N. Kesminas: paskutinis šansas belgams ir didžiausias kroatų minusas © Sportimage/PA Images nuotr.

Sporto komentatorius Nerijus Kesminas socialiniame tinkle analizavo pasaulio čempionato F grupę.

„Garsių europiečių patirtis, patrauklus akiai futbolas iš Šiaurės Afrikos ir jaunų kanadiečių veržlumas. Tokia bus Katare startuojančio pasaulio futbolo čempionato F grupė.

Belgija. FIFA reitingas - 2.

Privalumai. Elitinė futbolo kokybė ir aiški, nusistovėjusi koncepcija. Ispanas Roberto Martinezas prie komandos vairo ir jo 3-4-3 schema aikštėje veikia jau septintus metus. Belgiško futbolo „Auksinės kartos“ žvaigždės vis dar aikštėje ir vis dar sugeba gantuoti stabiliai solidžius rezultatus.

Trūkumai. Prieš pat čempionatą daugiausiai kalbama apie Romelu Lukaku sveikatos būklę - puolėjas pakviestas į rinktinę, nors tikėtina, kad žaisti galės tik nuo atkrintamųjų varžybų pradžios. Situacija, kurios gal ir neverta dramatizuoti - Tautų lygos turnyre R.Lukaku pakeitęs Michy Batshuayi įmušė triskart ir buvo rezultatyviausias belgų komandoje.

Yra dar „raudonųjų velnių" kapitono Edeno Hazardo karjeros keblumai. Madrido „Real“ komandoje šį sezoną jis beveik nežaidžia, ir R.Martinezui lieka išvedžioti apie tai, kad futbolininkas intensyviai treniruojasi, o grįžęs į rinktinę „yra labai pozityvus“. Kad ir ką tai reikštų.

Vis dėlto grėsmingiausias pavojus, tykantis belgų, turbūt slypi kitur - jie sensta. Svarbias pozicijas komandoje užimantiems vartininkui Thibaut Courtois, gynėjams Toby Alderweireldui, Janui Vertonghenui, Thomas Meunier, saugams Axeliui Witseliui ir Kevinui De Bruynei, puolėjui E.Hazardui jau per trisdešimt, R.Lukaku ir M.Batshuayi - 29-eri. Kai kuriems jų tai paskutinis šansas tapti pasaulio čempionu, kitiems - vienas paskutinių.

Kaip tiksliai pastebėjo E.Hazardas, juos jau dešimt metų vadina auksine karta, o jie dar nieko nelaimėjo.

Kapitonas pridūrė, kad būtų gerai paradoksą pašalinti. O tai reiškia, kad komandos veteranus slėgs kaip niekada didelė įtampa.

Numanomas lyderis. K.De Bruyne. Belgiško puolamojo gaivalo epicentras, aišku, vėl bus jis. Juolab kad dabar „Manchester City“ belgas įgijęs formą, kuri yra artima geriausiems jo laikams.

Kanada. FIFA reitingas - 41.

Pranašumai. „Šis vaikinas padarė viską“, - liedamas šampaną treneriui Johnui Herdmanui ant galvos po rungtynių su Jamaika, garantavusių pirmą vietą - aplenkus JAV ir Meksiką - CONCACAF zonos atrankos į pasaulio čempionatą turnyre į televizijos kamerą šūktelėjo vartininkas Milanas Borjanas.

Kanadoje niekas neabejoja, kad pagrindinis stebuklingos ir ne tas žodis kokios netikėtos sėkmės istorijos kūrėjas yra J.Herdmanas - anglas, kažkada treniravęs Naujosios Zelandijos ir Kanados moterų rinktines bei skaitęs paskaitas sporto medicinos temomis. Treneris, kuris kanadietiško futbolo plastiliną suminko taip, kad šis lengvai prisitaiko prie bet kurio varžovo. O Katare „Les Rouges“ neišvengiamai bus priversti taikytis prie visų varžovų.

Ką Kanada turi dar? Labai įdomų atakuojančių žaidėjų derinį. Devynis įvarčius Prancūzijos čempionate šį sezoną jau įmušusį „Lille“ puolėją Jonathaną Davidą. „Brugge“ tandemą, kuriam atstovauja Cyle'as Larinas su Tajonu Buchananu. Stepheną Eustaquio iš „Porto“ aikštės viduryje. Ir, žinoma, Alphonso Daviesą iš Miuncheno „Bayern“. Vyresnis nei 25-erių šiame sąraše - tik C. Larinas.

Trūkumai. Gynybinis jų futbolininkų derinys ne toks įdomus kaip puolamasis. Todėl manytina, kad varžovai ras galimybių pasismaginti prie M.Borjano vartų.

Dar svarbesnis momentas - katastrofiškas patirties stygius. Į pasaulio čempionatą Kanada pateko po 36 metų pertraukos. Dabartiniai žaidėjai saviškių pasaulio pirmenybėse net per televiziją nėra matę -1986-aisiais jau gimęs buvo tik komandos kapitonas Atiba Hutchinsonas.

Numanomas lyderis. A.Daviesas. Net nepaisant to, kad prieš porą savaičių gautą traumą jis gydysis iki pat čempionato pradžios. Kitaip nei Miunchene, rinktinėje A.Daviesas dažniau žaidžia ne krašto gynėjo, o krašto saugo pozicijoje. J.Davidas ir C.Larinas muša daug įvarčių, bet jų efektyvumas stipriai priklauso nuo A.Davieso reidų aikštės krašte ir perdavimų į pavojingas zonas.

