Naujasis "Žalgirio" fizinio parengimo treneris M.Čeliauskas: perkame specialią aparatūrą

Po ilgokos pertraukos „Žalgirio“ futbolo klube ir vėl darbuosis fizinio rengimo specialistas. Žalgiriečių baterijas prieš sezoną įkraus ir visus metus jas prižiūrės 31 metų šilutiškis Marius Čeliauskas. Nuo 2011 m. Nacionalinėje futbolo akademijoje dirbęs atletinio rengimo specialistas užtikrino, kad yra pasirengęs iššūkiams.

„Užaugau Šilutėje, dešimt metų lankiau futbolo mokyklą, tai buvo mano pats didžiausias ir rimčiausias pomėgis. Perėmiau jį iš tėčio Rimanto, kuris buvo (ir yra) futbolo treneris. Tad meilė futbolui pas mane yra nuo pat vaikystės, – teigė naujasis „Žalgirio“ trenerių štabo narys. – Baigęs mokyklą įstojau į Lietuvos Sporto Universitetą. Pirma specialybė buvo futbolas, o antrąja pasirinkau fizinio rengimo trenerio specializaciją. Tuo metu šią discipliną dėstė jau amžiną atilsį Aleksas Stanislovaitis. Būtent jis mane ir uždegė meile šiam darbui. Supratau, kad ateityje noriu specializuotis būtent fizinio rengimo, o ne futbolo trenerio veikloje. 2011 m. dar studijuojant universitete mane pakvietė Nacionalinė futbolo akademija. Paskutinius septynerius metus praleidau akademijoje, dirbau su jos auklėtiniais, įvairiomis šalies jaunimo rinktinėmis bei su futbolo teisėjais“.
 
-Mariau, ar nekils keblumų dirbant futbolo klube, su vyresnio amžiaus futbolininkais?
 
-Manau, kad darbo specifika yra aiški, ji pernelyg nesiskirs ir dirbant klube. Kiekvienas žmogus turi savo stipriąsias ir silpnąsias vietas organizme, jas ištyrus darbas yra sistemizuojamas ir sprendžiama ką toliau su tuo žmogumi daryti. Tad iš esmės net nėra svarbu, su kurios sporto šakos atstovais tenka dirbti. Įsigilinus į tos sporto šakos specifiką galima būti atletinio rengimo treneriu.
 
Bet mano esminis privalumas, kad aš pats esu atėjęs iš futbolo, o ta patirtis man suteikia daug svarių argumentų. Puikiai suprantu futbolo specifiką, tad darbas klube manęs tikrai negasdina. Dirbau ir su jaunimu, ir su suaugusiais, ir su užsieniečiais, dirbau ir individualiai su įvairiais žmonėmis, tad esu pasirengęs darbui ir su žalgiriečiais. Manau, kad bus labai įdomi patirtis ir tuo pačiu – labai didelis iššūkis. Tiesą sakant, aš ir pats ieškojau naujų iššūkių, tad labai džiaugiuosi, kad jį pasiūlė būtent „Žalgiris“.
 
-Populiari nuomonė, kad fizinio rengimo treneris daugiausiai darbuojasi prieš sezoną, kai futbolininkai ruošiasi čempionato kovoms, bėgioja krosus, atlieka jėgos pratimus ir pan. O kaip yra iš tiesų? Kokios šio specialisto funkcijos?
 
-Mano darbas prasideda planavimu – komandiniu ir individualiu, skirtu kiekvienam žaidėjui. Tai yra pagrindinė iš visų veiklos rūšių. Planavimas vyksta kartu su vyriausiu treneriu ir visu jo štabu. Atletinio rengimo treneris yra atsakingas už energetines kryptis, jis sprendžia koks krūvis turi vyrauti vieną ar kitą dieną. Kitas momentas – žaidėjų sekimas, krūvio kontrolė. Yra įvairūs metodai. Mes kitą sezoną pasirinksime GPS sistema pagrįstą krūvių sekimą, matysime kiek ir kokių veiksmų žaidėjas atlieka treniruotėse ir rungtynių metu.
 
Be abejo, planus reikia įgyvendinti. Aš būsiu atsakingas už fizinę dalį, už komandos atliekamus fizinius veiksmus bei už individualų darbą su futbolininkais. Reikia įsigilinti į kiekvieno komandos nario specifiką, jo amžių, treniruotumą, patirtas traumas, suprasti kokį krūvį jis gali gauti, kaip po jo atsigauna ir pan.
 
Informacijos apdorojimas yra labai svarbus niuansas. Be abejo, tam naudosime moderniausią kompiuterinę techniką. Mano tikslas – optimizuoti procesą, kad visi būtų aukščiausioje, geriausioje kondicijoje, kai mums to reikės.
 
-Fizinio rengimo trenerių netrūksta krepšinio klubuose, bet Lietuvos futbolo komandose jų nėra daug. Kodėl?
 
