžia, bet jis susistabdo kamuolį krūtine ir nusisukęs nugara į vartus, smūgiuoja per save. Įvartis! Paskutinę sezono minutę įmuštas fantastiško grožio įvartis ne tik užtikrina „Barcai“ ketvirtąją vietą, bet ir suteikia teisę kitą sezoną žaisti Europoje.

O juk dar buvo įvarčių po reidų per visą aikštę, buvo “parašiutų” vartininkui už nugaros vos ne iš aikštės vidurio, buvo įvarčių “žirklėmis”, galingų baudos smūgių. Ne veltui “Didysis Riva” iki šiol laikomas vienu iš “Camp Nou” numylėtinių. Neveltui, jau būdamas “Olympiakos” žaidėju, jis apsiašarojo, kai išėjęs į aikštę su raudonai baltais marškinėliais, Rivaldo išgirdo “Camp Nou” aplodismentus…

Rivaldo su “Versace” ir išdalintas “Aukso kamuolys”
“Barcos” sirgaliai pasistengė išsaugoti tik gerus prisiminimus apie Rivaldo. Jie pasistengė pamiršti buvusio dievuko kaprizus. Pasinaudodamas Figo išdavyste, ir šantažuodamas, kad paliks klubą, Rivaldo išsikovojo, kad jo atlyginimas būtų pakeltas net iki 6,07 mln. dolerių per metus. Apsidrausdamas, jau po pirmojo sėkmingo sezono jis išsireikalavo kontrakte punkto, kad pardavimo atveju “Barca” asmeniškai jam sumokėtų dar 10 mln. dolerių. Sirgaliai pamiršo stilingus, ir tik „Versace”, kostiumus ar raudonąjį “Ferrari”, kuriuo Rivaldo atvažiuodavo į treniruotes. Pamiršo ir “pullsera” – masyvią puskilograminę aukso grandinę ant kurios brilijantais išdėliotas Rivaldo vardas. Barseloniečiai suprato, kad tai tik vargingą vaikystę iškentusio naujojo turtuolio įgyvendintų svajonių įtvirtinimas.

Daug geriau auksinę Rivaldo širdį apibūdina jo frazė, pasakyta, kai žurnalistai paklausė, kodėl jis niekam nepasakė, kad Brazilijoje, savo gimtąjame miestelyje pastatęs mokyklą bei įkūręs fondą, kuris vargšus aprūpina drabužiais ir maistu. Tada Rivaldo atšovė: “Dar to betrūko, kad iš tokių dalykų aš daryčiausi sau reklamą. Tai – asmeninis reikalas”.

Reklamos Rivaldo nedarė ir iš savo asmeninio gyvenimo. Diskotekų jis nekenčia, vakarais iš namų – nė žingsnio. Svarbiausi žmonės jo gyvenime – sūnelis Rivaldinho ir dukra Tamiris. Jiems, o taip pat žmonai, televizoriui ir kompiuteriniams žaidimams Rivaldo atiduoda visą laisvalaikį.

O žinote, kaip jis pasielgė su 1999 metais gautu FIFA “Auksiniu kamuoliu”? Ilgai įkalbinėjęs pagaliau prikalbino pažįstamą juvelyrą, kad šis kiekvieno futbolininko svajonių prizą… išlydytų. Sunaikinus “Auksinį kamuolį” iš jo buvo nulieta 60 vienodų plokštelių, kuriose rivaldo liepė išgraviruoti savo vardą. Plokšteles jis išdalino žmonėms, kurie, jo nuomone, prisidėjo, kad Rivaldo iškovotų šį prizą. “Auksinio kamuolio” dalelytes gavo ne tik komandos draugai, bet ir gydytojas, masažistas, bucus taisantis batsiuvys ir netgi klubo skalbėja, kiekvieną dieną po treniruočių surinkdavusi ir išskalbdavusi Barcos žaidėjų aprangas…

Tai toks žmogus žaidė “Barcelonoje” 1997 – 2002 metais, per penkis sezonus sužaidęs 157 rungtynes ir įmušęs 86 įvarčius.

Žemyn…
Nors Rivaldo karjera dar nebaigta, jo gulbės giesme galima vadinti puikų pasirodymą 2002 metų Pasaulio čempionate. “Didžiojo Rivos” bei jo draugų pastangos vainikavo Barzilijos rinktinę penktuoju čempionų titulu. Rivaldo įmušė penkis vieną už kitą gražesnius įvarčius ir tikrai nebuvo Ronaldo ar Ronaldinho šešėlyje. Tačiau jau Japonijoje pasigirdo kalbų, kad karjeros viršūnėje esnatis Rivaldo nori keisti klubą. Tuo labiau, kad į “Barcelona” ruošėsi grįžti žaidėjų nemėgstamas treneris van Gaalis. Vienoje iš Brazilijos radijo stočių Rivaldo kartu su Roberto Carlos davė interviu, kuriame sakėsi norįs pereiti į “Real” stovyklą. Išgirdę apie Rivaldo norą keisti klubą, dėl jo varžėsi 24 klubai. Nugalėjo „AC Milan”, pasiūlęs 5 mln. dolerių atlyginimą. Tačiau apsivilkęs juodai–raudonus marškinėlius Rivaldo tapo neatpažįstamas. Jis netrukus sėdo ant atsarginių suolelio, sužaidė tik 22 runtynes, per kurias įmušė vos 5 įvarčius.

Su “Milan” 2002/2003 metų sezone iškovotos Čempionų lygos ir Italijos taurės jau buvo menka paguoda, nes Rivaldo jautėsi mažai prie jų prisidėjęs… Tiek jis, tiek klubas džiaugėsi, kai atsirado proga pereiti į Pirėjo “Olimpiakos” – graikai puoselėjo planus patyrusiu ir protingu žaidėju sustiprinti komandą kovoms Europoje. Kartais Graikijoje dar blyksteli tikrasis “Didysis Riva”: 46 įvarčiai - ne juokas 34 metų žaidėjui. Tačiau 2004 m. rudenį stebėję “Barcelonos” ir “Olimpiakos” dvikovas sirgaliai buvo vieningos nuomonės – “Rivaldo jau ne tas. Laikas kabinti batelius ant vinies”. Apie tai, beje, vis dažniau užsimena ir pats Riva - “Didysis Riva”. Tokių pravardžių už menkniekius sirgaliai nedalina.


P.S. nuorodos į keletą Rivaldo įmuštų įvarčių:
http://www.fcb-videos.com/anciennes_saisons/barca3-valencia2-3.mpg - garsusis Rivaldo įvartis per save į „Valencia“ vartus
http://www.fcb-videos.com/anciennes_saisons/bar-rayo1.mpg - Rivaldo permeta kamuolį per vartininką
http://www.fcb-videos.com/videos-du-web.html - kompiliacija apie Rivaldo žaidimą