Vingiuotas kelias į EURO 2020 © SIPA nuotr.

Dėl kilusios koronaviruso pandemijos Europos Futbolo čempionatą teko perkelti iš 2020-ųjų į 2021-uosius, tačiau renginio pavadinimas nebuvo pakeistas. Šią vasarą rengiamo turnyro metu bus minimas europinio futbolo 60-metis ir būtent dėl šios priežasties ir bus išlaikytas praeitųjų metų pavadinimas.

Artėjantis čempionatas yra pirmasis Europos futbolo turnyrų istorijoje, kuomet rungtynės bus organizuojamos 11-oje skirtingų miestų: Londone, Miunchene, Romoje, Baku, Sankt Peterburge, Amsterdame, Sevilijoje, Budapešte, Glazgo, Kopenhagoje bei Budapešte. 11 yra specialus šio čempionato skaičius: turnyre dalyvaus ne tik 11 miestų, bet ir pats renginys prasidės birželio 11 d. bei baigsis liepos 11 d. Pusfinalio ir finalo varžybos vyks Londone, žymiajame Wembley stadione, kuris talpina net 90 000 žiūrovų ir yra antras pagal dydį futbolo stadionas Europoje. Ypatingai progai paminėti buvo sukurtas ir ypatingas čempionato logotipas – simbolis, jungiantis visas čempionate dalyvaujančias šalis ir jų gyventojus: logotipo kūrėjai pateikė futbolo tilto metaforą. Taip pat, „Adidas“ kompanijos sukurtas čempionato kamuolys skleidžia tą pačią idėją – pavadintas „Uniforia“, šis kamuolys primena apie vienybę („unity“) bei žaidimo metu patiriamą euforiją, o ant kamuolio pavaizduoti blankūs teptuko dryžiai simbolizuoja ribų išnykimą.

Artėjančiame turnyre dalyvaus 24 komandos: čempionato titulą gins Portugalijos rinktinė, nugalėjusi 2016-aisiais vykusio čempionato metu. Anglija, Prancūzija bei Belgija yra tarp šių metų favoričių, tad lažybų bendrovės jų laimėjimui siūlo mažiausius koeficientus. Po jų rikiuojasi vokiečiai bei ispanai, kurie, beje, yra vienintelė rinktinė iškovojusi du Europos čempionato titulus iš eilės ir visada galinti nustebinti savo sirgalius. Europos bei Pasaulio futbolo čempionatai yra tie sporto renginiai, kurie pritraukia bene daugiausiai azartiškai nusiteikusių lažybų mėgėjų: tūkstančiai sporto aistruolių lažinasi iš įvairiausių pinigų sumų dėl jų palaikomos komandos pergalių. Be to, čempionato rezultatyviausio žaidėjo titulo lažybos taipogi yra vienos iš aktyviausių: tai bet kurios turnyre dalyvaujančios komandos žaidėjas, įmušęs didžiausią įvarčių skaičių. Kadangi šiame čempionate dalyvauja daug aukščiausios klasės futbolo profesionalų, atspėti rezultatyviausią žaidėją nėra lengva ir šių lažybų koeficientai gali būti ganėtinai aukšti. Svarbiausi favoritai gauti auksinį batelį šiais metais yra K. Benzema, Ch. Ronaldo, M. Depay bei A. Griezmann. Ch. Ronaldo yra vienintelis futbolininkas, pasižymėjęs net keturių Europos čempionatų metu ir pasiekęs 9-ių įvarčių rezultatą per 21-erias varžybas.

