Septintas bandymas prasimušti į elitą © Eurofootball.lt
Sekmadienį Lietuvos rinktinė sužinojo savo būsimus varžovus atrankoje į pasaulio futbolo čempionatą. Kovos „dėl vietos po saule“ prasidės kitą rudenį. Mūsų šalies rinktinei tai bus septintasis bandymas prasimušti į elitines planetos futbolo varžybas. EuroFootball.lt trumpai primena, kaip Lietuvos futbolininkams sekėsi anksčiau kovoje dėl kelialapio į pasaulio pirmenybes.

Pirmieji bandymai – tarpukariu

Pasaulio čempionatai, kaip žinia, rengiami nuo 1930 m. Lietuvos rinktinė pirmą kartą prasimušti į jį pabandė 1934 m. Mūsiškiai pateko į 1 grupę, kurioje turėjo susitikti su Švedija ir Estija. Pirmose rungtynėse Kauno „Kariuomenės“ stadione, stebint 6000 žiūrovų, austro Marko Goldo treniruojami lietuviai pralaimėjo Švedijai 0-2. po šios nesėkmės lietuviai atsisakė tęsti atrankos varžybas. Į pasaulio pirmenybes Italijoje pateko Švedija, kuri pasiekė ketvirtfinalį.

Atrankoje į sekančias pirmenybes Prancūzijoje lietuvius burtai suvedė su kaimynine Latvija. Jau kito austro stratego Karlo Jiszdos vedini lietuviai pralaimėjo abejas dvikovas – 2-4 Rygoje ir 1-5 Kaune. Per šias rungtynes du įvarčius Lietuvai pelnė Jonas Paulionis, vieną – Juozas Gudelis. Sekančiame etape latviai suklupo prieš austrus.

1994 m. PČ atranka – gera pradžia, liūdna pabaiga

Kito Lietuvos dalyvavimo pasaulio čempionato atrankos varžybose teko laukti labai ilgai – daugiau nei penkis dešimtmečius. Tapusi nepriklausoma valstybe, Lietuva padavė paraišką atrankai į 1994 m. pasaulio čempionatą JAV. Burtai mūsiškiams lėmė Ispaniją, Daniją, Airiją, Šiaurės Airiją, Albaniją ir Latviją.

Pirmose oficialiose rungtynėse lietuviai sugebėjo atimti taškų iš šiaurės airių Belfaste, sužaisdami su jais 2-2. Tiesa, vėliau buvo patirtas pralaimėjimas 0-1 Albanijoje, bet iškovoti 4 taškai varžybose su latviais – 2-1 ir 1-1 ir pasiektos įspūdingos lygiosios namuose su danais 0-0. 1993 m. lietuviams prasidėjo beviltišku pralaimėjimu Ispanijoje 0-5. Pavasarį buvo atsirevanšuota albanams 3-1, tačiau tuo džiugios naujienos ir baigėsi. Netrukus sekė trys nesėkmės iš eilės namuose prieš Šiaurės Airiją (0-1), Ispaniją (0-2) ir Airiją (0-1). Atrankos ciklas buvo baigtas nesėkmėmis Kopenhagoje (0-4) ir Dubline (0-2). Per 12 rungtynių Algimanto Liubinsko auklėtiniai surinko 9 taškus, įmušė 8, praleido 21 įvartį. 4 atrankos grupėje buvo užimta 5 vieta, o į pasaulio pirmenybes pateko Ispanija ir Airija.

1998 m. PČ atranka – sėkmingiausia

Kelyje į 1998 m. pirmenybes Prancūzijoje lietuvių laukė Rumunija, Airija, Islandija, Makedonija ir Lichtenšteinas.

Benjamino Zelkevičiaus auklėtiniai pirmose ciklo rungtynėse Bukarešte beviltiškai pralaimėjo rumunams – 0-3. Tačiau namuose netrukus buvo iškovotos pergalės prieš islandus (2-0) ir Lichtenšteiną (2-1).

