"Man Utd": Veiksmo filmų stiliaus pirkinys © Eurofootball.lt
Kaip jau pranešėme anksčiau, amerikiečių magnatas Malcomas Glazeris įsigijo kontrolinį "%c00040" klubo akcijų paketą, o dabar savo akcijų skaičių padidino iki 75,7%, leidžiančių jam padaryti klubą privačia įmone. Maža to, vakar oficialūs pasiūlymai parduoti savo dalį buvo išsiųsti ir visiems likusiems akcininkams.

Šiaip, net jei Glazeris ir negaus daugiau nė vienos akcijos, jis turi visas priežastis džiaugtis savimi. Nekalta idėja nusipirkti brangiausią pasaulio klubą, pirmąkart paskelbta praėjusių metų spalį, praktiškai virto realybe. Juk jau turimo paketo Glazeriui užteks, kad nuimti likusias akcijas iš Londono fondų biržos pardavimų ir pamėginti inicijuoti klubo juridinio statuso pakeitimą (kitais žodžiais, kalba eina apie "Man Utd" pavertimą individualia įmone, kas magnatui praktiškai leistų laisvai naudotis klubo aktyvais, įskaitant žaidėjus ir stadioną).

Tiesa, tai Glazeriui tai padaryti bus sunku: bet kuris ir likusių akcininkų, jei jis turi bent 5 procentus nuo visų akcijų, gali teismui apskųsti tokias reformas. Ir galime patikinti, kad norinčiųjų paduoti į teismą tikrai atsiras: antigleizeriška kampanija įgauna apsukas su kiekviena diena, o akcininkai iš "Man Utd" sirgalių tarpo ketina eiti iki galo.

Kitas reikalas, jei amerikiečiui pavyks padidinti savo akcijų paketą iki 90 procentų: tokiu atveju jis savo rankose sukoncentruos absoliučią klubo valdžią. Sirgalių tokia perspektyva niekaip netenkina, ir pastarosiomis dienomis daugelis jų apsijungė į akcininkų grupę Shareholders United, kuri imasi visų priemonių, kad išlaikyti kritinius 10,5 procento.

Šokas biržoje

Kalbama, kad Glazeris domėtis "MU" pradėjo praėjusių metų rudenį. Bet iš tiesų pirmąjį žingsnį multimilijonierius iš Floridos žengė dar 2003-ųjų metų kovą, kai įsigijo pirmuosius 2,9 procento klubo akcijų. Tuomet šis pirkinys buvo traktuojamas, kaip kukli investicijia, ir į ją mažai kas kreipė dėmesį. Tačiau iki 2004-ųjų spalio Glazerio akcijų paketas išaugo iki 28,1 procento. Tuomet jis pagal paketo dydį jau buvo antras "Man Utd" akcininkas po airių kompanjonų McManuso jaunesniojo ir Magniero (kartu jiems priklausė 28,7%). Ir būtent tada, Glazeris pirmąkart, kol kas neoficialiai, pasiūlė išpirkti kontrolinį akcijų paketą. Šią idėją Mančesterio klubo direktorių taryba ryžtingai atmetė.

Jau po dviejų mėnesių Glazeris vėl ėmė pulti. Ir vėl "Man Utd" vykdantysis direktorius Davidas Gillas direktorių tarybos vardu atsisakė, pažymėdamas - potencialaus savininko verslo plano realizavimas privers klubą iki ausų įklimpti skolose.

Užsispyręs Glazeris nenusiramino, ir vasarį pateikė pasiūlymą Nr.3, paremtą nauju, detalesniu klubo vystymo planu, kurį direktorių tarybą įvertino, kaip "labiau patrauklų" (net ir išlikus tam faktui, kad galimų skolų suma vis dar glumino). Prasidėjo derybos: Glazeriui pasiūlyta arba "padidinti sumas", arba nustoti bandyti įpirkti klubą. Be to, jam buvo nustatytos konkrečios sąlygos ir terminai, kuomet galėjo įvykti sandoris.

Tolimesni įvykiai klostėsi Holivudo "block-buster'ių" stiliuje. Gegužės 10 dieną Magnierui ir McManusui jaunesniajam buvo pranešta apie Glazerio pasiūlymą išpirkti jų akcijų dalį už 227 milijonus svarų. Verslininkai greitai paskaičiavo, kad jų grynasis pelnas šiuo atveju sudarys 92 milijonus, ir tai airių kompanjonams tapo daugiau nei įtikinamu argumentu. Dabar Glazeriui beliko per 24 valandas surinkti ir pervesti būtiną sumą. Ir jis tai spėjo padaryti iki termino likus dviems minutėms!

Kuomet praėjusį pirmadienį Londono fondų birža pradėjo darbą, išaiškėjo, kad gudriajam amerikiečiui, neleidusiam laiko veltui, priklauso daugiau nei 75 procentai "Manchester United" akcijų. Tai sukėlė šoką.

Ar tikrai jau tokia baisi ta skolų duobė?

