Lietuvių varžovai Europoje: "Astana" (apžvalga)

Kol visos Lietuvos ekipos nesėkmingai kovojo Europos lygos pirmąjame atrankos etape, Vilniaus „Žalgiris“ ruošėsi svarbiausiam sezonui iššūkiui – Čempionų lygos antrojo kvalifikacijos etapo dvikovai prieš „Astana“ ekipą iš Kazachstano. Eurofootball.lt ir toliau tęsia lietuviškų klubų varžovų Europoje apžvalgą, o šį kartą atidžiau bus panagrinėti būtent „Žalgirio“ varžovai iš Kazachstano.


„Astana“ (Kazachstanas)

Klubo pasiekimai:

Vos 2009 metais įkurtas klubas iš karto debiutavo aukščiausioje šalies lygoje ir parodė puikius rezultatus – pirmaisias savo gyvenimo metais „Astana“ Kazachstano pirmenybėse užėmė antrąją vietą. Vėliau tris metus komandai nesisekė iškovoti medalių, o pastruosius metus ši ekipa pradėjo dominuoti savo šalyje. Iš pradžių „Astana“ laimėjo sidabro medalius, o praėjusius du metus komanda džiaugėsi nugalėtojų titulu.

Dar du kartus šis klubas laimėjo ir Kazachstano taurę.

Klubo pasirodymai Europoje:

Nors jau pirmaisiais klubo gyvavimo metais „Astana“ rezultatas iškovojo teisę jiems varžytis Europoje, pagal UEFA reglamentus, tam, kad dalyvautų UEFA rengiamose varžybose, klubas turi būti sukurtas prieš daugiau nei tris metus. Būtent dėl šios priežasties „Astana“ debiutas Europoje įvyko 2013 metų vasarą.

Pirmasis blynas Europoje šiam klubui prisvilo – Europos lygos atrankoje pirmąjame etape prieš „Botev Plovdiv“ jie ne tik nepelnė įvarčių, tačiau ir dukart pralaimėjo bendru skirtumu 0-6. Savo pamokas „Astana“ išmoko greitai ir kitų metų Europos lygos atrankoje įveikė tris varžovus. Prieš „Pyunik“ iš Armėnijos buvo laimėta bendru rezultatu 6-1, „Hapoel Tel Aviv“ iš Izraelio buvo nugalėta bendru rezultatu 3-1, o Švedijos „AIK“ ekipą Kazachstaniečiai įveikė 4-1. Patekę į paskutinį atrankos etapą „Astana“ futbolininkai susitiko su galinga „Villarreal“ ekipa iš Ispanijos, kuriai prilygti nesugebėjo pralaimėję jiems 0-7.

Pernai „Astana“ debiutavo Čempionų lygoje ir jų debiutas susiklostė tiesiog puikiai. Kazachstano čempionai iškovojo tris pergales minimaliais rezultatais ir pateko į Čempionų lygos grupės etapo kovas. Atrankoje buvo įveikti „Maribor“ (Slovėnija), HJK (Suomija) ir „APOEL“ (Kipras) klubai. Grupių etape namuose „Astana“ su visais varžovais sužaidė lygiosiomis, o jų įveikti nesugebėjo nei „Benfica“, nei „Atletico“, nei „Galatasaray“ klubai. Beje, su turkais „Astana“ lygiosiomis sužaidė ir išvykoje, tad iš viso jie surinko keturis taškus. Tiesa, to nepakako, kad jie aplenktų bent vieną varžovą ir savo grupėje jie buvo priversti tenkintis paskutine vieta, taip užbaigdami savo žygį Europoje.

