Pasaulio čempionatų istorija: Italija 1934 m. © Eurofootball.lt
"Tribūnoje" straipsnių ciklas apie iki šiol įvykusius čempionatus tęsiamas tinklapio lankytojo Tomo (Ronaldinho_10) rašiniu apie 1934 m. Pasaulio čempionatą Italijoje.

Pasaulio čempionatas atkeliauja į Europą! Taip buvo nuspręsta FIFA kongrese 1932 m. spalį. Po aštuonių ilgų konferencijų Italija buvo pasirinkta kaip antrojo pasaulio čempionato šeimininkė. Tuo metu Italija, kaip valstybė buvo po fašistine Benito Musolinio priespauda. Šis diktatorius Pasaulio čempionatą Italijoje įsivaizdavo kaip nacionalistinės valstybės reklamą pasaulyje ir pademonstravimą tokio futbolo spektaklio, kad kitos valstybės imtu pavydėti. Taigi griežtasis italų diktatorius į šį renginį žiūrėjo labai atsakingai.

Tačiau net ir šeimininkei Italijai teko varžytis atrankos turnyre į čempionatą. Organizacinis komitetas daug lengviau atsikvepė, kai italai labai svarbiose varzybose 4-0 įveikė Graikijos rinktinę bei pateko į jų pačių organizuojamą pasaulio čempionatą. Visai kitas variantas būtų buvęs, jei šeimininkai būtų nepatekę į jų pačių organizuojamą čempionatą.

Šiame čempionate buvo labai daug įdomių ir tik šiam čempionatui būdingų įvykių. Pavyzdžiui šiame čempionate dalyvavo 16 rinktinių, 12 iš jų buvo Europos žemyno komandos.

Kitiems žemynams atstovavo tik 4 ekipos, tai JAV (iš Šiaurės Amerikos), Brazilija, Argentina (iš Pietų Amerikos) ir Egiptas (iš Afrikos). Taip pat šis čempionatas vienintelis, kuriame nedalyvavo komanda praėjusiame čempionate laimėjusi taurę - tai buvo Urugvajaus rinktinė.

Urugvajiečiai pasipiktinę europiečių pasyvumu praėjusiame čempionate Urugvajuje, kai Europai atstovavo vos 4 rinktinės, nusprendė nedalyvauti čempionate Italijoje. Dar vienas faktas išskiriantis šį čempionatą iš kitų, tas, kad nebuvo grupių etapo tiesiog buvo atkritamosios varzybos į ketvirtfinalį.

Gal kam gali pasirodyti ir keista, tačiau tais laikais nebūdavo mušamos 11 metrų baudinių serijos. Sužaidus 90 minučių ir rezultatui esant lygiam , buvo skiriami dar papildomi 2 kėliniai po 15 minučių, jei ir tada rezultatas išlieka lygus būna žaidžiamos papildomos rungtynės. Dar viena naujovė lyginant su čempionatu vykusiu Urugvajuje, tai, kad rungtynės buvo žaidžiamos ne viename , o daugelyje Italijos miestų, tačiau pasaulio čempionato centrinis miestas vis dėlto buvo sostinė - Roma. Taigi štai tiek neiprastų ir įdomių naujovių susijusių su čempionatu Italijoje, o dabar grįžkime prie čempionato eigos.

Taigi, žvelgiant į čempionato teisėjavimą, šis buvo šališkas kaip reta - vienas Švedijos teisėjas , švilpęs pusfinalio ir finalo rungtynėse, prisipažino, kad prieš rungtynes ne kartą buvo susitikęs su griežtuoju Italijos diktatoriumi Benito Mussolini ir susitarė, kad teisėjas priims Italijai naudingus sprendimus bei palaikys šeimininkus. Be to, kai kurie teisėjai taip smarkiai simpatizavo italams, kad grįžę namo buvo nušalinti nuo postų. Tad kaip supratote, šis čempionatas pasižymėjo ne tuo, kad buvo įsimintinas futbolo grožiu ar ypatingais momentais, bet labiau pagarsėjo skandalingais politiniais akcentais ir vieno žmogaus noru buti aukščiausiuoju.

Taigi, kaip jau minėjau, grupių etapo nebuvo, ir į ketvirtfinalį įveikę savo varžovus pateko: Austrija, Vengrija, Italija, Vokietija, Ispanija, Švedija, Šveicarija, Čekoslovakija.

Ketvirtfinalis pareikalavo pirmųjų pakartotinių rungtynių. Pirmose rungtynėse italai 1-1 lygiosiomis sužaidė su Ispanija, o pakartotinėse varžybose stipresni pasirodė turnyro šeimininkai italai, rungtynės baigėsi rezultatu 1-0. Taigi Italija pateko į pusfinalį, kuriame teko kovoti prieš panašaus pajėgumo Austrijos rinktinę, deje, bet Austrai neatsilaikė prieš turnyro šeimininkus ir pralaimėjo rezultatu 1-0, kitame pusfinalyje Čekoslovakijos rinktinė 3-1 įveikę vokiečius ir pateko į 1934 metų pasaulio futbolo čempionato finalą kuriame teko susitikti su varžybų favoritais italų futbolininkais.

