Europos čempionato laimėtojai ir pralaimėtojai © PA nuotr.

Mėnesį trukęs Europos futbolo čempionatas baigėsi. „Euro 2020“ buvo vainikuotas Italijos rinktinės triumfu, kai Roberto Mancini auklėtiniai tęsė savo 34 nepralaimėtų rungtynių seriją, o finale po 11 m baudinių įveikė Anglijos rinktinę. 

Nors oficialus šio čempionato nugalėtojas yra tik vienas – tai Italijos rinktinė, pravarde „Azzuri“, tačiau laimėtojų buvo ne vienas, kaip ir pralaimėtojų. Eurofootball.lt siūlo jums pažvelgti į čempionatą, kaip kiekvienai rinktinei sekėsi šioje Europos futbolo fiestoje – išskiriame ekipas, kurios galėjo pasisemti tiek pozityvių, tiek negatyvių dalykų.

Laimėtojai – Šveicarija, Ukraina

Abi šios rinktinės užėmė 3 vietas savo grupėse, tačiau į atkrintamąsias visgi pateko, o ten tikrai pėdsaką paliko. Šveicarija sensancingai išmetė Europos futbolo čempionato favoritus prancūzus iš turnyro, per pagrindinį laiką sužaisdami 3:3, kai sugebėjo sugrįžti atsilikdami 1:3. Jie laimėjo 11 m baudinių seriją prieš Prancūziją ir sensancingai pateko į ketvirtfinalį, o tai jiems buvo istorinis pasiekimas, pirmą kartą laimint akrintamųjų mačą Europos čempionate. Ketvirtfinalyje iki visiškos sėkmės irgi nedaug trūko – kitoje 11 m baudinių serijoje Šveicarija nusileido Ispanijai. 

Ukraina irgi, be abejonės, iš šio turnyro gali nemažai išsinešti. Vienu metu jau atrodė, kad jie net iš grupės neišeis po prasto žaidimo ir pralaimėjimo prieš Austriją, tačiau galų gale ukrainiečiai pasiekė ketvirtfinalį, ko dar niekada nebuvo padarę. Tiek Šveicarija, tiek Ukraina šiame čempionate tikrai laimėjo.

Pralaimėtojai – Rusija, Turkija, Lenkija

Rinktinės, iš kurių visi daugiau tikėjosi prieš šį čempionatą, o jos pasiekė itin mažai. Turkija nelaimėjo nė vieno mačo ir sugebėjo įmušti tik vieną įvartį bei 8 praleisti. Daugiau net nėra, ką sakyti – jų žaidimas buvo itin prastas.

Tuo tarpu Rusijos rinktinė surinko 3 taškus, tačiau tai yra gana prastas pasiekimas, žinant tai, jog jie dvi rungtynes žaidė namie. Kažkodėl šiame čempionate rusai nusprendė naudoti tris skirtingus vartininkus  visoms rungtynėms, o dar ir žaidė tikrai neįkvepiančiai. Trumpiau tariant – Rusijos rinktinė rungtyniavo tiesiog prastai.

Lenkija ir toliau švaisto Roberto Lewandowskio auksinius metus. „Bayern“ puolėjas šiame čempionate jau tikrai neblogai pasirodė, mušė 3 kartus, tikrai puikius įvarčius, tačiau Lenkija iš grupės išeiti nesugebėjo. Dar vienas jų bandymas kažką pasiekti su šia karta gali būti 2022 metais, Katare. O šiame čempionate viską nulėmė pralaimėjimas Slovakijai, kai situacija jau tapo itin komplikuota.

Laimėtojai – pusfinalio dalyviai – Anglija, Ispanija, Danija, Italija

Ispanai, nors prieš 9 metus Europos čempionatą ir laimėjo, šis pusfinalio pasiekimas jiems vis tiek turėtų būti mielas. Auga nauja karta ir norėti iškart laimėti visus čempionatus būtų šiek tiek per drąsu. Be to, visi turėjo pamatyti ir fantastišką talentą, kuri Ispanija turi – Pedri.

Apie Anglija net nėra ką kalbėti, jiems pritrūko vos kelių tikslių 11 m baudinių iki visiškos sėkmės ir tai buvo pirmas jų Europos čempionato finalas per jų istorija. Pasiekimas geras ir vertas pagarbos. 

Danija – šio čempionato juodieji arkliukai, kurie čempionato pradžioje vos nepatyrė C. Erikseno tragedijos. Visa laime, kad toje situacijoje viskas baigėsi gerai, o po to prie savų žiūrovų užsikūrę danai sužaidė tokį čempionatą, kad jį prisiminti bus labai smagu. Italija, tuo tarpu, visiški ir abejonių nekeliantys pelnyti EURO 2020 čempionai su 34 nepralaimėtomis rungtynėmis iš eilės ir akiai patraukliu žaidimu, prisiminus, kai XX amžiuje jų stilius buvo siejamas su gynybiniu futbolu. 

Pralaimėtojai – mirtininkų grupės atstovai – Prancūzija, Portugalija, Vokietija

Prancūzija, pagal bukmekerių prognozes, buvo vertinama, kaip pagrindinė šio čempionato favoritė, tačiau šio statuso nepateisino. Realiai, jų žaidimas net nebuvo toks blogas, tačiau užteko tam tikras atkarpas prieš Šveicariją sužaisti prastai ir prancūzai krito iš turnyro. Jų lyderis Kylianas Mbappe šiame čempionate irgi nežibėjo, o tai irgi buvo didelis minusas prancūzams.

