EURO 2020 finalo apžvalga: futbolas grįš namo ar į Romą? © PA nuotr.

Visą mėnesį trukęs Europos futbolo čempionatas pasiekė savo finišo tiesiąją.

Sekmadienį, 22 valandą Lietuvos laiku, „Wembley“ stadione įvyks turnyro finalas, kuriame išvysime dviejų futbolo tautų – Italijos ir Anglijos – akistatą.

Portalas Eurofootball.lt kviečia iš arčiau pažvelgti į laukiančią futbolo šventės pabaigą.

Komandų kelias iki finalo

Žvelgiant atgal, galime drąsiai sakyti, kad abi šios komandos EURO 2020 metu demonstravo bene geriausią futbolą. Italai buvo visiškai nesustabdomi grupių etape, tačiau kiek labiau strigo atkrintamosiose, o anglai atvirkščiai – turnyrą pradėjo lėtu įsibėgėjimu, tačiau vėliau žaidė vis užtikrinčiau.

Grupių etape italai iškovojo visas tris pergales ir aštuntfinalyje stojo į kovą su Austrija. Ten Roberto Mancini auklėtiniai neišvengė pratęsimo, tačiau jame greitai įgijo dviejų įvarčių persvarą ir nors austrai pelnė paguodos įvartį, būtent italai žengė į ketvirtfinalį.

Ketvirtfinalyje italų laukė bene rimčiausias iššūkis – FIFA reitingo lyderiai belgai. Vis tik italai net ir prieš „raudonuosius velnius“ atrodė labai solidžiai ir šventė pergalę rezultatu 2:1.

Daugiausiai nervų iš Italijos komandos fanų turėjo pareikalauti pusfinalio susitikimas, kuriame laukė Ispanija. Tai buvo bene vienintelės rungtynės, kuriose italai neturėjo žaidybinio pranašumo, o viskas sprendėsi 11 metrų baudinių serijoje, po kurios ši komanda atsidūrė EURO 2020 finale.

Anglai grupių etape iškovojo dvi pergales ir kiek netikėtai sužaidė lygiosiomis su škotais. Tiesa, net ir pirmoji vieta grupėje nepadėjo išvengti grėsmingo varžovo jau aštuntfinalyje, kur laukė Vokietija. Mačo pabaigoje du įvarčius pelnę anglai susitvarkė su savo principiniais priešininkais ir pratęsė kelią finalo link.

Ketvirtfinalyje viskas buvo gerokai paprasčiau – Garetho Southgate'o auklėtiniai net 4:0 pervažiavo Ukrainą.

Pusfinalyje „trijų liūtų“ laukė neutralių fanų širdis pavergusių danų išbandymas. Danai pirmieji išsiveržė į priekį ir tapo pirmąja komanda šiame čempionate, pelniusia įvartį į Jordano Pickfordo ginamus vartus. Vis tik anglai greitai išlygino rezultatą, o visas veiksmas po to kėlėsi į pratęsimą. Ten viską lėmė labai abejotinas 11 metrų baudinys, skirtas į danų vartus, ir tai yra bene vienintelis akmenėlis, skriejantis į anglų daržą, kadangi žaidybinis šios komandos pranašumas buvo daugiau nei akivaizdus.

Taigi, žvelgiant į visą turnyro eigą, turbūt, būtų sunku ginčytis, kad finale išvysime šiuo metu dvi geriausias Europos komandas.

Gynyba, gynyba ir dar kartą gynyba

Dar prieš finalines rungtynes žinome vieną asmeninio apdovanojimo laimėtoją, tai – Jordanas Pickfordas, kuris net penkeriose rungtynėse išsaugojo savo vartus sausus. Maža to, jokia komanda Europos čempionato nėra pradėjusi penkeriomis rungtynėmis, per kurias nepraleido nė vieno įvarčio. Vargu, ar šis rekordas artimiausiu metu bus pagerintas.

Vis tik šis faktas neturėtų klaidinti ir sudaryti įvaizdžio, kad J. Pickfordas yra tas vartų sargas, kuriuo Anglijos gynėjai gali aklai pasitikėti. Net ir šiame čempionate „Everton“ vartininkas turėjo keletą momentų, kurie tik dėl jo klaidos galėjo virsti įvarčiais į anglų vartus. Kita vertus, anglai atrado puikiai veikiantį gynybos ketvertą, kurį sudaro dviejų Mančesterio ekipų duetai – Kyle'as Walkeris ir Johnas Stonesas iš „Manchester City“ bei Harry Maguire'as ir Luke'as Shaw iš „Manchester United“.