Finalas vyko labai nervingai, komandos buvo lygios, tačiau čekoslovakai žaidė akiai daug mielesnį futolą, stengėsi daugiau atakuoti, susikurti sau palankiasnių galimybių. Visos čekoslovakų pastangos buvo vainikuotos 70 kai jie pelnė įvartį, tačiau italai nepasidavė ir žaidė tik jiems būdingą futbolą, laukdami varžovų klaidos ir jos sulaukė ir štai - 82 minutę jau 1-1. Pagrindinis šių rungtynių laikas taip ir baigėsi, įvyko pratesimas, ir, kaip paaiškėjo po to, italai buvo sukaupę daug daugiau jėgų ir pirmojo pratęsimo kėlinio pradžioje sugebėjo įmušti įvartį ir persvaros jau nebepaleisti - finalas baigėsi rezultatu 2-1 Italijos naudai.

Taigi italai tapo antrojo, 1934 metų pasaulio futbolo čempionato Italijoje čempionais. Štai koks nemažiau įspūdingas už pirmąjį buvo antrasis, 1934 metų pasaulio futbolo čempionatas Italijoje.

Čempionato statistika

2 pasaulio čempionatas.
Italija, 1934 m. gegužės 27 - birželio 10 d.


Nugalėtojas - Italija
Dalyvių skaičius - 16
Sužaista rungtynių - 17
Įmušta įvarčių - 70 (po 4,12 per rungtynes)
Žiūrovų skaičius - 395,000 (po 23,235 per rungtynes)
Rezultatyviausi žaidėjai - O.Nejedly (Čekija), E.Conen (Vokietija), A.Schiavio (Italija) - po 4 įvarčius.

Dalyviai: Argentina, Austrija, Belgija, Brazilija, Čekoslovakija, Egiptas, Ispanija, Italija, JAV, Olandija, Prancūzija, Rumunija, Švedija, Šveicarija, Vengrija, Vokietija.

Čempionatas vyko šiuose miestuose - Roma, Milanas, Florencija, Neapolis, Turinas, Bolonija, Triestas, Genuja.

Šiuose stadionuose - Luigi Ferraris, Giovanni Berta, Littorio, Giorgio Ascarelli, Benito Mussolini, San Siro, Stadio Nazionale, Littorale.

Aštuntfinalis

Vengrija 4 - 2 Egiptas
Ispanija 3 - 1 Brazilija
Švedija 3 - 2 Argentina
Šveicarija 3 - 2 Olandija
Čekoslovakija 2 - 1 Rumunija
Vokietija 5 - 2 Belgija
Austrija 3 - 2 Prancūzija
Italija 7 - 1 JAV

Į ketvirtfinalį pateko - Vengrija, Ispanija, Švedija, Šveicarija, Čekoslovakija, Vokietija, Austrija, Italija.

Ketvirtfinalis

Vokietija 2 - 1 Švedija
Čekoslovakija 3 - 2 Šveicarija
Austrija 2 - 1 Vengrija
Italija 1 - 1 Ispanija
Italija 1 - 0 Ispanija

Į pusfinalį pateko - Vokietija, Austrija, Čekoslovakija, Italija.

Pusfinalis

Čekoslovakija 3 - 1 Vokietija
Italija 1 - 0 Austrija

Dėl 3 vietos

Vokietija 3 - 2 Austrija

Finalas

Roma, "Stadio Nazionale", birželio 10 d.
Teisėjas: Ivan Eklind (Švedija)

Italija 2 - 1 Čekoslovakija
76` [0 - 1] Puč
81` [1 - 1] Orsi
95` [2 - 1] Schiavio

Italija - Combi, Monzeglio, Allemandi, Ferraris IV, Monti, Bertolini, Guaita, Meazza, Schiavio, Ferrari, Orsi.
Čekoslovakija - Planicka, Ctyroky, Zenisek, Kastalek, Cambal, Krcil, Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedly, Puč.

Galutinė turnyrinė lentelė
(Komanda, Rungt., Perg., Lyg., Pral., Įv., Tšk.)
(Tuo metu už pergalę buvo skiriami 2 taškai, už lygiąsias - 1 taškas)
1. Italija 5 4 1 0 12-3 9
2. Čekoslovakija 4 3 0 1 9-6 6
3. Vokietija 4 3 0 1 11-8 6
4. Austrija 4 2 0 2 7-7 4
5. Ispanija 3 1 1 1 4-3 3
6. Vengrija 2 1 0 1 5-4 2
7. Šveicarija 2 1 0 1 5-5 2
8. Švedija 2 1 0 1 4-4 2
9. Argentina 1 0 0 1 2-3 0
9. Prancūzija 1 0 0 1 2-3 0
9. Olandija 1 0 0 1 2-3 0
12. Rumunija 1 0 0 1 1-2 0
13. Egiptas 1 0 0 1 2-4 0
14. Brazilija 1 0 0 1 1-3 0
15. Belgija 1 0 0 1 2-5 0
16. JAV 1 0 0 1 1-7 0

Rezultatyviausi žaidėjai:
Oldrich Nejedly (Čekija),
Angelo Schiavio (Italija),
Edmund Conen (Vokietija) po 4 įvarčius.
Raimundo Orsi (Italija),
Leopold Kielholz (Šveicarija) po 3 įvarčius.

P.S. Daugumoje šaltinių teigiama, kad čekoslovakas Nejedly čempionate pelnė 5 įvarčius, tačiau FIFA iki šiol visuose teigia, jog vis dėlto Nejedly čempionate įmušė 4 įvarčius, tad jam teko pasidalinti 1-3 vietas rezultatyviausių žaidėjų sąraše.

Pirmasis ciklo straipsnis:
Urugvajus 1930 m.