Turtingiausiųjų JAV žmonių sąraše, kartą į mėnesį publikuojamame Forbes žurnale, Glazeris užima "tik" 584-ąją eilutę. Magnato, valdančio prekybos centrų tinklą, o taip pat investuojančio lėšas į įvairiausius projektus, turtas yra vertinamas 1,1 milijardo dolerių. Žinoma, nemažai, tačiau, pažiūrėjus iš kitos pusės, ne tiek ir daug, jei jau nusprendei pirkti "Man Utd".

Anot "Sunday Times" informacijos, galutiniai 790 milijonų dolerių, kuriuos Glazeris sumokėjo už klubą, yra iš trijų šaltinių. Tai, pirmiausia, yra pačio magnato lėšos - maždaug 272 milijono. Dar 265 milijonų - tai paskola, kurią jis gavo banke JP Morgan. Paskolos kasmetinės išmokos siekia 18,5 milijonų (51 tūkstantis per dieną!). Ir galiausiai dar 275 milijonus Glazeris pasiskolino iš Niujorko investicinio triumvirato, į kurį įeina fondai Citadel, Och-Ziff Capital Management ir Perry Capital. Jei skaičiuoti bendrai, tai norint gražinti skolas, magnatas turės mokėti po 126 tūkstančius svarų (231 tūkstantį dolerių) per dieną!

"Tu man buvai viskuo. Lik sveikas, "Man Utd"! Ilsėkis ramybėje!" - šie žodžiai užrašyti ant plakato, kurį sirgaliai išvyniojo praėjusį sekmadienį, "raudonųjų velnių" rungtynėse su "Southampton". Tuomet situacija dar nebuvo iki galo aiški, tačiau tūkstančiai "Man Utd" fanatų jau buvo įsitikinę: atėjo nelaimė.

"Glazeris gavo klubą, neturėjusį nė cento skolos, ir tuojau pat užkabino ant jo sunkiai suvokiamų 126 tūkstančių per dieną naštą!", - nepasitenkinimą reiškia Shareholders United viceprezidentas Seanas Bonesas. - "Jo pasiūlytas verslo planas nesuveiks esant bet kokioms aplinkybėms, ir todėl mes padarysime viską, kad šis amerikietis negalėtų imtis jo vykdymo".

Visgi, antigleizeriškai nusiteikę fanai greičiausiai kažkiek sutirština spalvas. Užtenka pažiūrėti į kitus Anglijos lygos grandus, kad suprasti, jog futbolo klubo skolos - mūsų laikais praktiškai neišvengiama realija. Pavyzdžiui naujasis "Arsenalo" stadionas - "Emirates Stadium", pavadintas pagrindinio rėmėjo vardu, klubui atsieis 357 milijonų svarų. Ir šiuos pinigus londoniečiams, žinoma, teko skolintis. Bet dėl šių skolų isterijų Londono klubo fanų stovykloje nekyla.

Vienaip ar kitaip, "Man Utd" vadovybėje visi įsitikinę, kad šiandieninės sirgalių demonstracijos yra laikinas reiškinys. Štai ką pasakė vienas iš aukštas pareigas Mančesterio klube vykdančių darbuotojų tam pačiam "Sunday Times":

"Panašios problemos mums kilo prieš kelerius metus, kuomet klubą bandė įsigyti žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdockas. O po to viskas nusiramino. Tų, kas kategoriškai nusiteikę prieš klubo pardavimą, yra absoliuti mažuma - iš tiesų ne daugiau nei 1 procentas nuo visų klubo sirgalių. O Glazeryje asmeniškai aš matau du trūkumus, kurie kol kas trukdo jam išsikovoti fanų pagarbą: jis nelabai ką supranta futbole ir yra nemalonios išvaizdos."

Protesto akcijos

"Man Utd" sirgaliai ir iš tiesų nepavargsta juoktis iš Glazerio išvaizdos, kuri jiems primena trolį. O kas jau dėl tvirtinimo, kad nepatenkintų ne taip jau ir daug, tai šio teiginiu galima suabejoti. Anot britų žiniasklaidos, Glazeriui oponuojančios grupės Shareholders United narių skaičius per pastaruosius porą mėnesių padidėjo 50% ir sudaro jau apie 30 tūkstančių.

"Dabar į mūsų gretas kiekvieną dieną įstoja iki tūkstančio žmonių.", - sako Seanas Bonesas. - "Tai teikia vilties. Mes tikime, kad sugebėsime klubą grąžinti sau. Net jei tam prireiks dviejų - trijų metų."

Mančesterio ekipos sirgalius erzina viskas, kas susiję su jų klubo pardavimu. Pavyzdžiui, prieš kelias dienas Glazerio sūnus - Joelas - viename iš interviu pasake, kad visa jų šeima jau daugelį metų esanti ištikima "Man Utd" gerbėja. Atsakymas - nepasitenkinimų banga.