1997 m. pavasarį lietuviai dar kartą nusileido rumunams (0-1), bei įveikė Lichtenšteiną (2-0). Vasarą nepaisant daugybės susikurtų progų, Reikjavike buvo nesugebėta palaužti islandų (0-0), tačiau pasiektos nulinės lygiosios Dubline. Lietuviams atsirado realus šansas pakovoti dėl kelialapio į pasaulio pirmenybes, ir tas viltis dar labiau sustiprino laimėjimas namuose prieš Makedoniją (2-0). Tačiau lemiamose rungtynėse Vilniuje Lietuva po atkaklios kovos 1-2 turėjo pripažinti Airijos pranašumą. Mažytė paguoda tapo paskutinė pergalė Makedonijoje (2-1). Lietuviai per 10 rungtynių surinko 17 taškų (įvarčiai 11-8), ir tik tašku nusileido antroje vietoje likusiai Airijai. Tiesa, airiai vėliau 1-1 ir 1-2 atkrintamosiose rungtynėse nusileido Belgijai. Iš grupės į Prancūziją vyko tik įspūdingai žaidusi Rumunija (28 taškai per 10 varžybų).

2002 m. PČ atranka – vidinės problemos ir beviltiškas žaidimas

Dėl galimybės gauti kelialapį į Japoniją ir Pietų Korėją lietuviams teko susigrumti su Italija, Rumunija, Vengrija ir Gruzija. Atrankos varžybų startas lietuviams susiklostė klaikiai – nors iš pradžių tik 0-1 pralaimėta Rumunijoje, vėliau mus net 4-0 ir 6-1 sutrypė gruzinai ir vengrai. Po šių nesėkmių iš LFF prezidento posto pasitraukė skandalingasis Vytautas Dirmeikis, jį pakeitė Liutauras Varanavičius, o prie rinktinės vairo grįžo Benjaminas Zelkevičius, pakeitęs Stasį Stankų ir Julių Kvedarą.

2001 m. rezultatai suteikė šiek tiek vilties. Iš pradžių pasiektos lygiosios 1-1 Vengrijoje. Ir nors vėliau 0-4 nusileista Italijoje, vasarą tik po atkaklios kovos 1-2 buvo pralaimėta Rumunijai, o su Italija pasiektos kovingos lygiosios 0-0. atrankos ciklą mūsiškiai baigė nesėkme Gruzijoje 0-2. per 8 varžybas lietuviai surinko tik 2 taškus, įmušė 3, praleido 20 įvarčių.

2006 m. PČ atranka: per aukštas pietietiškas barjeras

2004 m. Europos čempionato atrankos varžybose lietuviai įrodė, kad gali kovoti su stipriausiais, kai išplėšė lygiąsias Vokietijoje ir įveikė škotus namuose. Buvo viliamasi, kad palankiai susiklosčius burtams, būtų galima pakovoti ir dėl kelialapio į planetos pirmenybes Vokietijoje. Tačiau burtai lėmė ne pačius parankiausius varžovus – ispanus, serbus, bosnius, belgus bei San Mariną. Vis tik ciklas prasidėjo sėkmingai – lygiosios Belgijoje (1-1) ir namuose su Ispanija (0-0), dvi pergalės prieš San Mariną (4-0 ir 1-0) ir dar vienos lygiosios Bosnijoje (1-1) leido lietuviams išlikti grupės viršūnėje. Tačiau vėliau sekęs įvarčių badas sužlugdė visas viltis. Per 4 rungtynes mūsiškiai neįmušė nei vieno įvarčio, pralaimėjo Ispanijai (0-1), du kartus Serbijai (0-2 ir 0-2) bei Bosnijai (0-1). Tik paskutinėse rungtynėse Vilniuje su Belgija buvo iškovotas1 taškas (1-1). Per 10 rungtynių lietuviai surinko 10 taškų (įvarčiai 8-9) ir 7 grupėje užėmė 5 vietą. Pažymėtina, kad per 6 rungtynes su pietietiško futbolo atstovėmis Ispanija, Bosnija ir Serbija Lietuva pelnė tik 2 taškus.

2010 m. pasaulio čempionatas vyks Pietų Afrikos Respublikoje. Atrankos burtai jau mesti. Ar lietuviams pavyks nustebinti futbolo pasaulį ar ir vėl teks likti tarp vidutiniokų, parodys tik laikas.