Pokyčiai nuo praėjusio sezono ir naujokai:

Lyginant su ta sudėtimi, kuri dažniausiai žaidė praėjusio sezono Čempionų lygoje, klubas neteko keturių žaidėjų, kurie sužaidė bent keletą rungtynių. Po praėjusio sezono baigėsi saugo Georgi Zhukovo, kuris Čempionų lygoje pasirodė visose 12 rungtynių, nuomos sutartis ir šis sugrįžo į Belgiją. Taip pat po 12 mačų žaidė ir dešinysis krašto gynėjas Branko Iličius, kuris persikėlė į Japoniją, ir Foxi Kethevoama, kuris karjerą tęsia aukščiausioje Turkijos lygoje. Tuo tarpu dešimtyje mačų „Astana“ gretose pernai Čempionų lygoje pasirodęs kazachstanietis Bauyrzhanas Dzholchiyevas nuo sausio, kai paliko šią komandą, naujos darbovietės dar nesusirado.

Klubą po praėjusio sezono papildė keturi Kazachstano rinktinėje žaidžiantys, ar prieš tai žaidė futbolininkai, tačiau iš jų startinėje sudėtyje įsitvirtino tik centro gynėjas Yuri Logvinenko. Vasarą komanda išsinuomojo dar vieną Kazachstano rinktinėje žaidžiantį futbolininką – Azatą Nurgaliyevą.

Ekipa taip pat įsigijo ir tris legionierius: vasarį iš „Red Star“ prisijungė puolėjas Djordje Despotovičius, birželį iš „Maribor“ atvyko Makedonijos rinktinėje žaidžiantis atakuojantis saugas Agimas Ibraimi, o vos prieš savaitę komanda paskelbė įsigijusi Baltarusijos rinktinės dešinio krašto gynėją Igorį Shitovą, kuris prieš tai penkerius metus priklausė Rusijos klubams ir sužaidė 62 mačus šios šalies aukščiausioje lygoje.

Komandos stiprybės ir pagrindiniai žaidėjai:

Praėjusį sezoną iš penkių Čempionų lygoje pelnytų įvarčių, du „Astana“ ekipa pelnė smūgiais galva, o dar du kartus jiems pasižymėti padėjo varžovai, patys įsimušę kamuolį į savo vartus. Sėkmingas žaidimas antrąjame aukšte yra viena iš didžiausių „Astana“ stiprybių, o tai įrodo ir jų rezultatai šį sezoną vietinėse pirmenybėse – smūgiais galva Kazachstano čempionai pelnė 10 iš 32 šio sezono įvarčių.

Kita „Astana“ stiprybė yra jų namų aikštė. Savo stadione Kazachstano čempionai praėjusiame sezone Čempionų lygoje neklupo ir iškovojo tris pergales bei triskart sužaidė lygiosiomis. Vos du taškus per dešimt mačų namuose jie prarado ir šio sezono Kazachstano „Premier“ lygoje. Tuo tarpu išvykoje jie taškus barsto dažniau ir jų šį sezoną prarado aštuonis. Praėjusio sezono Čempionų lygoje jei išvykoje nė karto nelaimėjo ir po tris kartus sužaidė lygiosiomis bei pralaimėjo.

Kazachstano čempionai dažniausiai žaidžia 4-2-3-1 arba 4-4-2 taktiniu išsidėstymu, o pavojingiausiu „Astana“ ekipoje reikėtų laikyti iš Latvijos į Kazachstano čempionų ekipą atvykusį Patricką Twumasi. Iš Ganos kilęs žaidėjas praėjusį sezoną dėl raudonos kortelės turėjo praleisti net šešias Čempionų lygos dvikovas, tačiau per šešis mačus, kai jis galėjo rungtyniauti, jis pelnė keturis įvarčius, o tarp jų buvo ir du įvarčiai per du mačus grupių etape į „Benfica“ ir „Galatasaray“ vartus. Dešinysis atakuojantis saugas, kuris sėkmingai gali rungtyniauti ir kairėje, ir centre, šį sezoną išsiskiria rezultatyviais perdavimais, kurių Kazachstano pirmenybėse jau atliko septynis.

Kitas žaidėjas, į kurį reikia atkreipti dėmesį puolime, taip pat afrikietis – Kongo rinktinės narys Junioras Kabananga. Puolėjas praėjusį pusmetį praleido nuomos pagrindais Turkijoje, kur per septynis mačus pelnė du įvarčius. Kad žaidėjas ten neprarado formos jis įrodė sugrįžęs į „Astana“ ekipą. Sužaidęs vos du mačus jis abejuose pelnė po įvartį.