"Šis pareiškimas - spjūvis į veidą tikriesiems "Man Utd" fanams.", - pareiškė vienas iš Nepriklausomos Mančesterio klubo sirgalių asociacijos vadovų Markas Longdenas. - "Nejaugi šis vaikinas mano, kad kažkas jo žodžius priims už gryną pinigą?!"

Įvairiausios iniciatyvinės grupės jau ruošia visokeriopas protesto akcijas. Pavyzdžiui, tos pačios Nepriklausomos asociacijos nariai ketina į šeštadienines Anglijos Futbolo Asociacijos taurės finalo rungtynes ateiti apsirengę juodais rūbais ir su juodomis vėliavomis. Kitas, kur kas radikaliau nusiteikęs sirgalių susivienijimas planuoja visai nutraukti finalines rungtynes, o kartu ir keletą "Man Utd" rungtynių kito sezono Čempionų lygoje, kad pasiekti klubo pašalinimą iš šio turnyro dalyvių sąrašo. "Tai yra karas! O karo metu visos priemonės yra pateisinamos.", - įsitikinęs šio susivienijimo aktyvistas, nenorėjęs atskleisti savo tapatybės. - "Mes nenurimsime, kol Glazeris nepaliks mūsų klubo ramybėje".

Bet labiausiai veiksmingu atrodo Shareholders United kreipimasis į "Manchester United" fanus visame pasaulyje, ir jų raginimas susilaikyti nuo bet kokių produktų su klubo simbolika įsigyjimo (niekam nėra paslaptis, kad atributikos pardavimas sudaro solidžią Mančesterio klubo biudžeto dalį).

"Jei mes nepirksime atributikos, o taip pat prieš rungtynes - alaus ir valgio "Old Trafford" stadione ir jo apylinkėse, tai bus rimtas smūgis Glazerio kišenei." - mano Seanas Bonesas. - "Pajamos, gautos iš viso šito pardavimo, sudaro beveik trečdalį visų klubo uždirbamų pinigų. Taip pat reikia boikotuoti pagrindinių "MU" rėmėjų - Vodafone, Nike, Budweiser, Anheuser-Busch ir Audi - prekes ir paslaugas."

Kas laukia Premier lygos?

Sirgaliai yra vedami emocijų. Tuo tarpu analitikus kankina kitas klausimas: kokiu būdu Glazeris ketina išnaudoti "melžiamą karvę" kurios vardas "Manchester United"? Kaip ir iš ko jis ketina užsidirbti? Štai keletas variantų:

- bilietų kainų pakėlimas (šiaip, tai jau padarė ir ši direktorių taryba);

- kontraktų su dviem didžiausiais rėmėjais - Nike (303 milijonai svarų per 13 metų) ir Vodafone (36 milijonai per 4 metus) - atnaujinimas;

- naujojo rėmėjo paieška tam, kad tinkamai išlaikyti "Man Utd" namų areną - "Old Trafford" (gali sąlygoti stadiono pervardinimą, o tai kiekvienam Mančesterio sirgaliui yra blogiau nei maro epidemija);

- klubo politikos komercijos srityje peržiūrėjimas ir efektyvesnių jos krypčių paieška;

- artimų santykių su amerikietiškojo futbolo komanda Tampa Bay "Bucaneers", priklausančios Glazeriui, užmezgimas;

- pasitraukimas iš kolektyvinės sutarties, ir savarankiška paieška tų, kas norėtų turėti ekskliuzyvines teises transliuoti "Man Utd" rungtynes.

Paskutinysis punktas - pats pelningiausias, ir jis tiesiogiai įtakoja finansinį Anglijos Premier lygos gerbūvį, kuri pagal sutartį su klubais savarankiškai parduoda teises į visas jų rungtynes, kaip vidaus, taip ir tarptautines. Pasibaigus sezonui pelnas dalinamas tarp visų klubų. Suprantama, kad iš susitarimo pasitraukus "Man Utd", likusių rungtynių kaina žymiai kristų.

Artimiausioje ateityje, šiaip, kažin ar ko nors reikėtų bijoti. Tam kad būtų nutrauktas esantis susitarimas, galiojantis dar du metus, reikia sutikimo mažiausiai iš 14 Premier lygos klubų.

"Premier lygos prezidentui nelemta šokti pagal Glazerio dūdelę, - pareiškė "Newcastle" bosas Freddy Sheppardas. - "Anglijos Premier lygos transliacijų pardavimas yra visų 20 klubų susitarimo reikalas, ir nesvarbu, kiek turtingas ir galingas yra naujasis "Man Utd" savininkas. Glazeriui teks su tuo susitaikyti."

Nuo savęs pridėsim - mažiausiai dviems metams. Tačiau kažin, ar šis terminas rimtai įbaugins amerikiečių magnatą. Abejonių tuo, kad produktas pavadinimu "Manchester United" viso pasaulio televizijos kompanijose turės aukštą paklausą, nekyla. Bet štai, kas bus su Premier lyga, jei po dviejų metų ji neteks vienos patraukliausių "vitrinų"?

Pagyvensim - pamatysim. Juolab, kad įvykiai klostosi itin greitai.