Visos rungtynės
Kurią komandą palaikysite A lygos čempionate?
  • Vilniaus "Riterius"
  • Marijampolės "Sūduvą"
  • Gargždų "Bangą"
  • Vilniaus "Žalgirį"
  • "Kauno Žalgirį"
  • "Panevėžį"
  • Nepalaikysiu nė vienos

Visos apklausos

Velsui ir Islandijai liko žingsnis – keičiasi Europos futbolo tvarka?


Velsui ir Islandijai liko žingsnis –keičiasi Europos futbolo tvarka?

Paprastai atrankos į Pasaulio ar Europos čempionatus netampa pačiais įdomiausiais futbolo spektakliais. Esame įpratę, jog savo grupėse tokios komandos kaip Vokietija, Ispanija ar Olandija per savo varžovus žygiuoja kaip peilis per sviestą.

Nieko nestebindavo, kai šios rinktinės iškovodavo 28 iš 30 įmanomų taškų savo grupėse.

Tačiau pažiūrėjus Euro 2016 atrankos lenteles galima pamanyti, jog tarptautinio futbolo pasaulis pasikeitė iš esmės. Slovakija lenkia Ispaniją. Lenkija lenkia Vokietiją. Austrija pirmauja grupėje ir savo pozicijų greičiausiai neapleis. Farerų Salos lenkia Suomiją ir neįtikėtinai prastą atranką žaidžiančią Graikiją. Albanija išvykoje įveikė Portugaliją ir turi neblogus šansus prasibrauti į Euro 2016.

Žinoma, dar daug kas gali pasikeisti. Nieko nestebins, jei Ispanija grečiausiai vis tik aplenks Slovakiją, o Vokietija – Lenkiją. Tačiau yra dvi komandos išsišokėlės, kurių iš dabartinių pozicijų greičiausiai nebeišstums niekas.

Velsui ir Islandijai reikia iškovoti po dar vieną pergalę, kad būtų tikri dėl savo patekimo į Euro 2016. Tačiau nevyniokime į vatą – šios dvi rinktinės tai padarys ir be jokių abejonių užsitikrins patekimą į Europos čempionatą.

Islandiška pasaka

Islandija turėtų tapti viena iš pirmųjų komandų, užsitikrinsiančių vietą Euro 2016 turnyre. Juos neabejotinai aplenks bene vienintelė be vargo savo grupėje žygiuojanti elitinė Europos rinktinė – Anglija, kuriai tereikia įveikti San Mariną, bei palankiai susiklosčius aplinkybėms, jau minėta Austrija.

6 iš 7 rungtynių laimėjusiems islandams poryt reikia viso labo namuose nugalėti grupės autsaiderį Kazachstaną. Jeigu to padaryti nepavyktų – tada spalį lauktų kita galimybė, kai į Reikjaviką atvyks Latvijos rinktinė.

Neįtikėtina, kiek toli per pastaruosius keletą metų nuėjo Islandijos futbolas. Dar neseniai atrankose šios šalies rinktinė savo grupėje buvo įpratusi aplenkti vieną, geriausiu atveju du varžovus.

UEFA sprendimas padidinti Europos čempionate dalyvaujančių komandų skaičių iki 24 sulaukė nemažai kritikos, esą tai padės į pirmenybes prasimušti silpnesnėms komandoms, dėl ko nukris bendras turnyro lygis.

Ironija ta, kad padidėjęs turnyro komandų skaičius gali tapti gelbėjimosi ratu tokioms komandoms kaip Olandija bei Rusija, arba kelio palengvinimu savo grupėse kol kas nepirmaujančioms Ispanijai ar Vokietijai.

O tuo tarpu Islandijai neįmanoma nieko prikišti – jie yra visiškai pelnytoje pozicijoje, dukart nugalėję olandus bei kartą čekus. Kad ir kokia būtų atrankos sistema, Islandija vis tiek patektų į Europos čempionatą.

Velso rinktinė – istorijos kūrėjai

Toks epitetas tikrai nėra perdėtas – Chriso Colemano kariauna iš tikrųjų kuria dalykus, apie kuriuos dar praėjusiame atrankos į Pasaulio čempionatą cikle Velsas galėjo tik pasvajoti.

