Kiek sporto lažybose yra aktualus “pagreitis”? Ar tai yra gera statymų strategija? © JumpStory nuotr.

Vienas sporto lazybose dažnai pasitaikantis dalykas yra tai, kad tam tikro sporto renginio koeficientai apima komandų ar pačių sportininkų dinamiką. Trumpai tariant, prieš priimant sprendimus, susijusius su koeficientais, juos formuojantys asmenys atsižvelgia į komandų ankstesnį pasirodymą ir pergalių seriją. Visi Lietuvos lažybų tarpininkai pripažįsta “pagreičio” svarbą ir net jei jokių mokslinių ar statistinių įrodymų, kad praeities pergalių serija yra susijusi su būsimais rezultatais, nėra – į ją vis tiek yra atsižvelgiama ir tai atsispindi koeficientuose.

Kai yra kalbama apie sportą, lažybų pasaulyje yra plačiai paplitusi nuomonė, kad lazybos, atsižvelgiančios į “pagreitį”, yra gana gerai atsiperkanti strategija. Pagrindinė idėja yra tokia, kad sporte egzistuoja “pagreitis”, nesvarbu ar jis būtų tarp žaidimų, ar konkrečiame viename žaidime, o būtent tai, kad jis egzistuoja – gero sporto lažybininko pareiga yra tai panaudoti savo naudai. Jei jie sugeba viską kruopščiai apgalvoti tuomet, kai pergalių serija vis dar tęsiasi, jiems tai gali atnešti didelį pelną ir išskirtinius lažybų įgūdžius. 

Tačiau atrodo, kad būtent toks požiūris yra labiau tinkamas kasdieniams, labiau atsitiktiniams sporto lažybų lošėjams, kurie yra labiau linkę lošiant priimti sprendimus, remiantis “pagreičiu”. Arba tokiems lošėjams, kurie sporto lažybas yra linkę sulyginti su kazino žaidimais.

Šis požiūris gali būti skirtas ir labiau pažengusiems ir profesionalesniems sporto lažybų lošėjams, kurie atidžiai stebi pergalių serijas ir atidžiai analizuoja, kaip tos pergalių serijos gali paveikti būsimą komandos pasirodymą, tarkime, artėjančiose Premier League rungtynėse.

Tačiau, tiesa yra tai, kad nėra jokių įrodymų ar nustatytų statistinių ryšių tarp “pagreičio” ir tolimesnio rezultato. Taigi, kadangi nėra priežasties-pasekmės ryšių, pilnai tikėtis, kad pasikliovimas “pagreičiu” būtų tinkamas lažybų kriterijus, negalima.

“Pagreičiu” vadiname didesnę suvokiamą laimėjimo/sėkmės tikimybę, kuri kyla iš prielaidos, kad jeigu komanda patiria pergalių seriją (laimi kelis kartus iš eilės), ji laimės ir kitas varžybas. Trumpai tariant, tai yra tiesiog tikėjimas, kad komanda (arba individualus žaidėjas) pelnys pergalę, nes pastaruoju metu laimėjo keletą kartų iš eilės. Dažnai yra sakoma, kad ta komanda šiuo metu yra “pagavus pagreitį” ir pelnys dar daugiau laimėjimų. 

Patirti pergalių seriją iš tiesų yra nuostabu, nes tai gali įtakoti ir pasirodymą sekančiame žaidime. Tai žaidėjams yra užvedantis, atgaivinantis ir motyvuojantis reiškinys. Tiesą sakant, tai yra viskas, ko reikia norint kažką įvykdyti ypatingai gerai. Dėl vadinamojo “pagreičio” galima pastebėti rekordus “mušančias” komandas, neįsivaizduojamų rezultatų pasiekiančius sportininkus ir bendrai tokį sporto progresą, apie kokį ankščiau nebuvome pagalvoję.

Nors pagal psichologus ir sporto analitikus, “pagreitis” yra ne kas kitas kaip “suvokimas”, kuris suteikia daug atkaklumo, todėl komandos žaidėjai įgauna didžiulį pasitikėjimą.

Iš tiesų, jie įgyja tiek pasitikėjimo savimi, kad galiausiai tai jiems leidžia veiksmingiau ir efektyviau panaudoti savo įgūdžius ir daugiau pasiekti. To pasekoje, jie labai dažnai iškovoja daugiau pergalių, pasižymi tokiu pačiu geru pasirodymu, kurį jau yra pademonstravę ir galiausiai pasiekia dar daugiau laimėjimų, kurie prisideda prie jų pergalių serijos.

Bet tai gali įtakoti pačius atletus ar visą komandą, tačiau neturėti nieko bendro su tuo, kaip sporto lažybų lošėjai priima savo sprendimus atliekant statymus. Iš esmės, šis požiūris, kai mėginant nuspėti kas nutiks ateityje daug reikšmės yra teikiama praeityje patirtai sėkmei, turi tam tikrų trūkumų. 

“Pagreitis” yra labai subjektyvus, ir nors yra vyraujantis stiprus įsitikinimas, kad jis paveikia komandos pasirodymą ir tai, ar jie turi daug šansų laimėti, tačiau galiausiai – nėra nieko apčiuopiamo, kas patvirtintų šį argumentą. Kai kuriais atvejais per didelis pasitikėjimas “pagreičiu” priimant daug pelno galinčius atnešti lošimo sprendimus (tokiose veiklose, kaip lazybos internetu), gali lemti priešingus rezultatus.

Pavyzdžiui, pagalvokime apie taškų skirtumo statymą, kurį galite atlikti bet kurioje populiariausioje Anglijos lošimų svetainėje. Net jeigu ir yra plačiai paplitusi nuomonė, kad komanda turi “pagreitį”, numatomas taškų skirtumas gali neatspindėti realios situacijos. Lošėjai, tikėdami komandos “pagreičiu”, priima savo statymų sprendimus, ir vėliau dažnai susiduria su pralaimėjimu, nes komanda gali jausti per didelį spaudimą ir turėti nerealius lūkesčius vien dėl to, kad ji susidūrė su pergalių serija.

Toks dalykas tokioje veikloje kaip sporto lažybos nėra neįprastas ir tai yra faktas, į kurį lošėjai visuomet turi atsižvelgti bei suprasti, kad jų pasirinkimai yra lemiami suvokiamu “pagreičiu”.