Portugalija turnyre netgi galimai stipresne buvo negu prieš 5 metus, kai laimėjo Europos čempionatą – šiemet jie pridėjo geriausią „Premier“ lygos žaidėją Rubeną Diasą bei toje pačioje lygoje žibantį Bruno Fernandesą. Tiesa, Bruno tikrai buvo labai nuviliantis. Portugalai pasiekė tik aštuntfinalį, o grupių etape irgi pernelyg nežibėjo.

Vokiečiai, tuo tarpu, irgi pasiekė gana prastą rezultatą, iš grupių etapo vos išėjo, aštuntfinalyje nusileido anglams. Tačiau kitą čempionatą prie jų vairo jau stovės Hansi Flickas, o tai turėtų įkvėpti ir tai atrodo labai logiškas Vokietijos futbolo federacijos ėjimas.

Neutralūs – Suomija, Slovakija, Velsas

Suomiams, slovakams bei velsiečiams patekimas į Europos čempionatą jau yra geras pasiekimas. Aišku, Velso rinktinė dar prieš 5 metus pasiekė Europos čempionato pusfinalį, bet tuomet tai buvo visiškai kitokia rinktinė, o ir dar Garethas Bale‘as buvo jaunesnis. Ir Velsas pasiekė ne tik tai – jie dar pasiekė ir EURO 2020 aštuntfinalį, tik ten gana gėdingai nusileido Danijai, kas neleidžia šio turnyro jiems vertinti, kaip labai puikaus. Jie maždaug pasiekė, ką ir privalėjo. 

Suomiams tai neblogas pasirodymas, o ir istorinis, jie Europos čempionate buvo pirmą sykį, tačiau galėjo būti ir geriau, reikėjo atimti bent tašką iš rusų, taip būtų užsitikrintas bilietas į atkrintamąsias ir Suomijoje būtų visiška euforija. Slovakai iškovojo viso labo 3 taškus, o prieš ispanus ir švedus gana prastai žaidė, tačiau šis čempionatas, ko gero, bus geras uždarymas slovakų auksinei kartai (Hamšikui, Kuckai, Makui, Weissui ir kitiems), kadangi į šį čempionatą kelias irgi nebuvo lengvas, o patekimas į jį jau yra savaime malonus dalykas. 

Laimėtojai – Vengrija, Šiaurės Makedonija, Austrija, Čekija

Vengrams bei makedonams šis čempionatas turėjo būti visiškai laimėjimas, vien dėl fakto, jog jie čia buvo. Tiesa, Vengrijai ne tiek ir daug trūko, kad išeitų iš mirtininkų grupės, nes jie demonstravo tikrai gerą žaidimą, o dar ir gavo galimybę Budapešte rungtyniauti pilname žiūrovų stadione.

Šiaurės Makedonijai šis turnyras irgi buvo šventė, o, be to, pasižymėjo visiška Makedonijos bei to regiono legenda Goranas Pandevas. Austrija irgi įvykdė istorinį pasiekimą, o ir aštuntfinalyje prieš italus nedaug ir trūko. Austrai demontravo solidų žaidimą viso turnyro metu.

Čekija taip pat yra gana akivaizdūs laimėtojai. Gal 1996 metų kelionės nepakartojo, tačiau tikrai sužaidė puikų čempionatą. Savo grupėje geriau buvo pasiruošę už kroatus, o aštuntfinalyje netikėtai įveikė Nyderlandų rinktinę. Galima galvoti, jog čekų klubo Prahos „Slavia“ atėjimas į didžiąją Europos sceną tikrai atnešė dividendų. 

Pralaimėtojai – Belgija, Kroatija

Šios 2018 metų Pasaulio taurėje puikiai žaidusios rinktinės šįkart kažko panašaus nepademonstravo. Belgai, nors gana ir solidžiai atrodė, bet ketvirtfinalyje visgi prieš italus krito. Auksinė belgų karta ir toliau laukia savo aukso. Tuo tarpu, kroatai tiesiog gana vangiai atrodė, vos iš grupės išėjo, o geriausia jų atkarpa buvo prieš Ispanija pagrindinio laiko pabaigoje, kai buvo išplėštas pratęsimas, bet ir to nepakako, jog kažką daugiau būtų galima šiame turnyre nuveikt. 

Neutralūs – Škotija, Nyderlandai, Švedija

Visas šias rinktinės kažkas sieja – geras žaidimas turnyro metu, tačiau savo tikslų joms nepavyko pasiekti. Škotai pagal planą žaisdami su anglais savo pasiekė, kadangi lygiosios su savo aršiausiais varžovais yra neblogas rezultatas. Tačia kituose mačuose labai šlubavo progų realizacija, o kartais jie būdavo nubausti ir puikiais, „netraukiamais“ smūgiais t.y Modričiaus ir Schicko įvarčiais.

Kad Nyderlandų ir Švedijos rinktinės žaidimas buvo geras, irgi nereikia abejoti. Tačiau tai pasireiškė labiau grupėse. Abi šios rinktinės krito aštuntfinalyje, kur tikrai sėkmės pritrūko ir savo tikslų, galima sakyti, nepasiekė, nors grupėje užėmė 1-as vietas abi rinktinės. Tiesa, geras žaidimas yra labai geras dalykas šioms gana dar jaunoms rinktinėms, šios rinktinės savo jaunųjų ateities žvaigždžių turi, tad nosies nukabinti nereikia.