Įdomu tai, jog net trys turnyro favoritės susitiks jau pirmajame čempionato etape, vadinamojoje „mirtininkų“ grupėje: tai Portugalija, Vokietija ir Prancūzija, kurių varžybos vyks Budapešte. Lažybų organizatorių duomenimis, didžiausias galimybes nugalėti šioje grupėje turi Prancūzija bei Vokietija, na o Vengrija, kurios sostinėje ir vyks varžybos, turi mažiausius šansus patekti į ketvirtfinalį. Nors ir apžvelgus lažybų koeficientus daryti statymus gali pasirodyti ganėtinai paprasta, verta išnagrinėti lažybų strategijas bei pasidomėti būdais kontroliuoti savo statymų biudžetą. Lažybų strategijos pasirinkimas priklauso nuo sporto šakos, lažybų organizatoriaus bei lošėjo patirties: prieš pradedant statyti svarbu suprasti, kaip veikia lažybos. Paskutiniojo Europos čempionato 2016-aisiais metais metu Portugalija nebuvo minima tarp turnyro favoričių ir turėjo net 16/1 koeficientą, kas lėmė stambius laimėjimus tiems, kas tikėjo šia rinktine. Be to, aukštą koeficientą lėmė ir tas faktas, jog Portugalija dar nė karto nebuvo iškovojusi Europos čempionų titulo.

2016-aisiais vykęs čempionatas išsiskyrė didesniu nei bet kada anksčiau priziniu fondu: net 301 mln. eurų buvo padalinta tarp dalyvavusių komandų, tuo tarpu iki tol didžiausias biudžetas buvo 196 mln. eurų. Šiais metais organizuojamas turnyras pribloškia savo dosnumu: dalyvaujančios rinktinės gaus net po 10 mln. eurų ir tai yra 20 % daugiau, nei praėjusiame Europos čempionate. Koronaviruso paveikta Europos šalių ekonomika bus atgaivinta Europos futbolo čempionato pagalba – paskaičiuota, jog 4 rungtynių organizavimas kiekvienam miestui sugeneruos bent 106 mln. eurų pajamų. Buvo svarstoma galimybė neriboti sirgalių skaičiaus Londono Wembley stadione, tačiau siekiant sumažinti koronaviruso plitimo riziką buvo parduota tik apie 25 % bilietų. VIP bilietai nesulaukė didelio susidomėjimo ir tai taip pat yra paaiškinama vis dar egzistuojančiais kelionių apribojimais. Pranešama, jog neišparduoti VIP bilietai suteiks galimybę parduoti papildomų vietų vietiniams sirgaliams.

Vienintelis miestas, pasiryžęs priimti visus norinčius sirgalius tai Vengrijos sostinė Budapešte: net 61 000 žiūrovų talpinantis stadionas taps rungtynių vieta Austrijos, Ukrainos bei Š. Makedonijos rinktinėms. Sirgaliams, turintiems rungtynių bilietą, Vengrijos siūlo nemokamą naudojimąsi viešuoju transportu rungtynių dieną. Didelis žiūrovų skaičius yra sąlygojamas ir tuo, kad įeiti į stadioną galima bus tik turint vakcinos arba neigiamo PGR testo rezultatą. Be to, daug sirgalių planuoja priimti ir antrasis pagal dydį Rusijos miestas Sankt Peterburgas – leista parduoti beveik 50 % (30 000) galimų vietų. Be to, norintieji pamatyti varžybas Baku mieste taip pat privalės pateikti neigiamą koronaviruso testo rezultatą, tačiau vietų skaičius nėra mažas – net 31 000 iš galimų 68 000, tuo tarpu kitų miestų stadionai apsiribos 11 000 – 15 000 sirgalių. Be to, nepaisant koronaviruso pandemijos Vilnius neatsisakys tradicija tapusios fanų zonos – Europos futbolo čempionatą bus galima tiesiogiai žiūrėti nuo pievos prie Baltojo tilto.

UEFA praneša, jog nepaisant koronaviruso pandemijos, šiais metais vykstančio čempionato metu yra tikimasi gauti apie 2,5 mlrd. eurų pajamų.

 

Straipsnio įvertinimas: 2 0
 • Vengrijos sostinė

  Budapeštas, ne Bukareštas. Bukareštas yra Rumunijos sostinė.

  • 0
 • Vengrijos sostinė

  Budapeštas, ne Bukareštas. Bukareštas yra Rumunijos sostinė.

  • 0
 • Vengrijos sostinė

  Budapeštas, ne Bukareštas. Bukareštas yra Rumunijos sostinė.

  • 0

Kitos naujienos