Italų gynyba šiame čempionate taip pat veikia puikiai ir kol kas praleido vos tris įvarčius. Giorgio Chiellini ir Leonardo Bonucci duetas dabar atrodo kaip geriausias Europoje, o už jų dar stovi beprotiškai solidus jaunasis vartininkas Gianluigi Donnarumma.

Šių komandų pasirodymai gynyboje sufleruoja, kad įvarčių fejerverko finale tikėtis tikrai nereikėtų.

Pretendentai į asmeninius apdovanojimus

Jei vienas asmeninis apdovanojimas jau rezervuotas, vis dar išlieka du atviri klausimai: kas taps geriausiu ir rezultatyviausiu turnyro žaidėju?

Teoriškai, abu šiuos apdovanojimus dar gali susižerti vienas asmuo – Harry Kane'as. Tiesa, anglui finale reikia bent dviejų įvarčių, kad rezultatyviausiųjų sąraše aplenktų jau seniai turnyrą palikusį Cristiano Ronaldo. Atsižvelgiant į italų potencialą gynyboje, būtent portugalų žvaigždę reikėtų laikyti favoritu kovoje dėl auksinio batelio.

Kur kas įdomiau yra tai, kas gali tapti geriausiu viso turnyro žaidėju. Vadovaujantis logika, kad juo taps finale žaidžiantis futbolininkas, galima išskirti keletą kandidatūrų.

Nors Leonardo Spinazzola finale tikrai nežais dėl patirtos traumos ketvirtfinalyje, būtent šis krašto gynėjas iki to nelemto momento buvo tikra EURO 2020 žvaigždė. Nors 28-erių italas atliko tik vieną rezultatyvų perdavimą, jo įsitraukimas į atakas tapo vienu pagrindinių R. Mancini komandos ginklų, todėl nepaisant patirtos traumos, jo iš kandidatų sąrašo išbraukti tikrai nereikėtų.

Italijos triumfo atveju būtų galima svarstyti ir kitų gynėjų – L. Bonucci ar G. Chiellini – kandidatūras. Savo argumentų turėtų ir tas pats G. Donnarumma.

Anglijos rinktinę šiame čempionate į priekį veda Raheemas Sterlingas, kuris buvo solidus nuo pat grupių etapo, kuriame kiek strigo H. Kane'as. Vis tik šio puolėjo kandidatūros atmesti taip pat nereikėtų, kadangi būtent jis perėmė lyderio vaidmenį atkrintamosiose.

Žvelgiant į Anglijos gynėjų grandį, čia gana ryškiai išsiskiria L. Shaw. Dalis futbolo ekspertų būtent jį laiko geriausiu EURO 2020 futbolininku, o krašto gynėjas jau yra spėjęs atlikti net tris rezultatyvius perdavimus ir sėkmingas pasirodymas finale dar labiau pagerintų jo akcijas.

Favoritų išskirti nesiryžta

Tai, kad finale laukia lygių komandų akistata, sufleruoja ir lažybininkų prognozės, kuriose vyrauja praktiškai absoliuti lygybė.

Labai nežymiais favoritais triumfuoti finale laikomi anglai, tačiau tai galima paaiškinti ir tuo, kad būtent jie turės namų aikštės pranašumą, kadangi lemiamas EURO 2020 mūšis vyks „Wembley“ stadione. Beje, anglai čia žaidė visas savo rungtynes, išskyrus vienintelį ketvirtfinalio susitikimą su Ukraina, kuris vyko Romoje.

Be to, lažybininkai taip pat nesitiki įvarčių fejerverko – tikimasi, kad viską nulems vienas vienintelis kažkurios komandos tikslus smūgis.

Eurofootball.lt prognozė

Turbūt akivaizdu, kad kažką nuspėti šiose rungtynėse yra praktiškai neįmanoma. Vis tik iš matytų tendencijų galime tikėtis ganėtinai pragmatiško futbolo iš anglų pusės, o žinome, kad kažko panašaus dažnai nevengia ir patys italai. 

Nereikėtų nustebti, jei pagrindinis laikas baigtųsi be įvarčių ir viskas keltųsi į papildomas 30 minučių ar baudinių seriją.

Vis tik žvelgiant į komandų formas atkrintamosiose, minimalų pranašumą reikėtų suteikti anglams, kurie už savo nugarų turės ir solidų fanų palaikymą.

Eurofootball.lt prognozė: Italija 0:1 Anglija.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...