Marokas. FIFA reitingas - 22.

Pranašumai. Šiuo metu tai neabejotinai simpatiškiausia Afrikos rinktinė. Atrankos į Katarą turnyre ji laimėjo septynerias rungtynes iš aštuonerių, įmušė 25 įvarčius, praleido tik tris.

Komandos branduolys - stiprūs Europos klubuose žaidžiantys futbolininkai. Kai kurių - vartininko Yassine'o Bounou, gynėjų Achrafo Hakimi, Noussairo Mazraouhi, Romaino Saiso, saugo Hakimo Ziyecho, puolėjo Youssefo En Nesyri - pavardės žinomos net ir tiems sirgaliams, kurie futbolu domisi gana paviršutiniškai.

Trūkumai. Prieš tris mėnesius jie buvo priversti vykdyti rūmų perversmą: į trenerio poziciją vietoj iš pareigų atleisto bosnio Vahido Halilhodžičiaus atėjo Walidas Regragui.

Buvęs ilgametis Maroko rinktinės žaidėjas šiemet nuvedė Kasablankos „Wydad“ iki stipriausio Afrikos klubo titulo ir, suprantama, šalies futbolą pažįsta ne iš nuogirdų, bet, norint perstumdyti figūras aikštėje, laiko treneriui trūko. Kontrolinėse rungtynėse su Čile ir Paragvajumi rugsėjį tai buvo pastebima: W.Regragui nėrė į optimalaus varianto paieškas - bandė ir schemą 4-3-3, ir 4-2-3-1.

Katare turbūt bus nelengva. Kita vertus, taip, kaip prie V.Halilhodžičiaus, kuris riejosi su žaidėjais sėkmingiau nei rikiavo juos aikštėje, blogiau tikrai nebus.

Kitos bėdos: H.Ziyechas - epizodinis žaidėjas Londono „Chelsea“ taktinėse schemose. Y.En Nesyri Sevilijoje žaidžia, švelniai tariant, neišraiškingai, o šis faktas reiškia, kad devintojo numerio pozicija tapo probleminė.

Numanomas lyderis. A.Hakimi. Krašto gynėjai nedažnai taip apibūdinami, bet „Atlaso liūtų“ komandoje padėtis būtent tokia. „Paris St.Germain“ gynėjas savo flange ne tik siautėja nuo vėliavėlės iki vėliavėlės, bet stabiliai nudžiugina Maroko sirgalius savo paties įvarčiais.

Kroatija. FIFA reitingas - 12.

Pranašumai. Po to, kai „Vatreni“ 2018-aisiais tapo pasaulio vicečempionais, juos kurį laiką purtė žaidybinė drebligė. Šiemet jie plačiai išskleidė sparnus: Tautų lygos turnyrą baigė keturiomis pergalėmis iš eilės - prieš Prancūziją, Austriją, dukart prieš Daniją - ir pateko į finalo ketvertą.

Treneris Zlatko Daličius rado efektyvių taktinių sprendimų. Gynybos širdyje garbaus futbolui amžiaus Dejaną Lovreną ir Domagojų Vidą pakeitė jauni ir greiti Joško Gvardiolis bei Josipas Šutalo, o tai suteikia galimybę 37 metų Lukos Modričiaus kojoms mažiau vargti ginantis, o galvai - skirti daugiau dėmesio kūrybai.

Trūkumas. Apatiniame ir viduriniame aikštės trečdaliuose jie turėtų susitvarkyti. Viršutinis kelia abejonių - net ir efektyviausią kroatų puolėją Andrejų Kramaričių vargu bau ar galima vadinti įvarčių mašina.

Numanomas lyderis. L.Modričius. Vis dar jis. Iš 2018-ųjų sidabrinės komandos superherojų karjerą rinktinėje baigė tik Ivanas Rakitičius. Aplink L.Modričių vis dar yra Marcelo Brozovičius, Ivanas Perišičius, Mateo Kovačičius, o per pastaruosius porą metų smagiai ūgtelėjo būrelis gabaus jaunimo. Kroatų superkapitonui lieka tik sužaisti geriausią savo futbolą.

Verdiktas. Žavi kompanija. Tai leidžia spėti, kad prieš paskutinį, trečią, turą gali susiklostyti situacija, kai aišku, jog nieko neaišku.

Vis dėlto realiausia, kad dėl pirmosios vietos kovos europiečiai. Šansai - 50 prieš 50. Tokioje situacijoje lieka spėti. Spėju: Belgija - pirma, Kroatija - antra.

Marokietiškos kokybės ir patirties turėtų užtekti bent trečiajai pozicijai užimti. Kanada... Jie bus greiti ir gerąja prasme įsiutę, bet mitrios kojos dažnai neprilygsta žaidybinei išminčiai.

„Les Rouges“ laikas galbūt ateis po ketverių metų, kai pasaulio pirmenybes kanadiečiai rengs kartu su JAV ir Meksika. Šiemet - per anksti? Gal sakykime kitaip: šįkart jų tiesiog nepagailėjo burtai.