-Atletinio rengimo specialybė Lietuvoje, ypač futbole, nėra populiari. Žinome, kad ir „Žalgiris“ pastaruosius kelis metus neturėjo fizinio rengimo trenerio. Nežinau, kodėl taip yra, nes mano įsitikinimu, tokios srities specialistai yra labai reikalingi ir naudingi. Gal kai kurie treneriai nenori savo komandose turėti fizinio rengimo specialistų, nes žino, kad gali tekti išklausyti kitokią nuomonę. Bet galiu tik pasidžiaugti, kad naujasis „Žalgirio“ vyriausias treneris Aurelijus Skarbalius supranta fizinio rengimo specialistų svarbą. Jis daug metų žaidė ir treniravo Danijoje, tad tikrai žino, kokia svarbi ši funkcija. Jis pats nusprendė mane pasikviesti, tad esu labai laimingas ir dėkingas jam už tai.
 
-Ar teko su Aurelijum dirbti anksčiau?
 
-Iki šiol buvau matęs jį tik seminaruose bei mokymuose, asmeniškai jo nepažinojau. Bet kai sužinojau, kad manimi domisi „Žalgiris“, mes susiskambinome, rimtai pasikalbėjome, sudėliojome taškus ir pasirašėme sutartį.
 
-Kokie bus pirmi darbai?
 
-Procesas jau prasidėjo. Perkame specialią aparatūrą, deriname pasirengimo sezonui planus, turėjome susitikimus su vyr.treneriu, sudėliojome tam tikrus prioritetus, bet planavimo procesas dar nebaigtas.
 
O artimiausia užduotis – parengti žaidėjams namų darbus. Į pirmą treniruotę susirinksime sausio 8 dieną, bet norime, kad futbolininkai iki tol dirbtų individualiai ir į treniruočių stovyklą atvyktų jau tinkamai pasirengę fiziškai. Todėl aš paruošiu tam tikras užduotis. Jos bus skirtos visiems, tai bus saugus krūvis, tinkamas kiekvienam, bet jį gavę žaidėjai į pirmą treniruotę atvyks būdami žymiai geresniame stovyje. Tai labai svarbu, nes pasirengimas sezonui truks vos 7 savaites, per tą laiką sužaisime nemažai kontrolinių rungtynių, teks sulipdyti kolektyvą, nes bus daug naujų žaidėjų. Tad norime, kad žaidėjai atvyktų į Vilnių jau tinkamai pasiruošę.
 
-Koks darbo planas pasirengimo ciklo pradžioje?
 
-Pirmą savaitę futbolininkų laukia specialūs testai, po kurių matysime kas ir kaip yra pasirengęs. Nustatysime žaidėjų galingumo ir ištvermės rodiklius, galėsime į darbą įjungti ir naujausią stebėjimo sistemą. Per tuos testavimus matysime ką futbolininkai nuveikė atostogų metu, kaip jiems sekėsi. Testavimai bus ne vienkartiniai, o periodiniai, nustatysime tam tikrą laiką. O paskui vyks pasiruošimas – įvadinis blokas ir taip toliau.
 
Manau, kad visi žaidėjai yra profesionalai, jie turi patys rūpintis savo kūnu, organizmu. Jie turi paimti iš trenerių visa kas geriausia, bet tik nuo jų priklauso, kaip jie įsavins tas žinias. Bet aš manau, kad aikštėje žais tik geriausiai pasiruošę ir profesionaliausią požiūrį demonstruojantys futbolininkai.
 
-Pastaruosius kelis metus „Žalgirio“ trenerių štabe fizinio rengimo specialisto nebuvo. Ar praėjusiame sezone stebint komandos žaidimą jautėsi, kad futbolininkams kažko trūksta?
 
-Kadangi su komanda praėjusį sezoną nedirbau, nežinau kaip ji ruošėsi sezonui, tad būtų neetiška kažką kritikuoti. Vis dėlto, mano manymu bendrai visas Lietuvos futbolas susiduria su fizinio rengimo problemomis, nes klubuose tam akivaizdžiai per mažai skiriama dėmesio. Yra išimčių, bet tai tikrai yra apleista veiklos sritis. Aš manau, kad kiekviename klube yra reikalingas žmogus, kuris prižiūrėtų futbolininkų fizinio rengimo procesą.
 
Fizinis pasirengimas – tai yra futbolininko potencialas. Tačiau tik pats futbolininkas rungtynių metu gali tuo potencialu pasinaudoti, Arba nepasinaudoti. Tai lemia jo vidinė motyvacija, futbolo supratimas, žaidimo išmanymas, techniniai įgūdžiai. Kartais gali atrodyti, kad žaidėjai yra prastai pasiruošę fiziškai, lėti, neištvermingi, bet galbūt jiems paprasčiausiai trūksta vidinės motyvacijos prisiversti žaisti iš visų jėgų. Kalbant apie „Žalgirį“, gali būti, kad futbolininkams būtent ir kilo problemų ne su fiziniu pasirengimu, o su motyvacija. Kai tiek metų viską iš eilės laimi, ateina laikas, kai paprasčiausiai nebelieka stimulo siekti naujų pergalių.
 
Be to, pastebėjau, kad pernai „Žalgiriui“ kildavo daug problemų žaidžiant ant natūralios dangos. Tai jau yra fizinio rengimo niuansas. Kitą sezoną mes ruošimės taip, kad futbolininkams nebūtų jokio skirtumo tarp žaidimo ant sintetikos ir žolės. Toks yra šiuolaikinis futbolas, turėsime prie to prisitaikyti, naudosime specialias metodikas, kurios padės sklandžiai pereiti nuo žaidimo ant dirbtinės dangos prie natūralios.