Straipsnis: G.Hiddinkas pakeitė Rusijos rinktinės veidą © Eurofootball.lt
Rusijos rinktinė visuomet garsėjo garsiais futbolininkais, tačiau skirtingi treneriai ne visuomet pajėgdavo juos suvaldyti ir išspausti maksimumą. Rusai po ilgesnės pertraukos pateko į 2002 m. pasaulio ir 2004 m. Europos pirmenybes, tačiau atrankoje į 2006 m. planetos čempionatą vėl patyrė fiasko.

Galiausiai Rusijos futbolo sąjungai (RFS) trūko kantrybė ir 2006-ųjų balandį jie nepagailėjo 2 milijonų eurų atlyginimui ir sukirto rankomis su garsiu treneriu iš Olandijos Guusu Hiddinku. Šis strategas 1998 ir 2002 m. Olandijos ir Pietų Korėjos rinktines nuvedė iki pasaulio pirmenybių pusfinalio, o 2006 m. į pasaulio čempionatą po 32 metų pertraukos grąžino ir Australiją.

Nors rusai dar negali pasigirti turį kelialapį į kitų metų Europos čempionatą Austrijoje ir Šveicarijoje, viskas kaip reta priklauso tik nuo jų pačių – jei jie šeštadienį išvykoje parklupdys Izraelį, Rusijos rinktinė žengs į Senojo žemyno pirmenybes, už nugaros palikdama Angliją.

UEFA žurnalistai nagrinėjo, kas pasikeitė Rusijos rinktinėje atvykus G.Hiddinkui, ir kokios šios galimos sėkmės priežastys. Siūlome su jomis susipažinti ir Jums.

1. Laisvė
Kapitonas Andrejus Aršavinas įsitikinęs, kad G.Hiddinko suteikiama laisvė žaidėjams padeda siekti rezultato ir sukuria ramią atmosferą komandoje. Ankstesni treneriai futbolininkus treniruočių stovyklose suspausdavo į griežtus rėmus, tuo tarpu olandas elgiasi priešingai.

„Atėjus G.Hiddinkui, mes gauname žymiai daugiau laisvės. Žinoma, treniruotėse tu privalai daryti tai, kas tau yra sakoma, tačiau po jų mes jaučiamės laisvi, niekas mūsų nekontroliuoja ir neprimeta savo reikalavimų. Jokios kontrolės. Anksčiau buvo priešingai“,- teigia. A.Aršavinas.

2. Ramybė
G.Hiddinko ramybė, sugebėjimas nepasimesti suvaidino taip pat svarbų vaidmenį rusams siekiant pergalių. Praėjusį mėnesį itin svarbiose varžybose Rusija Maskvoje įveikė pagrindinius konkurentus anglus. Nors šeimininkai po pirmo kėlinio atsilikinėjo, olandas išliko ramus.

„Palyginus su daugeliu Rusijos trenerių, G.Hiddinkas niekada nepanikuoja ir tiksliai žino, ko nori. Puikus pavyzdys – mačas su Anglija. Per pertrauką treneris išliko visiškai ramus. Guusas pasakė mums, kad turime šansą rungtynes pakreipti sau naudinga linkme. Jis tikrai žinojo ką sako“,- dėstė A.Aršavinas.

3. Treniruočių metodai
ne vienas žaidėjas yra pasakęs, kad treniruotės su G.Hiddinku jam buvo kur kas įdomesnės ir naudingesnės už tas, kuriose jis dalyvaudavo su kitais treneriais. Kad treniruotės su olandu rusams būdavo malonumas o ne pareiga, patvirtina saugo Igorio Semšovo žodžiai: „Puiku turėti tokį autoritetingą užsienio trenerį. Žaviuosi juo, jo darbo metodais ir sugebėjimu „prieiti“, bendrauti su žaidėjais. Visos įvestos naujovės mums buvo tik į naudą. Net teorinius užsiėmimus G.Hiddinkas mėgsta vesti aikštėje, o ne kreida braižydamas ant lentos“.

4. Pasitikėjimas jaunimu
Net ir būdamas 30 metų, I.Semšovas mano, kad G.Hiddinko rodomas pasitikėjimas jaunimu yra kelias į progresą.

„Rinktinėje turime europinio lygio atmosferą. Treneris pasitiki futbolininkais, kiekviena pasitaikiusia proga pasirenka jaunimą ir drąsiai meta jį į kovą. Guusas nebijo atsakomybės. Jauniems futbolininkams darbas su G.Hiddinku yra labai naudingas, ypač jei jie nori karjerą tęsti Europoje. Olandas mums rodo, kaip dirbama aukščiausio lygio komandose“.

5. Psichologija
Vienas tų jaunųjų futbolininkų, pelniusių G.Hiddinko pasitikėjimą, yra 22 metų Maskvos „Lokomotiv“ narys Dinijaras Biljaletdinovas. Jis itin pabrėžia trenerio psichologines savybes ir sugebėjimą pakeisti auklėtinių mastymą.

„Svarbu, kad treneris daug dėmesio skyrė psichologijai. Kai aš anksčiau žengiau į aikštę atstovauti Rusijos rinktinei, siaubingai jaudinausi ir nervinausi, jaučiausi tarsi ant peilio ašmenų. G.Hiddinkas sugebėjo pakeisti atmosferą ir dabar eidami žaisti nejaučiame jokio spaudimo ir jaudulio. Apie nieką negalvojame, einame tik žaisti ir pasitikime savo jėgomis“,- pasakojo D.Biljaletdinovas.

6. Nepriklausomybė (savarankiškumas)
Ne paslaptis, kad ankstesni Rusijos rinktinės treneriai nemažai buvo priklausomi nuo savo klubų įtakos ar sirgalių nuomonės.

Pasak „Moskva“ stratego Leonido Sluckio, olando trenerio nepriklausomybė nuo nieko yra esminis faktorius: „Didelis G.Hiddinko pranašumas yra tas, kad sprendimus jis priima nuo nieko nepriklausydamas. Net nuo savo tiesioginių darbdavių. Jei jis ką nors nusprendė, tą ir įvykdys, nepaisydamas kitų nuomonės. Man patinka, kad Guusas pasitiki jaunimu. Tai duoda rezultatų“.

7. Raida
Rusijos futbolo sąjunga pasitiki užsieniečiu ir RFS prezidentas Vitalijus Mutko pareiškė, kad sieks pratęsti kontraktą su G.Hiddinku, net jei nepavyks aplenkti Anglijos.

„Mes pasirinkome savo plėtros ir raidos kelią ir jo neatsisakysime. Sieksime pratęsti sutartį su treneriu nepriklausomai nuo šio atrankos ciklo pabaigos rezultatų. Man patinka G.Hiddinkas, jo veikla ir tai, ką jis nuveikia Rusijos futbolo raidai.