Ekipos naujokas Agimas Ibraimi taip pat gali būti labai pavojingas. Makedonijos rinktinėje žaidžiantis futbolininkas įprastai žaidžia toje pačioje pozicijoje, kaip ir Twumasi, tad komandos treneris Stanimiras Stoilovas vieną iš šių žaidėjų gali stumti į kairę, ar palikti ant suolo. Tai, kad Ibraimi yra pavojingas puolime įrodo jo statistika praėjusį sezoną Slovėnijoje – per 26 mačus makedonietis pelnė 10 įvarčių bei atliko 8 rezultatyvius perdavimus.

Komandos saugų grandyje išsiskiria du atraminiai saugai – Rogeris Canasas ir Nemanja Maksimovičius. Kolumbietis Canasas šioje šalyje rungtyniauja jau daugiau nei keturis metus, o į „Astana“ jis atvyko jau įrodęs savo meistriškumą „Shakhter Karagandy“ klube. Tuo tarpu Maksimovičius yra vienas iš talentingiausių savo kartos žaidėjų Serbijoje. Už 21-erių metų žaidėją „Astana“ pernai nepagailėjo dviejų milijonų eurų, o šis jau spėjo debiutuoti ir savo šalies nacionalinėje ekipoje, ten sužaisdamas tris mačus.

Gynybos grandį veikiausiai sudarys Kazachstano rinktinėje žaidžiantys Dmitri Shomko ir Sergejus Maly, Bosnijos ir Hercegovinos rinktinėje neseniai debiutavęs Marinas Aničičius bei komandos naujokas Igoris Shitovas. Komandos vartus gina Kazachstane jau šešis metus rungtyniaujantis bei šios šalies pilietybę gavęs patyręs serbas Nenadas Ericas. Patyrusi gynybos linija, kurioje visi žaidėjai yra 26-erių metų ar vyresni, šį sezoną demonstruoja patikimą gynybą ir savo šalies čempionate praleido vos vienuoliką įvarčių, taip pasiekę geriausią rezultatą Kazachstano pirmenybėse.

Komandos forma:

Birželio viduryje „Astana“ du kartus iš eilės nesugebėjo laimėti rungtynių vietinėse pirmenybėse, tačiau panašu, jog komanda į šias rungtynes atvyks tikrai ne prasčiausios formos. Liepą šis klubas iškovojo dvi pergales iš dviejų galimų, o paskutinėse rungtynėse čempionato autsaiderius jie sutriuškino net 5-1.

Trenerio nuomonė:

„Mes turime nieko nebijoti ir pirmiausia žvelgti į save. Analizuodamas varžovų žaidimą nemačiau nė vieno futbolininko, kuris turėtų tris kojas ar rankas, penkias galvas. Visi jie yra tokie pat žmonės, kaip mes. Jie turi kelis nacionalinės rinktinės žaidėjus, mes – taip pat. Todėl nemanau, kad kas nors gali išgąsdinti mūsų žaidėjus. Jeigu rungtyniausime drąsiai ir taip, kaip sugebame, tuomet viskas bus įveikiama.

Viena stipriausių „Astanos“ pusių yra žaidimo organizacija. Vos praradę kamuolį jie stengiasi iškart spausti varžovą ir neleisti jam atakuoti. Tuo metu bent penki ar šeši „Astanos“ žaidėjai skuba atimti kamuolį, neleisdami priešininkui net pagalvoti apie tolimesnę atakos eigą. Jie yra labai gerai atidirbę šią taktiką, todėl ši ekipa praleidžia labai mažai įvarčių: jie yra mažiausiai įvarčių praleidusi komanda Kazachstano čempionate, o ir praėjusiais metais Čempionų lygoje niekam taškų lengvai nedalino. Vienintelėse rungtynėse su Madrido „Atletico“ jie pralaimėjo dideliu skirtumu, bet į jas vyko su 14-15 ne pagrindinės komandos žaidėjų.