Dėl „drakonų“ patekimo į Europos čempionatą abejonių nebeturi kilti niekam. Jie iš esmės ten jau pateko. Per likusias tris atrankos rungtynes jiems reikia vos vienos pergalės, tačiau net jeigu Velsas pralaimėtų sekančias dvi rungtynes prieš Izraelį bei Bosniją ir Hercegoviną, paskutinysis mačas namuose su 27 įvarčius atrankos cikle jau praleidusia Andoros rinktine yra kone garantuoti trys taškai.

Velsui tai bus pirmasis patekimas į Europos čempionatą istorijoje. Ryškiausias jų pasiekimas tarptautinėse varžybose – patekimas į 1958-ųjų Pasaulio čempionatą. Po to laukė beveik 60 metų trukusi sausra, kuri pagaliau bus nutraukta šiemet.

Maža to, Velsas FIFA reitinge sugebėjo aplenkti Angliją ir tai yra ko gero ne mažiau įspūdingas pasiekimas nei patekimas į Europos čempionatą. Verta prisiminti, jog vos prieš keturis metus ši rinktinė FIFA reitinge buvo 117.

Jeigu manote, kad tai yra Velso rinktinės lubos FIFA reitinge – labai klystate. Pergalės prieš Izraelį atveju Velsas sekančio mėnesio reitinge užsitikrintų bent ketvirtą vietą, o vokiečių ir belgų nesėkmių atveju artėjančiose atrankos rungtynėse, „drakonai“ pakiltų iki antros FIFA reitingo vietos.

Didžiausia laurų dalis keliauja neabejotinoms Velso futbolo žvaigždėms – Garethui Bale‘ui bei Aaronui Ramsey. Negalima sakyti, jog tie laurai yra nepelnyti. G. Bale‘as pelnė 6 iš 9 komandos įvarčių atrankos cikle, o A. Ramsey aikštės viduryje yra ta figūra, kuri priverčia veikti visą komandą.

Tačiau įspūdinga gynyba yra visa ko pagrindas ir ji prasideda nuo komandos kapitono Ashley Williamso.

C. Colemano taktika – ganėtinai aiški. Svarbiausia apsiginti, o tada greitai mestis į ataką, kur yra visiškai iš niekur progas sukurti gebantis G. Bale‘as. Jo laisvė atakoje yra praktiškai neribojama, ir taip yra ne todėl, kad C. Colemanas tenkina savo superžvaigždės įgeidžius, o todėl, kad taip paprasčiausiai geriau komandai.

Velsas nemuša daug, tačiau praleidžia dar mažiau. Čia ir slypi šios komandos galia.

Europos futbole persiskirsto galia?

Toks teiginys vis dar labai drąsus, netgi matant, kaip neįprastai sunkiai savo kelią į Euro 2016 skinasi komandos favoritės.

Nepaisant fantastiškų atrankos ciklų, Velsas, Islandija ar Austrija tikrai nebus priskiriamos prie favoritų kitą vasarą. Kad ir kaip besibaigtų atranka, pagrindiniai pretendentai vis tiek bus vokiečiai, ispanai, šeimininkai prancūzai bei kitos elitinės Europos rinktinės.

Tačiau bet kokiu atveju, dominuojančių jėgų nebuvimas Europos čempionatui yra tik į naudą. Turbūt niekas, išskyrus pačius ispanus bei jų rinktinės gerbėjus, nebenori sugrįžti į tuos laikus, kai Ispanija buvo neįveikiama jėga tarptautiniame futbole bei laimėjo tris didžiuosius turnyrus iš eilės.

Velso ir Islandijos pasirodymai labiau parodo neįtikėtiną šių rinktinių progresą per pastaruosius kelerius metus, o ne esminius pokyčius Europos futbolo hegemonijoje.

Šių komandų iškilimas rodo, jog nedidelė šalies populiacija netrukdo norui turėti galingą futbolo rinktinę ir jog vos 300 tūkstančių gyventojų turinti Islandija atrankos cikle gali dukart įveikti Olandiją.

 

Straipsnio įvertinimas: 5 0
Vienintelė knyga apie futbolą ir nesąžiningas rungtynes

Naujausi (3) Seniausi (3) Geriausi (3) Anoniminiai (8)

0 0 09-05 22:26
Rulez:
Ai dabar matau, kad cia apie kita grupe kalba, painiai :)
Ar dar turi abejoniu??? Kas juos pralenks?
zirns
0 0 09-05 14:47
musus varscikams vietoj X5 pirkimureiktu siusti zmones ir mokytis is to kas vysta pas islandus, velsiecius.
Dipsis_Champ4on_1894
11 1 09-04 22:22
Farerai Š.Airijai muša