Taip pat galima išskirti ir individualius žaidėjus: Patricką Twumasi, taip pat puolėjai Juniorą Kabanangą ar Djordje Despotovičių, kurie tikrai išsiskiria ir yra labai aukšto meistriškumo futbolininkai. Jie taip pat turi labai stiprų legionierių aikštės viduryje – Rogerį Canas, kuris organizuoja visą komandos žaidimą. Tai yra gerai subalansuota komanda, kuri turi ir puikių vietinių žaidėjų: Tanatą Nusserbajevą ar naujoką Azatą Nurgalievą, kurie puikiai integruojasi į šį legioną“, - prieš rungtynes kalbėjo „Žalgirio“ treneris Valdas Dambrauskas.

Ko tikėtis pirmojoje dvikovoje:

Norėdami patekti į kitą etapą „žalgiriečiai“ negali pralaimėti pirmųjų rungtynių namuose. „Astana“ savo namuose žaidžia daug geriau nei išvykose, tad pralaimėjus savo stadione, galimybės patekti į kitą etapą būti itin minimalios.

Po praėjusio sezono „Astana“ išlaikė daugumą savo pagrindinių žaidėjų, o Kazachstano pirmenybėse jie po dvidešimties turų artimiausius konkurentus lenkia jau dešimties taškų persvara. Pernai patekę į Čempionų lygos grupių etapą, jie šiais metais tikisi pakartoti panašų pasiekimą, tad rungtynėse prieš „Žalgirį“ jie atvyks siekti tik pergalės.

„Žalgirio“ ekipos žaidimas turėtų priminti tą, kurį jie demonstravo pernai su „Malmo“. Valdo Dambrausko auklėtiniai vargu ar bandys žaisti atvirą futbolą, pirmiausia galvodami apie savo vartų saugumą ir progų ieškodami kontraatakose.

Įdomūs faktai apie varžovus:

Iš vienuolikos rungtynių išvykoje Europos turnyruose, „Astana“ iškovojo vos dvi pergales. Tiesa, abi šios pergalės buvo iškovotos trijų įvarčių skirtumu – 4-1 prieš „Pyunik“ ir 3-0 prieš „AIK“;

Pergalės išvykose Europoje „Astana“ neiškovojo jau septynias dvikovas iš eilės, tuo tarpu namuose jie nepralaimi jau šešių mačų paeiliui;

„Astana“ ekipoje net 13 žaidėjų pastaruoju metu vilkėjo savo šalies nacionalinės rinktinės marškinėlius. Aštuoni iš jų žaidė Kazachstano rinktinėje, o po vieną Baltarusijos, Makedonijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Kongo ir Serbijos;

Kazachstano čempionų gretose žaidžia devyni legionieriai: du žaidėjai iš Serbijos bei po vieną Kolumbijos, Ganos, Rusijos, Baltarusijos, Makedonijos, Bosnijos ir Hercegovinos ir Kongo atstovą;

Savo šalies čempionate „Astana“ vos kartą neiškovojo daugiau nei 50% pergalių sezone – antraisiais klubo gyvavimo metais, kai per 32 dvikovas klubas iškovojo 14 pergalių;

Nors klubas gyvuoja vos septynerius metus, per šį laikotarpį „Astana“ jau yra turėjusi dešimt trenerių. Ilgiausiai šiame poste išsilaikė būtent dabartinis treneris Stanimiras Stoilovas, kuris klube dirba kiek daugiau nei dvejus metus;

Nemanja Maksimovičius yra brangiausias „Astana“ pirkinys klubo istorijoje – už jį buvo sumokėta 2 milijonų eurų suma. Milijoną eurų 2014 metais Kazachstano ekipa buvo išleidusi už Atanasą Kurdovą, tačiau vos po metų, per sezoną įmušęs šešis įvarčius, bulgaras buvo atleistas. Tai vieninteliai žaidėjai, už kuriuos ši ekipa nepagailėjo bent milijono eurų;

 

Čempionų lygos antrojo kvalifikacinio etapo rungtynės liepos 13 dieną:

20:15 „Žalgiris“ – „Astana“

Tautvydas Sakalauskas

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...